про повернення позовної заяви
23.11.2012№ 2а/1270/9158/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради про скасування зауваження заступника начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командирова О.В. від 23.12.2011 №390, -
21 листопада 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради про скасування зауваження заступника начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командирова О.В. від 23.12.2011 №390.
Вивчивши матеріали позову, суд не вбачає підстав для відкриття провадження по справі.
Ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначає предметну підсудність адміністративних справ. Так, згідно ч. 1 п. 1 цієї статті, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 цієї статті окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради є виконавчим органом Стахановської міської ради, що утворюється її рішенням, є підзвітним і підконтрольним раді, підпорядковується міському голові та виконавчому комітету.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, публічно-правовий спір виник між фізичною особою ОСОБА_1 та органом місцевого самоврядування - Управлінням містобудування та архітектури Стахановської міської ради.
За таких обставин вказаний адміністративний позов має розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Згідно зі ст. 108 ч. 3 п. 6 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, позовна заява має бути повернута позивачеві.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 18, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради про скасування зауваження заступника начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командирова О.В. від 23.12.2011 №390 повернути позивачеві, як не підсудний Луганському окружному адміністративному суду, роз'яснивши позивачеві право звернутися з даним позовом до місцевого загального суду, як адміністративного суду.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьої статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяО.П. Островська