про відкриття провадження в адміністративній справі
22 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/9112/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Приватного підприємства «Рубежремстрой» до Попаснянського відділення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 31.10.2012 №71/1500-34641632, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001251500 від 08.11.2012 та №0001241500 від 08.11.2012, -
20 листопада 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Рубежремстрой» до Попаснянського відділення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 31.10.2012 №71/1500-34641632, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001251500 від 08.11.2012 та №0001241500 від 08.11.2012.
Відповідно до ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються:
1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо;
6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина 2 цієї статті встановлює, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Акти перевірок/ревізій не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Відтак, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо пред'явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Таким чином, якщо предметом позову є визнання протиправним та скасування акта перевірки/ревізії суб'єкта владних повноважень, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
З адміністративного позову вбачається, що позивач у першому пункті прохальної частини позову просить суд визнати протиправним та скасувати акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 31.10.2012 №71/1500-34641632.
Згідно ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно зі ст. 109 ч.1 п.1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, позов Приватного підприємства «Рубежремстрой» у частині вимог до Попаснянського відділення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 31.10.2012 №71/1500-34641632 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження в зазначеній частині позовних вимог.
Позовна заява Приватного підприємства «Рубежремстрой» до Попаснянського відділення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001251500 від 08.11.2012 та №0001241500 від 08.11.2012 відповідає вимогам, встановленим ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовну заяву в цій частині належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, позовна заява підсудна Луганському окружному адміністративному суду.
Підстав для повернення заяви або відмови у відкритті провадження в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001251500 від 08.11.2012 та №0001241500 від 08.11.2012, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 106, 107, 109 КАС України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог Приватного підприємства «Рубежремстрой» до Попаснянського відділення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 31.10.2012 №71/1500-34641632, у зв'язку з тим, що ці вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відкрити провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Рубежремстрой» до Попаснянського відділення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001251500 від 08.11.2012 та №0001241500 від 08.11.2012.
Призначити справу до розгляду у попередньому судовому засіданні на 03 грудня 2012 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: м. Луганськ, вул. Поштова, 1.
Позивачу - надати оригінали документів, які були долучені до позовної заяви в копіях, - для огляду в судовому засіданні.
Зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень у разі невизнання адміністративного позову подати письмові заперечення проти позову та належним чином засвідчені копії письмових доказів, якими вони обґрунтовуються.
Справу розглядатиме одноособово суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з такими самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьої статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати сторонам з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.
Суддя О.П. Островська