23 листопада 2012 р. Справа № 2а/0470/14153/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В., при секретарі судового засідання -Пополітові І.М., за участю представника позивача -Алексейчук М.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Виконавчого комітету Центрально -Міської районної у
м. Кривому Розі ради
до Криворізької міської організації Всеукраїнське об'єднання «Свобода»
про обмеження права на проведення масового заходу, -
23.11.2012 року о 10 год. 25 хв. Виконавчий комітет Центрально - Міської районної у м. Кривому Розі ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Криворізької міської організації Всеукраїнське об'єднання «Свобода» про обмеження шляхом заборони Криворізькій міській організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» проведення мітингу 24.11.2012 року з 15 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. біля Пам'ятного знаку жертвам голодомору і політичних репресій, що знаходяться на вул. Лермонтова у м. Кривому Розі.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що проведення масового заходу не можливо, оскільки на ту саму дату і час, у тому самому місці, відповідно до календарного плану роботи виконкому Криворізької міської ради у листопаді 2012 року, призначено проведення заходів до Дня жертв голодоморів (проведення урочистого мітингу та покладання квітів).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, будь-яких заяв від відповідача до суду не надходило. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Частиною 4 ст. 182 КАС України встановлено, що адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно.
Таким чином, суд не вбачає належних підстав для відкладення розгляду справи, оскільки проведення заходу призначено на 24.11.2012 року, провадження у справі відкрито 23.11.2012 року, тобто менш як за три дні до проведення заходу, а отже, у відповідності до вимог КАС України справа має бути розглянута невідкладно.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 22.11.2012 року Криворізька міська організація Всеукраїнське об'єднання «Свобода» звернулася до Виконавчого комітету Центрально - Міської районної у м. Кривому Розі ради із повідомленням (вх. № 4726/20у) про проведення масового заходу 24.11.2012 року о 14 год. 30 хв. на кільці 95 -го кварталу по вулиці Проспект Миру будинок № 37 біля магазину «Києвстар» розпочнеться «Мовчазна хода», яка приурочена вшануванню пам'яті жертв голодомору та політичних репресій. Марш пройде по вулиці Проспект Миру та вулиці Лермонтова. Закінчиться хода біля пам'ятнику жертв голодомору та політичних репресій, мітингом під час якого священик проведе молебень по загиблим від голоду. Закінчиться масовий захід до 17 год. 00 хв. Участь в акції планується прийняти до 200 осіб. Під час проведення маршу будуть використовуватися банери, прапори політичної партії «Свобода» та будуть роздаватися листівки та агітаційні газети ВО «Свобода».
Відповідно до ст. 11 Європейської конвенції з прав людини кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.
За змістом ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 (справа N 1-30/2001 щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) зазначив, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити органи виконавчої влади про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на позивача покладено завдання з вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що згідно календарного плану роботи виконкому міської ради на листопад 2012 року, затвердженому Криворізьким міським головою 31.10.2012 року, 24.11.2012 року з 16 годині 00 хвилин буде проводитися міський захід із покладенням квітів біля Пам'ятного знаку жертвам голодомору і політичних репресій, що знаходиться на вул. Лермонтова у м. Кривому Розі за участю близько 1500 осіб.
Зі змісту плану заходів з підготовки та проведення покладення квітів до Пам'ятного знаку жертвам голодомору та політичних репресій вбачається, що до участі у зазначеному заході запрошено учнівську та студентську молодь, представників підприємств, установ, закладів міста у загальній кількості - 2000 осіб.
Враховуючи зазначене, на думку суду, Криворізька міська організація Всеукраїнське об'єднання «Свобода» повідомила позивача про проведення даного масового заходу, таким чином, що останній був позбавлений можливості завчасно прийняти необхідні заходи щодо забезпечення громадського порядку, визначення порядку технічного забезпечення його проведення, оскільки позивач повідомлений про заходи менш ніж за 3 доби до початку їх проведення. При цьому, орган місцевого самоврядування позбавлений можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення вказаного масового заходу, забезпечення прав і свобод інших осіб, враховуючи те, що згідно календарного плану роботи виконкому міської ради, у той самий час буде проводитися міський захід та покладення квітів біля Пам'ятного знаку жертвам голодомору і політичних репресій, до якого запрошено близько 2000 осіб.
Таким чином, суд, приймаючи до уваги те, що повідомлення відповідача про проведення мирного зібрання 24.11.2012 року біля Пам'ятного знаку жертвам голодомору і політичних репресій, що знаходяться на вул. Лермонтова у м. Кривому Розі не було надіслано завчасно, вважає, що у позивача не було достатньо часу та можливості здійснити підготовчі заходи, необхідні, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення зборів громадян, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.
Також, у своєму рішенні від 17.07.2007 року Європейський суд з прав людини у справі «Букт та інші проти Угорщини» відобразив позицію про необхідність завчасного повідомлення стосовно проведення масових заходів з метою координації діяльності поліції з іншими державними органами, перерозподілу поліцією своїх ресурсів, забезпечення наявності пожежних команд, звільнення території від транспортних засобів.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Кривого Рогу, доцільно вирішити питання про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Відповідно до ч.5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи те, що на ту саму дату і час, у тому самому місці, відповідно до календарного плану роботи виконкому Криворізької міської ради у листопаді 2012 року, призначено проведення заходів до Дня жертв голодоморів (проведення урочистого мітингу та покладання квітів), суд зазначає, що виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста, які не приймають участі в цьому заході, та є неможливим, у зв'язку з переліченими вище підставами.
Згідно з ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 158-163, 182 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Виконавчого комітету Центрально - Міської районної у м. Кривому Розі ради - задовольнити.
Обмежити Криворізькій міській організації Всеукраїнське об'єднання «Свобода» проведення масового заходу шляхом заборони проведення мітингу 24.11.2012 року з 15 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. біля Пам'ятного знаку жертвам голодомору і політичних репресій, що знаходяться на вул. Лермонтова у м. Кривому Розі.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв