справа № 0670/7771/12
категорія 3.2
15 листопада 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюк М.М. ,
при секретарі - Лукач В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Виконавчого комітету Житомирської міської ради, третя особа - Житомирська районна прокуратура
до Житомирської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода"
про заборону проведення пікетування 16.11.2012 року,-
встановив:
Виконавчий комітет Житомирської міської ради звернувся до суду з позовом про заборону Житомирській міській організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода" проводити пікетування 16 листопада 2012 року з 10 год. 00 хв. до 12 год. 00хв. за адресою: м.Житомир, вул.Щорса, 92.
В обгрунтування позову зазначив, що заборона проведення пікетування зумовлена тим, що за вказаною адресою, перебування значної кількості осіб, що будуть брати участь у пікетуванні, використання звукопідсилюючої аудіоапаратури створить перешкоди правам і свободам інших людей, які будуть відвідувати у цей час установи, розташовані поруч з прокуратурою Житомирського району, а саме: обласної Деравтоінспекції, Житомирського районного суду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі.
Відповідач та третя особа, будучи належним чином повідомленні про час, дату та місце розгляду справи, явку своїх представників в судове засідання не забезпечили.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.11.2012 р. до виконавчого комітету Житомирської міської ради надійшло повідомлення на ім'я Житомирського міського голови від голови Житомирської міської організації ВО "Свобода" Сліпченка М.С. про проведення 16 листопада 2012 року з 10 год. 00 хв. до 12 год. 00хв. за адресою м. Житомир, вул.Щорса, 92 пікетування Житомирської районної прокуратури. Передбачається використання аудіоапаратури для відтворення записів та підсилення звуку; орієнтировна кількість присутніх - 200 осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Згідно ст. 11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Конституції України, обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Враховуючи, що на даний час, Верховною Радою України не прийнято законодавчого акту про визначення механізмів реалізації права на свободу мирних зібрань, то залишаються чинними нормативно-правові акти СРСР, які застосовуються у порядку правонаступництва, зокрема, Указ Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28.07.1988 року №9306-ХІ, який згідно з постановою Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" від 12.09.1991 року №1545-ХІІ є чинним та підлягає застосуванню.
Відповідно до п. 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР", заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 (справа N 1-30/2001 щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) зазначив, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити органи виконавчої влади про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Суд звертає увагу, що повідомлення про проведення пікетування надійшло менше ніж за добу до її проведення, в ньому не зазначена мета цього заходу, що є порушенням вимоги п. 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" та не є достатнім терміном повідомлення в розумінні рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001.
Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Суд звертає увагу на те, що законодавцем на позивача покладено обов'язок забезпечення громадського порядку при проведенні запланованого відповідачем масового заходу і вказаний обов'язок має бути виконаний суб'єктом владних повноважень шляхом вжиття відповідних організаційних, правових та інших заходів, спрямованих на організацію безпеки здоров'я та життя громадян, належного захисту прав громадян на безпечне та безперешкодне пересування містом.
Повідомлення менше ніж за добу до про проведення пікетування не є достатнім часом для позивача для забезпечення громадського порядку при проведенні запланованого відповідачем масового заходу, вжиття відповідних організаційних, правових та інших заходів, спрямованих на організацію безпеки здоров'я та життя громадян, належного захисту прав громадян на безпечне та безперешкодне пересування містом.
Як встановлено судом, за вказаною в повідомленні адресою крім прокуратури Житомирського району знаходиться Житомирський районний суд, а тому проведення пікетування з використанням аудіоапаратури для відтворення записів та підсилення звуку створить перешкоди у здійсненні правосуддя Житомирським районним судом.
Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу суд зазначає, що виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів громадян та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами громадського порядку, оскільки проведення цього заходу створює загрозу правам і свободам інших людей щодо доступу до правосуддя.
З урахуванням викладених обставин, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 71, 86, 158-163, 182, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Житомирській міській організації ВО "Свобода" проводити пікетування Житомирської районної прокуратури 16 листопада 2012 року з 10 год. 00 хв. до 12 год. 00хв. за адресою м. Житомир, вул.Щорса, 92.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо не було подано апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.М. Семенюк