ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
23 листопада 2012 року 15:00 № 2а-1131/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ФІНАКО-Життя"
про стягнення штрафу в сумі 1 700, 00 грн.
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України з позовом до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ФІНАКО-Життя" про стягнення штрафу в сумі 1 700,00 грн.
Ухвалою суду від 13 лютого 2012 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 березня 2012 року на підставі ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України судом прийнято рішення про здійснення розгляду адміністративної справи №2а-1131/12/2670 за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2012 року провадження у справі №2а-1131/12/2670 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-146/12/2670.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2012 року у справі №2а-146/12/2670 відмовлено в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ФІНАКО-Життя" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання незаконним та скасування постанови від 14.10.2011р. № 41/3/2-11/193-СК.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2012 року в задоволенні апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ФІНАКО-Життя" - відмовлено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2012 року залишено без змін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 жовтня 2012 року поновлено провадження у справі № 2а-1131/12/2670 та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.
Після поновлення провадження у справі Окружним адміністративним судом міста Києва в судовому засіданні 16 жовтня 2012 року здійснено заміну позивача - Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України на Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Держфінпослуг було проведено перевірки відповідача за результатами яких складено Акти про порушення законів та інших нормативно-правових актів ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" № 41/3/2_11/193-СК від 07 жовтня 2011 року та № 41/3/2_11/189-СК від 29 вересня 2011 року. На підставі вказаних актів Держфінпослуг було винесено постанови про застосування штрафних санкцій за правопорушення на ринках фінансових послуг № 41/3/2_11/189-СК від 07 жовтня 2011 року та №41/3/2_11/193-СК від 14 жовтня 2012 року, якими за порушення вимог пункту 2.4 Положення, на підставі п.п. 2,3 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", п.1.5 глави 1, п.п. 2.1,2.4 глави 2 та п.3.10 глави 3 Положення відповідачу визначено штрафні санкції, що підлягають сплаті у загальному розмірі 1700,00 грн. Оскільки відповідачем добровільно не сплачено зазначену суму штрафу на підставі ч.3 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Держфінпослуг звернувся за їх стягненням з відповідача у судовому порядку.
Представник відповідача заперечував проти позову та просив суд відмовити в його задоволенні в повному обсязі з підстав, викладених в його письмових запереченнях проти позову в яких, зокрема, зазначив про те, що постанови на підставі яких позивачем стягуються штрафи були прийняті посадовими особами Держфінпослуг з порушенням ст.35 Закону України "Про страхування", в частині порушення Держфінпослуг вимог законодавства при здійсненні державного нагляду за страховою діяльністю та ст.45 Закону України "Про страхування" в частині порушення Держфінпослуг порядку вирішення спорів пов'язаних із страхуванням. Також, представник відповідача посилався на те, що ним було направлено скарги на постанови № 41/3/2_11/189-СК від 07.10.2011 року та № 41/3/2_11/193 від 14.10.2011 року, чим виконано зазначені постанови в частині зобов'язання письмового повідомлення Держфінпослуг про відмову від добровільного виконання постанов.
В судове засідання 13 листопада 2012 року з'явився представник відповідача. Належним чином повідомлений про дату , час та місце розгляду справи представник позивача не з'явився, надіславши до суду на підставі ч.4 ст.122 КАС України клопотання про розгляд справи за його відсутності.
На підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи неприбуття представника позивача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта суд ухвалив про подальший розгляд справи у письмовому провадженні.
16 листопада 2012 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшли додаткові пояснення та докази до заперечень проти адміністративного позову, в яких представник відповідача зазначив про те, що постанови Держфінпослуг про накладання штрафу №41/3/1_11/177-СК від 02.08.2012 року та №41/3/4_10/146-СК від 26.05.2012 року не набрали законної сили, оскільки відповідач подав до Вищого адміністративного суду України виправлену касаційну скаргу з клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження, відповідно, на його думку, Держфінпослуг неправомірно прийняло постанови № 41/3/2_11/189-СК від 07.10.2011 року та № 41/3/2_11/193 від 14.10.2011 року, якими були застосовані штрафні санкції за невиконання постанов Держфінпослуг №41/3/1_11/177-СК від 02.08.2012 року та №41/3/4_10/146-СК від 26.05.2012 року.
При цьому, представник відповідача у своїх додаткових поясненнях від 16 листопада 2012 року просив Окружний адміністративний суд міста Києва відповідно до ст.164 КАС України виділити в окреме провадження вимоги адміністративного позову, що були обгрунтовані постановою №41/3/2_11/189-СК від 07.10.2011 року в розмірі 850, 00 грн. Відповідно до ст.164 Кодексу адміністративного судочинства України суд може до закінчення судового розгляду справи за клопотанням особи, яка бере участь у справі прийняти постанову щодо частини позовних вимог, якщо з'ясовані судом обставини дають можливість без шкоди для справи вирішити ці вимоги, виділивши в окреме провадження. В контексті з вищевикладеним слід зазначити, що суд вважає необгрунтованим дане клопотання, оскільки з'ясовані судом обставини дають можливість вирішити усі заявлені позивачем позовні вимоги в даній адміністративній справі без виділення їх частини в окреме провадження.
Крім того, у своїх додаткових поясненнях від 16 листопада 2012 року представник відповідача просив суд відповідно до п.3 ч.1 ст.155 прийняти ухвалу про залишення без розгляду вимог адміністративного позову виділених окремим провадженням в зв'язку з тим, що у провадженні Вищого адміністративного суду України є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Суд вважає дане клопотання представника відповідача необгрунтованим, оскільки предметом розгляду даної адміністративної справи є стягнення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг з ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" штрафних санкцій у розмірі 1 700, 00 грн. на підставі постанов Держфінпослуг № 41/3/2_11/189-СК від 07.10.2011 року та № 41/3/2_11/193 від 14.10.2011 року. Жодних доказів про існування у провадженні цього або іншого адміністративного суду справи про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав представником відповідача до суду не надано.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення представника відповідача по суті спору, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Як вбачається з матеріалів справи 29 вересня 2011 року Держкомфінпослуг було складено Акт про порушення законів та інших нормативно-правових актів ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" яким зафіксовано, що товариству була надіслана постанова №41/3/1_11/177-СК від 2 серпня 2011 року, що застосована за результатами розгляду справи відповідно до якої товариство повинно було сплатити штрафну санкцію в термін до 15 серпня 2011 року за порушення вимог ст.34 Закону України "Про страхування" та пунктів 2.6 розділу 2 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 03.02ю2004 року №39 (далі - Порядок №39) та повідомити Держфінпослуг до 22 серпня 2011 року, що ПАТ "ФІНАКО-Життя" зроблено не було.
На підставі вищевказаного акту про порушення законів та інших нормативно-правових актів № 41/3/2_11/189-СК від 29 вересня 2011 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України винесено постанову № 41/3/2_11/189-СК від 07 жовтня 2011 року, якою встановлено, що ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" порушено вимоги пункту 2.4 Положення №125 у частині зобов'язання письмово повідомити Держфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання у визначений у постанові термін з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату. Враховуючи викладене та на підставі пунктів 2, 3 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", п.1.5 глави 1, п.п. 2.1, 2.4 глави 2 та п.3.10 глави 3 Положення №125 до товариства було застосовано штрафну санкцію у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850, 00 грн.
Зазначене рішення суб'єкта владних повноважень було направлено та отримано відповідачем, що ним не заперечувалось та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Рішенням позивача скаргу ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" від 21 жовтня 2011 року №764/10 залишено без розгляду.
При цьому, слід зазначити, що на час розгляду справи відповідачем не надано доказів скасування постанови Держфінпослуг про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 41/3/2_11/189-СК від 07 жовтня 2011 року в адміністративному або судовому порядку.
07 жовтня 2011 року Держкомфінпослуг було складено Акт про порушення законів та інших нормативно-правових актів ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" яким зафіксовано № 41/3/2_11/193-СК про порушення законів та інших нормативно-правових актів, в якому зафіксовано, що товариству була надіслана постанова №41/3/4_10/146-СК від 26 травня 2011 року, що застосована за результатами розгляду справи відповідно до якої товариство повинно було сплатити штрафну санкцію в термін до 10 червня 2011 року за порушення вимог ст.14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг, статті 33 Закону України "Про страхування" у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності Уповноваженому органу за формою, встановленою Уповноваженим органом та вимог пункту 2.1 глави 2 Порядку №39 в частині складання форм звітних даних у вигляді документів, передбачених цим Порядком та повідомити Держфінпослуг до 17 червня 2011 року, що не було зроблено станом на 7 жовтня 2011 року.
На підставі вищевказаного акту про порушення законів та інших нормативно-правових актів № 41/3/2_11/193-СК від 07 жовтня 2011 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України винесено постанову № 41/3/2_11/193-СК від 14 жовтня 2011 року, якою встановлено, що ПрАТ "СК "ФІНАКО-Життя" порушено вимоги пункту 2.4 Положення №125 у частині зобов'язання письмово повідомити Держфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання у визначений у постанові термін з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату. Враховуючи викладене та на підставі пунктів 2, 3 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", п.1.5 глави 1, п.п. 2.1, 2.4 глави 2 та п.3.10 глави 3 Положення №125 до товариства було застосовано штрафну санкцію у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850, 00 грн.
Не погоджуючись з постановою Держфінпослуг № 41/3/2_11/193-СК від 14 жовтня 2011 року з метою оскарження відповідач звернувся до Держфінпослуг зі скаргою №773/11 від 09 листопада 2011 року.
Рішенням Держфінпослуг від 06 грудня 2011 року №14928/44-8 скаргу товариства №773/11 від 09 листопада 2011 року залишено без змін, а постанову № 41/3/2_11/193-СК від 14 жовтня 2011 року без задоволення.
Не погоджуючись з рішеннями суб'єкта владних повноважень ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання незаконною та скасування постанови від 14.10.2011р. № 41/3/2-11/193-СК.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2012 року у справі №2а-146/12/2670 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання незаконним та скасування постанови від 14.10.2011р. № 41/3/2-11/193-СК.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2012 року №2а-146/12/2670 в задоволенні апеляційної скарги ПАТ "СК "ФІНАКО-Життя" - відмовлено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2012 року залишено без змін. Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до пункту 1 "Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 № 157, яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин, Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Згідно з п.1 "Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг", затвердженого Указом Президента від 23 листопада 2011 року 1070/2011, чинного на час розгляду справи, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) (далі -Закон) передбачено, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону Уповноважений орган, може застосовувати такі заходи впливу:
1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення;
2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи;
3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону;
4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг;
5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію;
6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи;
7) порушувати питання про ліквідацію установи.
Порядок застосування Держфінпослуг штрафів за порушення вимог законодавства про фінансові послуги визначено в Положенні про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13 листопада 2003 р. № 125, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 грудня 2003 р. за № 1115/8436. Відповідно до Положення факти порушення законодавства про фінансові послуги виявляються посадовими особами Держфінпослуг при здійсненні нагляду за діяльністю установ, що фіксується у відповідних актах про порушення.
Частиною 3 статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
З огляду на те, що в строки, визначені законодавством відповідач суму штрафних санкцій не сплатив, позивач звернувся до суду із наведеним вище позовом.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, враховуючи те, що відповідачем не спростовано доводи позивача, не надано суду доказів скасування постанов Держфінпослуг про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг на загальну суму 1700,00 грн. від 7 жовтня 2011 року № 41/3/2_11/189-СК і від 14 жовтня 2011 року № 41/3/2_11/193-СК та не надано доказів сплати штрафних санкцій у вказаному розмірі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Позов Національної комісії,що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ФІНАКО-Життя" (місцезнаходження: 01004, м. Київ, вул. Бессарабська площа, буд. 7, офіс. 4, ідентифікаційний код: 33235175) до Державного бюджету України штраф (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 та символ звітності банку 100) у сумі 1700,00грн.(одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок