"22" листопада 2012 р. м. Київ К-42201/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області та ОСОБА_2 на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2009 у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області, третя особа Служба безпеки України про перерахунок пенсії, -
встановила:
У лютому 2008 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області, третя особа Служба безпеки України про перерахунок пенсії.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2008 у задоволенні позову ОСОБА_2 було відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2009 апеляційну скаргу ОСОБА_2 було залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2008 -без змін.
Головне управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області та ОСОБА_2 подали касаційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2009 скасувати, та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що позивач наказом Голови Служби безпеки України від 15.12.2001 № 1825-ос був звільнений з військової служби в запас Служби безпеки України відповідно до підпункту «в»пункту 65 Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України (за станом здоров'я). З 01.01.2001 позивачу призначена пенсія за вислугу років. Посилаючись на те, що відповідно до функціональних обов'язків за посадою, яку він займав перед звільненням, та враховуючи накази Голови Служби безпеки України від 31.12.2003 № 574/ДСК та від 06.03.2006 № 156/ДСК, його пенсійне забезпечення з 01.05.2006 має бути збільшено з урахуванням збільшеного 50% посадового окладу та надбавки у розмірі 10% від посадового окладу за роботу в інформаційно-аналітичних підрозділах Служби безпеки України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до наказів Голови Служби безпеки України від 31.12.2003 № 574/ДСК та від 06.03.2006 № 156/ДСК встановлення, зміна розмірів та скасування надбавки співробітникам-військовослужбовцям здійснюється наказами Голови Служби безпеки України його заступниками та іншими начальниками на підставі мотивованих рапортів керівників функціональних (відповідних) підрозділів. Обов'язковими умовами для виплати підвищених на 50% посадових окладів та надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення є якість виконуваних співробітниками оперативно-службових завдань, ступінь їх завантаженості чи рівень професійної підготовки, реальний внесок ат досягнуті конкретні позитивні результати у вирішенні завдань щодо інформаційно-аналітичного забезпечення.
Отже, вказане підвищення посадових окладів та надбавок встановлюється військовослужбовцям лише під час проходження служби в персональному порядку за рішенням вищезазначених посадових осіб Служби безпеки України.
Враховуючи зміст вищенаведених наказів, суди дійшли правильного висновку, що зазначеними юридичними актами встановлені законодавством розміри та види грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців не змінено, а лише передбачено можливість у межах фонду грошового забезпечення, затвердженого кошторисами структурних одиниць СБУ, встановлювати окремим військовослужбовцям певних категорій осіб офіцерського складу СБУ залежно від рівня їх кваліфікації, здійснюваних додаткових функцій, ступеня завантаженості та якості виконуваних завдань посадові оклади у збільшеному розмірі.
Можливість збільшення посадового окладу окремим військовослужбовцям (виплата якого у разі зниження якості згаданих показників служби припиняється) не можна вважати фактичною зміною грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців у розумінні частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, у зв'язку з прийняттям наказу СБУ від 06.03.2006 № 156/ДСК підстав для перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»не виникло.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційні скарги Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області та ОСОБА_2 на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2009 залишити без задоволення, а постанову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області, третя особа Служба безпеки України про перерахунок пенсії -без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній