Постанова від 23.11.2012 по справі 1570/5803/2012

Справа № 1570/5803/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2012 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Павлюк К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства Фірма «Орлан»до Одеської обласної державної адміністрації, начальника відділу ліцензування та інженерних мереж управління комунальної інфраструктури Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Котова Павла Олексійовича, завідуючого сектору договірно-правового забезпечення Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Ягупенко Дениса Геннадійовича, начальника управління комунальної інфраструктури Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Ісламова Маліка Махмудовича, начальника Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Сироти Олега Петровича, заступника голови Великодолинської селищної ради Арсєєва Олександра Сергійовича, директора комунального підприємства «Великодолинське»Гончарова Сергія Володимировича про визнання дій протиправними, визнання нечинними акт позапланової перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов №12-03 від 23.08.2012 року та розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації №906/А-2012 від 30.08.2012 року, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Одеського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство Фірма «Орлан»до Одеської обласної державної адміністрації, начальника відділу ліцензування та інженерних мереж управління комунальної інфраструктури Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Котова Павла Олексійовича, завідуючого сектору договірно-правового забезпечення Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Ягупенко Дениса Геннадійовича, начальника управління комунальної інфраструктури Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Ісламова Маліка Махмудовича, начальника Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Сироти Олега Петровича, заступника голови Великодолинської селищної ради Арсєєва Олександра Сергійовича, директора комунального підприємства «Великодолинське»Гончарова Сергія Володимировича про визнання дій протиправними, визнання нечинними акт позапланової перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов №12-03 від 23.08.2012 року та розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації №906/А-2012 від 30.08.2012 року.

В судовому засіданні 21.11.2012 року представник позивача підтримав позовні вимоги, зазначивши про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття рішення про проведення позапланової перевірки дотримання позивачем ліцензійних умов, складання акту перевірки від 23.08.2012 року №21-03 та прийняття ліцензійним органом -Одеською обласною державною адміністрацією розпорядження від 30.08.2012 року №906/А-2012 про анулювання ліцензії позивача на централізоване водопостачання та водовідведення, в зв'язку із чим, дії посадових осіб повинні бути визнані протиправними та скасовані розпорядження ОДА та висновки акту перевірки дотримання ліцензійних умов від 23.08.2012 року №21-03. Представник відповідача - Одеської обласної державної адміністрації та інші відповідачі -посадові особи заперечили проти задоволення позовних вимог, пославшись на наявність підстав для проведення такої перевірки, враховуючи не допуск посадових осіб до перевірки та встановлення незабезпечення позивачем дотримання ліцензійних умов висновки актів перевірки від 17.08.2012 року №21-02 та від 23.08.2012 року №21-03 і розпорядження Голови Одеської обласної державної адміністрації від 30.08.2012 року №906/А-2012 є законними та ґрунтовними. Інші відповідачі були сповіщені належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.199, довідковий лист по справі), але в судове засідання не прибули, а тому, на підставі положень ч.4 ст.128 КАС України, справа слухалась за їхньої відсутності за наявними в справі доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач Одеська обласна державна адміністрація, згідно ст.ст.1,6 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»є органом ліцензування господарської діяльності пов'язаної з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах території області та згідно положень ст.ст.20,21 цього ж Закону здійснює функції щодо проведення перевірок дотримання ліцензійних умов, надання вказівок щодо усунення порушень та приймання рішень щодо анулювання ліцензій на ці види діяльності, а тому спори щодо оскарження його рішень, дій або бездіяльності з цих питань, згідно положень ст.55 Конституції України п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Позивачу 14.11.2011 року була видана ліцензія Серія АГ №594975 на провадження господарської діяльності пов'язаної з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (а.с.21).

Відповідно до розпорядження Голови Одеської обласної державної адміністрації від 03.08.2012 року №815/А-2012 (а.с.15) була призначена позапланова перевірка позивача в період з 13.08.2012 року по 24.08.2012 року щодо дотримання ним ліцензійних умов та затверджений склад комісії (а.с.16).

Відповідно до посвідчень на проведення перевірки ліцензіата від 03.08.2012 року (а.с.17-18) посадовими особами відповідача 17.08.2012 року був здійснений намір провести перевірку за місцем знаходження позивача за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.Великодолинське, вул..Мізікевича 40, але вони не були допущені до проведення перевірки посадовими особами позивача, в зв'язку із чим був складений акт про відмову ліцензіата в проведені перевірки від 17.08.2012 року №12-02 (а.с.189-190) та запропоновано посадовим особам позивача прибути за адресою розташування Одеської обласної державної адміністрації 23.08.2012 року для продовження проведення перевірки.

23.08.2012 року посадові особи позивача не прибули для проведення перевірки, в зв'язку із чим, посадовими особами Одеської обласної державної адміністрації був складений акт позапланової перевірки додержання ліцензійних умов від 23.08.2012 року №12-03 (а.с.25-29), яким встановлено, що позивачем не допускались посадові особи до перевірки та ним не дотримуються п.2.2.1-2.2.4; 2.7.3; 2.7.4; 2.9.7; 2.9.8; 2.10; 3.1-3.3; 4.3; 6.1.2-6.1.7; 6.2; 6.3; 6.4; 7.1.3-7.1.6; 8; 9.2; 9.3; 10.1.4; 10.2-10.4; 12.2-12-6; 13.2-13-6; 13.9; 15; 15.1-15-3 правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення.

На підставі вказаного акту перевірки органом ліцензування -Одеською обласною державною адміністрацією 30.08.2012 року було видане розпорядження №906/А-2012 «Про анулювання ліцензії на централізоване водопостачання та водовідведення»(а.с.31), яким анульована ліцензія позивача від 14.11.2011 року Серія АГ №594975 на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Представник позивача зазначає, що перевірка була призначена та проведена з грубими порушеннями вимог Закону України «Про основні засади державного контролю (нагляду) в сфері господарської діяльності», з актом проведеної перевірки керівництво ПП Фірма «Орлан»ознайомлено не було, що позбавило його можливості надати свої заперечення та факт неможливості виконання позивачем ліцензійних умов є не підтвердженим.

У своїх письмових запереченнях проти позову (а.с.184-188) представник відповідача зазначає, що підставою для призначення позапланової перевірки були численні звернення осіб зі скаргами на якість наданих позивачем послуг з водопостачання та водовідведення, перевірка призначена та проведена з дотриманням Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 20.04.2005 року №33/59, в акті від 23.08.2012 року №21-03 зафіксовані факти неможливості виконання позивачем ліцензійних умов, в зв'язку із чим, розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 30.08.2012 року №906/А-2012 є законним.

Оцінюючи оскаржені акт та дії суб'єкту владних повноважень суд виходячи з приписів ч.3 ст.2 КАС України приходить до висновку про їхню відповідність законові з наступних підстав:

Одеська обласна державна адміністрація на підставі положень ст.ст.1,6 Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності»та ст.13-21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»виконує функції органу ліцензування та контролю за дотримання ліцензіатами ліцензійних умов господарської діяльності пов'язану з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Наказом Державного комітету України з житлово-комунального господарства від 05.07.1995 року №30 затверджені ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі -Ліцензійні умови).

Статтею 20 Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності» встановлені підстави та порядок проведення дотримання ліцензіатами ліцензійних умов, положення якої є спеціальними порівняно з нормами, закладеними в Законі України «Про основні засади державного контролю (нагляду) в сфері господарської діяльності».

При цьому, також слід враховувати положення спеціальної норми законодавства Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 20.04.2005 року №33/59 (надалі -Порядок).

Відповідно до положень ст.20 Закону та п.1.3 Порядку позапланові перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов проводяться за розпорядженням органу ліцензування за наявності скарг чи повідомлень про порушення ліцензійних умов чи законодавства при наданні ліцензованих послуг.

Підставою для призначення позапланової перевірки позивача були звернення Великодолинської селищної ради Овідіопольського району від 25.06.2012 року №07/2-570/1 (а.с.191-192) та звернення громадянина ОСОБА_8 (а.с.37).

З розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 03.08.2012 року №815/А-2012 (а.с.15) посадові особи позивача були ознайомлені 17.08.2012 року, коли була здійснена перша спроба провести перевірку, але посадові особи Одеської обласної державної адміністрації не були допущені до перевірки, а тому складання акту від 17.08.2012 року №12-02 відповідає приписам ст.20 вищенаведеного Закону та п.5.13 Порядку.

Факт неможливість забезпечення виконання позивачем п.2.2.1-2.2.4; 2.7.3; 2.7.4; 2.9.7; 2.9.8; 2.10; 3.1-3.3; 4.3; 6.1.2-6.1.7; 6.2; 6.3; 6.4; 7.1.3-7.1.6; 8; 9.2; 9.3; 10.1.4; 10.2-10.4; 12.2-12-6; 13.2-13-6; 13.9; 15; 15.1-15-3 правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення підтверджується актом позапланової перевірки від 23.08.2012 року №12-03 (а.с.25-29), який підписаний посадовими особами, які визначені в якості членів комісії розпорядженням від 03.08.2012 року №815/А-2012 та іншими посадовими особами, в тому числі органу місцевого самоврядування, які залучені до проведення перевірки, відповідно до положень п.1.4 Порядку.

Відповідно до Протоколу виїзної наради щодо надання пропозицій голові обласної державної адміністрації про можливість скасування розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 30.08.2012 року №906/А-2012, який складений за результатами наради 03.10.2012 року та підписаний керівником ПП Фірма «Орлан»Дикусаренко В.П. учасники наради прийшли до висновку про те, що ПП Фірма «Орлан»не має можливості у подальшому виконувати та провадити господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Вказана позиція учасників наради від 03.10.2012 року, в тому числі й керівника ПП Фірма «Орлан», підтверджує висновки акту позапланової перевірки від 23.08.2012 року №21-03.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності»встановлено, що підставою для анулювання ліцензії є акт про неможливість ліцензіатом виконувати ліцензійні умови та акт про відмову ліцензіата від проведення перевірки дотримання ліцензійних умов.

Таким чином, у органу ліцензування Одеської обласної державної адміністрації, на час винесення оскаржуваного розпорядження від 30.08.2012 року №906/А-2012 «Про анулювання ліцензії»були всі вказані підстави для анулювання ліцензії ПП Фірма «Орлан»на централізоване водопостачання та водовідведення, а саме: акт від 17.08.2012 року №21-02 про відмову ліцензіата в проведенні перевірки та акт позапланової перевірки від 23.08.2012 року №21-03, яким встановлена неспроможність ліцензіата в подальшому виконувати ліцензійні умови, а тому прийняття відповідачем оскарженого розпорядження відповідає правовій поведінці суб'єкту владних повноважень, встановленої ч.2 ст.19 Конституції України, ст.21 Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності», в зв'язку із чим, в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії посадових осіб, які брали участь у проведенні перевірки та складанню акту позапланової перевірки від 23.08.2012 року №21-03, визнання не чинним акту позапланової перевірки від 23.08.2012 року №21-03 та скасування розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 30.08.2012 року №906/А-2012 слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Приватного підприємства Фірма «Орлан» до Одеської обласної державної адміністрації, начальника відділу ліцензування та інженерних мереж управління комунальної інфраструктури Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Котова Павла Олексійовича, завідуючого сектору договірно-правового забезпечення Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Ягупенко Дениса Геннадійовича, начальника управління комунальної інфраструктури Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Ісламова Маліка Махмудовича, начальника Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації Сироти Олега Петровича, заступника голови Великодолинської селищної ради Арсєєва Олександра Сергійовича, директора комунального підприємства «Великодолинське» Гончарова Сергія Володимировича про визнання дій протиправними, визнання нечинними акт позапланової перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов №12-03 від 23.08.2012 року та розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації №906/А-2012 від 30.08.2012 року - відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 23 листопада 2012 року

Суддя Єфіменко К.С.

.