Постанова від 20.11.2012 по справі 2а/1270/8143/2012

Категорія №9.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8143/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Широкої К.Ю.

при секретарі: Бондар Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції Луганської області до Троїцького територіально-медичного об'єднання про зобов'язання виконати п.2 вимоги від 28.08.2012 року №710-14/1098,-

ВСТАНОВИВ:

22 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції Луганської області до Троїцького територіально-медичного об'єднання про зобов'язання виконати п.2 вимоги від 28.08.2012 року №710-14/1098 в частині відшкодування 121084,58 грн.

20 листопада 2012 року позивачем надано суду уточнений адміністративний позов (а.с.136).

В обґрунтування позову та уточненого адміністративного позову позивачем зазначено наступне.

Державною фінансовою інспекцією в Луганській області відповідно до Плану роботи на ІІ квартал 2012 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Троїцького територіального-медичного об'єднання за період з 01.01.2010 по 01.07.2012 року.

За результатами проведеного контрольного заходу було складено акт ревізії від 17.08.2012 року № 710-21/013, який було підписано об'єктом контролю 22.08.2012 без заперечень, що свідчить про згоду та визнання відповідачем встановлених порушень.

Державна фінансова інспекція в Луганській області, керуючись ст.ст. 10,15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993 № 2939-ХІІ, відповідачу направило вимогу від 18.07.2011 року № 180-14/913 про усунення порушень з терміном виконання до 25.07.2011 року.

За результатами ревізії встановлено фінансових порушень на суму 1254890,00грн., відповідачем залишаються не відшкодованими 101084,59 грн.

Ревізією виявлено покриття за рахунок бюджетних коштів витрат госпрозрахункових структурних підрозділів, які не являються юридичними особами, всупереч законодавству - 167970,00грн. Ревізією наявності фактів покриття видатків, пов'язаних з надання платних послуг, за рахунок коштів загального фонду кошторису встановлено, що видатки, пов'язані з оплатою праці працівників зайнятими з наданням цих послуг, а саме, з проведення попередніх профілактичних медичних оглядів при прийнятті на роботу та для отримання посвідчення водія транспортних засобів, медичні огляди для отримання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами, а також відповідні періодичні профілактичні медичні огляди, операції штучного переривання вагітності у стаціонарі (до 12 тижнів вагітності), проведення зубопротезування проводилися за рахунок загального фонду кошторису установи, внаслідок чого відповідачем за період 01.01.2010 по 01.07.2012, здійснено покриття видатків від надання платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису на суму 167970,00грн., чим порушені вимоги п.49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2001 №228, п.3 Переліку груп власних находжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання, затвердженого постановою КМУ від 17.05.2002 №659, ч.4 ст.23, ч.6 ст.78 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-ІІІ та ст..13, ч.4 ст.23, ч.6 ст. 78 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI.

Порушення виявлено при перевірці калькуляцій щодо вартості наданих платних послуг та аналізу здійснення видатків за рахунок коштів, отриманих платних послуг та аналізу здійснення видатків за рахунок, отриманих від надання платних послуг. Порушення допущено з вини головного лікаря Троїцького територіально-медичного обєднання Кайда Н.О. та головного бухгалтера Бутенко О.Є.

Код порушення за інформаційною карткою - 20601 «Покриття за рахунок бюджетних коштів витрат госпрозрахункових структурних підрозділів, які не є юридичними особами, всупереч законодавству».

Відповідачем частково відшкодовано збитки в сумі 19999,99грн., про що 19.11.2012 позивачем було отримано інформаційний лист від 06.11.2012 №784.

У зв'язку з вищевикладеним та враховуючи уточнюючий позов позивач просить суд зобов'язати відповідача виконати п.2 вимоги від 28.08.2012 року №710-14/1098 в частині відшкодування суми 101084,59 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача під час судовому засідання надав суду заперечення в якому зазначив, що Троїцьке ТМО не моє можливості сплатити всю суми одноразово з тим, що в графі проведення періодичного мед. Огляду на листопад грудень внесено зміни.

Також в позові відповідач зазначив, що Троїцьке ТМО не відмовляється від погашення вказаної в позові суми та сплачує її поступово, бо не має можливості сплатити одноразово.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна фінансова інспекція в Луганської області у своєї діяльності керується Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Позивач проводить у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності (п.2. ч.1 ст.8 цього Закону).

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 "Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою"(дала -постанова КМУ № 550) інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Відповідно до абз. 5 п. 3 постанови КМУ № 550 об'єкт контролю - підконтрольна установа, інший суб'єкт господарювання, включаючи його структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, щодо якого контролюючий орган має повноваження та підстави для проведення ревізії відповідно до законодавства.

Абзацам 1 п. 26 постанови КМУ № 550 встановлено, що з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку контролюючими органами можуть проводитися зустрічні звірки у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою.

Відповідно до п. 35 постанови КМУ № 550 результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому титульному аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку контролюючого органу, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища) та номер примірника.

Пунктом 46 постанови КМУ № 550 встановлено, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Згідно п. 50 постанови КМУ № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення:

притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю;

звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції у Луганській області, головним державним фінансовим інспектором Білокуракинської МДФІ Лавренко О.М., на підставі направлення на проведення ревізії від 11.07.2012 №71, виданого заступником начальника Білокуракинської МДФІ, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності у Троїцькому територіально-медичному об'єднанні за період з 01.01.2010 по 01.07.2012.

За результатами ревізії був складений акт №710-21/013 від 17 серпня 2012 року, яким були встановлено, що Троїцьким ТМО за період з 01.01.2010 по 01.07.2012 здійснено покриття видатків від надання платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису на суму 167969,97 грн., чим порушені вимоги пункту 49 Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2001 №228, пункту 3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання, затвердженого постановою КМУ від 17.05.2001 №659, пункту 4 статті 23, пункту 6 статті 78 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-ІІІ та статті 13, пункту 4 статті 23, пункту 6 статті 78 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI (а.с.15-102).

На підставі акту ревізії №710-21/013 від 17.08.2012 року Біловодською МДФІ відповідачу була пред'явлена вимога від 28.08.2012 № 710-14/1098. пунктом 2 вимоги передбачено, що з метою повного усунення виявлених порушень, попередження його виникнення в подальшому, керуючись п.7 ст.10 Закону України від 26.01.1993 "Про державну контрольну - ревізійну службу в Україні" вимагаємо перерахувати кошти загального фонду у сумі 167969,97грн. на спеціальний реєстраційний рахунок № 35426028001783. (а.с.10).

Листом від 27.09.2012 №632 головний лікар Троїцького ТМО повідомив начальника Білокуракинського МДФІ, що у серпні 2012 року нараховано та виплачено заробітної плати - 9134,83грн., у вересні 2012 нараховано заробітної плати за рахунок спеціального фонду - 37750,59 грн., всього сплачено - 46885,42 грн. На момент реєстрації зобов'язань виплата заробітної плати на спеціальному реєстраційному рахунку залишок склав 3700,00грн. Решта коштів в сумі 121084,55 грн. буде перераховуватися щомісяця згідно графіку, за наявності коштів на спеціальному реєстраційному рахунку (а.с.6).

З матеріалів справи вбачається та не заперечується представником позивача, що станом на дату розгляду справи відповідачем частково відшкодовано порушення зазначені у п.2 вимоги від 28.08.2012 №710-14/1098 у сумі 66885,38 грн., що підтверджується платіжними дорученнями (а.с.7-11, 138-140), отже до відшкодування підлягає сума 101084,59 грн.

Відповідно до п.1 переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання, затвердженого постановою КМУ від 17.05.2002 №659 (далі по тексту - Перелік №659) перелік груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання підготовлено виходячи з необхідності забезпечення належного складання державного та місцевих бюджетів, їх виконання і спрямовано на визначення єдиних підходів до утворення та використання власних надходжень бюджетних установ з урахуванням статей 29 і 69 Бюджетного кодексу Українив частині зарахування до доходів державного бюджету плати за послуги, що надаються бюджетними установами, які утримуються за рахунок державного бюджету, до доходів місцевих бюджетів власних надходжень бюджетних установ, які утримуються за рахунок відповідних бюджетів, та статті 13 цього Кодексу в частині включення до спеціального фонду бюджету призначень на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень.

Згідно до ч.1 п.2 Переліку №659 власні надходження бюджетних установ поділяються на дві групи: перша - плата за послуги, що надаються бюджетними установами. Цю групу утворюють надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законами та нормативно-правовими актами. Такі надходження мають постійний характер і обов'язково плануються у бюджеті.

Відповідно до п.3 Переліку №659 власні надходження бюджетних установ використовуються відповідно до закону про державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет за такими напрямами: а) перша група: підгрупа 1 - на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням зазначених у підгрупі послуг, а також за погодженням з Мінфіном витрат капітального характеру, пов'язаних з наданням послуг із створення умов для початку реалізації інфраструктурних проектів; підгрупа 2 - на організацію зазначених у підгрупі видів діяльності, а також на господарські видатки бюджетних установ; підгрупа 3 - на утримання, обладнання, ремонт майна бюджетних установ;підгрупа 4 - на ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів (крім будівель і споруд) та матеріальних цінностей, на покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування відходів і брухту на приймальні пункти, на преміювання осіб, які безпосередньо зайняті збиранням відходів брухту, а також на господарські потреби бюджетних установ.

Частиною 4 ст.23 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-ІІІ зазначає, що витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.

Отже, виходячи з вищевикладеного та враховуючи уточнені позовні вимоги адміністративний позов Державної фінансової інспекції Луганської області до Троїцького територіально-медичного об'єднання про зобов'язання виконати п.2 вимоги від 28.08.2012 року №710-14/1098 в частині відшкодування 101084,59 грн., суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч .2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення, ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 20 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись, ст. ст. 2, 9, 11, 17, 18, 23, 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції Луганської області до Троїцького територіально-медичного об'єднання про зобов'язання виконати п.2 вимоги від 28.08.2012 року №710-14/1098 в частині відшкодування 101084,59 грн. - задовольнити.

Зобов'язати Троїцьке територіально-медичне об'єднання (код ЄДРПОУ 01983720) виконати п.2 вимоги від 28.08.2012 року №710-14/1098 в частині відшкодування суми 101084,59 грн. (сто одна тисяча вісімдесят чотири гривні 59 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 26 листопада 2012 року.

СуддяК.Ю. Широка