Постанова від 15.11.2012 по справі 2а-13698/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 листопада 2012 року № 2а-13698/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс"

до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби

провизнання протиправним наказу № 233 від 06.09.2012

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним наказу № 233 від 06.09.2012 начальника Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про проведення позапланової документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" (код ЄДРПОУ 34881820).

Свої позовні вимоги ТОВ «Нафтогаз-Альянс» обґрунтовує тим, що начальник ДПІ у Печерському районі м. Києва при прийнятті оскаржуваного наказу використовував свої повноваження не з тією метою, з якою вони надані; необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); недобросовісно; без дотримання принципу рівності перед законом, допустивши несправедливу дискримінацію ТОВ «Нафтогаз-Альянс», зокрема, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення .

Позивач вважає, що наказ про проведення перевірки був винесений з порушенням норм чинного законодавства, оскільки вказаний наказ виданий з порушенням строків встановлених для проведення перевірок, визначених п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову. На запитання суду щодо причин пропуску строку проведення перевірки представник відповідача ніяких пояснень суду не надав.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

ТОВ «Нафтогаз-Альянс» зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 23.01.2007 р. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 34881820.

Начальником ДПІ у Печерському районі м. Києва видано наказ від 06.09.2012р. за №233 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Вказаним наказом № 233 від 06.09.2012 року, на підставі п.п.75.1.2 н.75.1 ст.75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VІ та в зв'язку з наявністю підстав, поданням платником ТОВ «Нафтогаз-альянс»(код за ЄДРПОУ 34881820) декларації з податку на додану вартість із сумою, що підлягає бюджетному відшкодуванню у рахунок майбутніх платежів з ПДВ за грудень 2011 року в розмірі 1 511 862 грн., за березень 2012 року в розмірі 3 139 206 грн., які надають право на проведення документальної позапланової перевірки, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1238, зобов'язано головного державного податкового ревізора - інспектора відділу організації перевірок відшкодування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб Пермінова Євгена Тимофійовича провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Нафтогаз-Альянс»(код за ЄДРПОУ 34881820) з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2011 року, березень 2012 року.

У вказаному наказі встановлений термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме: з 06.09.2012р. по 19.09.2012р.

В подальшому, на підставі наказу № 233 від 06.09.2012 року ДПІ у Печерському районі м. Києва видано направлення на перевірку від 06.09.2012р. № 232/15-6.

З вищевказаним наказом про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та направленням на перевірку ознайомлено головного бухгалтера ДПІ у Печерському районі м. Києва під розписку 06.09.2012р.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Підстави для проведення документальних перевірок визначені у ст. 78 Податкового кодексу України.

Зокрема, відповідно до пп. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Окрім того, відповідно до п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Строки проведення перевірок визначаються ст. 82 Податкового кодексу України, а відповідно до п. 82.2. тривалість перевірок, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 кодексу, встановлена ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

В той же час, камеральна перевірка відповідно до п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України, проводиться протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації.

Отже, з наведених норм податкового законодавства вбачається, що встановлені чіткі строки проведення перевірки щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок майбутніх платежів з ПДВ.

Так, відповідно до п.п. 49.18.1.п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як вбачається з матеріалів справи, документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Нафтогаз-Альянс»проводилася щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок майбутніх платежів з ПДВ за грудень 2011 року та за березень 2012 року.

ТОВ «Нафтогаз-Альянс» подало податкову декларацію за березень 2012 року відповідно до п.п. 49.18.1. п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України - 20.04.2012 року.

Тобто, з урахуванням положень чинного законодавства України, перевірка ТОВ «Нафтогаз-Альянс»мала бути проведена до 19.06.2012 року, натомість відповідачем наказом № 233 від 06.09.2012 року призначено перевірку з 06.09.2012 року по 19.09.2012 року, що перевищує граничний строк для призначення документальної позапланової виїзної перевірки.

Що стосується призначення перевірки правомірності нарахування ТОВ «Нафтогаз-Альянс»бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок майбутніх платежів з ПДВ за грудень 2011 року, то строки проведення перевірки за цей місяць давно минули.

Провівши системний аналіз положень п.п. 49.18.1. п. 49.18 ст. 49, п. 200.10 ст. 200, п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України, суд приходить до висновку, що строки, в які може бути проведена перевірка платника податків щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок майбутніх платежів з ПДВ складає 60 днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації.

З аналізу даних норм вбачається, що наказ № 233 від 06.09.2012 року виданий з порушенням строків встановлених для проведення перевірок визначених п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного наказу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним наказу № 233 від 06.09.2012 начальника Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про проведення позапланової документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" (код ЄДРПОУ 34881820) - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним наказ № 233 від 06.09.2012 начальника Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Нафтогаз-Альянс»(код ЄДРПОУ 34881820).

3.Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби на користь товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс»(код ЄДРПОУ 34881820) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві грн. 19 коп.).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов