Справа № 1570/5221/2012
19 листопада 2012 року
м.Одеса
11год.49хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
За участю секретаря - Слободянюка К.С.
Від позивача: ОСОБА_1
Від відповідача: Степанян Ю.В. -за довіреністю від 17.04.2012р.
Від третьої особи: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Приморського районного суду міста Одеси, третя особа -Одеська міська рада про зобов'язання надати копію наказу, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить суд зобов'язати Приморський районний суд міста Одеси надати копію наказу голови Приморського районного суду міста Одеси від 24.02.2012р. №14/с ОСОБА_1 на запит на отримання публічної інформації від 13.08.2012р.; стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність відмови відповідачем у наданні йому копії наказу голови суду про увільнення ОСОБА_1 від виконання обов'язків народного засідателя, який не може бути віднесений до службової інформації, що, на думку позивача, є порушенням Закону України «Про доступ до публічної інформації»та Закону України «Про судоустрій та статус суддів».
Відповідач адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що Приморським районним судом м.Одеси листом від 19.03.2012р. на адресу позивача була направлена в повному обсязі запитувана ним інформація, яка детальна проінформувала його про зміст та правові підстави наведеного наказу голови Приморського районного суду м.Одеси № 14/с від 24.02.2012р. На думку відповідача Приморський районний суд м.Одеси позбавлений права надавати копію відповідного наказу, оскільки згідно наказу Державної судової адміністрації України від 17.04.2012р. №40 накази голови суду (особи, що виконує обов'язки голови суду) та керівника апарату суду віднесені до переліку документів, що містять службову інформацію
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, представник відповідача заперечував проти їх задоволення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд дійшов наступного.
Рішенням Одеської міської ради «Про затвердження списку народних засідателів Приморського районного суду м. Одеси»від 08.07.2011 р., № 789-VI, ОСОБА_1 затверджено у списку народних засідателів Приморського районного суду м.Одеси строком на чотири роки.
12.12.2011р. позивач звернувся до голови Приморського районного суду м.Одеси з заявою про самовідводі у трьох судових справах, у розгляді яких він приймав участь як народний засідатель, та увільнення його у подальшому від виконання обов'язків народного засідателя; у заяві він також просив повідомити про прийняте рішення за результатами її розгляду.
Наказом голови Приморського районного суду м.Одеси «Про увільнення від виконання обов'язків народного засідателя»від 24.02.2012р. №14/с народного засідателя ОСОБА_1 увільнено зі списку народних засідателів, що вбачається з копії витягу з наказу від 24.02.2012р. №14/с, наявної у матеріалах справи.
Витяг з вказаного наказу 29.02.2012р. направлено на адресу ОСОБА_1, що вбачається з наданої позивачем копії аркушу з журналу вихідної кореспонденції.
Листом Приморського районного суду м.Одеси від 19.03.2012р. позивача на його звернення повідомлено, що його увільнено від виконання обов'язків народного засідателя наказом голови Приморського районного суду м.Одеси від 24.02.2012р. №14/с.
13.08.2012р. ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м.Одеси з інформаційним запитом про надання копії наказу голови суду №14/с від 24.02.2012р.
Листом Приморського районного суду м.Одеси від 15.08.2012р. на заяву від 15.08.2012р. вх.№57832/12 позивача повідомлено про увільнення від виконання обов'язків народного засідателя Приморського районного суду м.Одеси наказом голови Приморського районного суду м.Одеси від 24.02.2012р. №14/с, та зазначено, що у зв'язку з тим, що накази є службовою інформацією, надати позивачу копії наказу неможливо.
Не погоджуючись з відмовою у наданні копії наказу голови Приморського районного суду м.Одеси від 24.02.2012р. №14/с, ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогою зобов'язати Приморський районний суд м.Одеси надати копію вказаного наказу на його запит від 13.08.2012р.
Суд не погоджується з правомірністю вимог позивача з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.32 Конституції України кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
Згідно ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011р. №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 4 вказаного Закону доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації»інформацією з обмеженим доступом є, зокрема, службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Згідно ст.9 Закону №2939 відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Відповідно до ч.7 ст.6 Закону України №2939 обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Наказом Державної судової адміністрації України «Про службову інформацію» від 22.06.2011р. №104 (в редакції наказу від 17.04.2012р. №40; чинного на момент виникнення спірних правовідносин) на підставі статей 6, 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації", частиною п'ятою статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" затверджено Типовий перелік документів у місцевому загальному суді, що можуть містити відомості, які становлять службову інформацію.
Вказаним Типовим переліком документів у місцевому загальному суді, що можуть містити відомості, які становлять службову інформацію, до таких документів віднесено, зокрема, накази голови суду (особи, що виконує обов'язки голови суду).
Отже відповідачем обґрунтовано відмовлено у наданні позивачу копії наказу голови суду від 24.02.2012р. №14/с з посиланням на службовий характер відомостей, які він містить.
До цього ж необґрунтованим є твердження позивача про порушення відповідачем Закону України "Про доступ до публічної інформації", з огляду на те, що йому було надано відповідачем інформації на його запит, з викладенням обставин по суті запиту. При цьому ненадання саме копії наказу голови суду, який містить відомості, які становлять службову інформацію, не може вважатися порушенням вказаного Закону з боку Приморського районного суду м.Одеси.
Безпідставними є посилання позивача на положення ст.58 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Вказаною статтею, зокрема, встановлено, що список народних засідателів публікується в друкованих засобах масової інформації відповідної місцевої ради, однак у ній не йдеться про надання доступу до рішень голови суду, якими вказані народні засідателі увільняються від виконання своїх обов'язків.
Отже правові підстави для зобов'язання Приморського районного суду м.Одеси надати ОСОБА_1 копію наказу голови Приморського районного суду м.Одеси від 24.02.2012р. №14/с на його запит від 13.08.2012р. відсутні.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Приморського районного суду міста Одеси, третя особа - Одеська міська рада про зобов'язання надати копію наказу відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 26.11.2012р.
Суддя /підпис/ М.М. Аракелян
26 листопада 2012 року
.