20 листопада 2012 р. Справа № 2а/0470/13136/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіІльков В.В.
при секретаріМофі І.В.,
за участю:
позивача представника відповідача ОСОБА_3, Дорохова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Кривого Рогу та Криворізького району про скасування заяви та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_3 звернулося до суду з адміністративним позовом до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Кривого Рогу та Криворізького району, в якому просить:
- cкасувати заяву від 08.08.2012р. про зняття з обліку автомобіль «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3
- зобов'язати Відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Кривого Рогу та Криворізького району ГУ МВС України в Дніпропетровській області, зняти з обліку транспортний засіб «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 для реалізації згідно із законодавством.
В обґрунтування позову зазначено, що на підставі заяви ОСОБА_3 від 08.08.2012р. було знято з обліку автомобіль «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3, проте, зазначений автомобіль було знято з обліку у зв'язку із вибраковкою. Позивач не погоджуючись із такою підставою зняття із реєстрації автомобіля, просила скасувати заяву від 08.08.2012р., проте, відповідачем було їй відмовлено, що і стало підставою звернення до суду із цим позовом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
Статею 34 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що державна реєстрація й облік транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а порядок такої реєстрації встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядок державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів і видачі реєстраційних документів і номерних знаків установлений Правилами державної реєстрації й обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09. 1998 року.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. за № 1388 (далі - Порядок № 1388) встановлена єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків (п. 1).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1388 цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 3 Порядку № 1388 встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до п. 40 Порядку № 1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу.
Згідно із п. 5.1 наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них» від 11.08.2010р. за № 379 (далі - Наказ № 379) зняття з обліку ТЗ проводиться працівниками РЕП ДАІ відповідно до вимог пунктів 12, 15, 32, 40-46 Порядку.
Згідно із п. 45 Порядку № 1388 вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян - за заявами їх власників. Зняття з обліку в таких випадках проводиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів Державтоінспекції.
Відповідно до п. 5.1 Наказу № 379 посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників (фізичних або юридичних осіб) про зняття ТЗ з обліку (вибракування), зразки яких наведено в додатках 9, 10 до цієї Інструкції. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку на такі дії. При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.3, 3.5-3.7, 3.18 глави 3 цієї Інструкції.
ОСОБА_3 08.08.2012р. було подано до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Кривого Рогу та Криворізького району заяву про зняття із реєстрації автомобілю «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3. У якості підстави зняття з обліку зазначено вибраковка транспортного засобу.
Позивач визнала у судовому засіданні, що власноруч підписала заяву про зняття з реєстрації автомобіля у зв'язку з вибраковкою.
Згідно із п. 5.5 Наказу № 379 при знятті з обліку ТЗ юридичних осіб у зв'язку з їх вибракуванням виконуються дії, передбачені пунктами 3.2, 3.3, 3.5, 3.7, 3.18 глави 3 та пунктом 5.2 глави 5 цієї Інструкції, огляд ТЗ не проводиться, номерні знаки для разових поїздок не видаються.
Відповідно до п. 3.2 Наказу № 379 особа власника ТЗ або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює, для іноземців або осіб без громадянства - на підставі документів, визначених законодавством України.
Пунктом 3.3 Наказу № 379 за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС «Довідка-рахунок», «Митний документ», «Автомобіль», «Документ», «АРМ-РОЗШУК» проводиться перевірка документів, які подаються до РЕП ДАІ для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання - передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки). У разі проведення експертного дослідження документів, то матеріали про результати такого дослідження також долучаються до реєстраційної справи.
Відповідно до відмітки оператора від 08.08.2012р. на заяві про зняття із реєстрації автомобілю «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 згідно із відомостями, що містяться у базі даних автомобіль не значиться в угоні.
Згідно із п. 3.5 Наказу № 379 посадовою особою РЕП ДАІ перевіряються повнота і правильність внесення вартості плати за послуги, що можуть надаватися підрозділами ДАІ згідно з Переліком платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007р. за№ 795 (із змінами), та відповідно до Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007р. за № 369/1105/336 «Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння», зареєстрованих у Міністерстві юстиції України від 31.10.2007р. за № 1235/14502, а також повнота та правильність відшкодування вартості спеціальної продукції.
Позивачем було долучено до заяви про зняття із реєстрації автомобілю «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 квитанцію про сплату платежу за видачу свідоцтва про зняття автомобіля із реєстрації у зв'язку із його пошкодженням або непридатністю, копія якої міститься у матеріалах справи.
Відповідно до п. 5.5 Наказу № 379 про зняття з обліку ТЗ у зв'язку з його вибракуванням на заяві власника ТЗ робиться запис: «Знято з обліку у зв'язку з вибракуванням». Аналогічні записи вносяться також до наявних автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
На підставі сукупності вищезазначених фактів, зокрема, заяви від 08.08.2012р. про зняття із реєстрації автомобіля «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 із зазначенням підстави для зняття - вибраковування автомобіля, сплати позивачем платежу за видачу свідоцтва про зняття автомобіля із реєстрації, відповідачем було знято із реєстрації автомобіль «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 із внесення відповідних відміток до автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
Позивач 16.08.2012р. звернувся до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Кривого Рогу та Криворізького району із заявою про скасування поданої ОСОБА_3 раніше (08.08.2012р.) заяви про зняття із реєстрації автомобіля «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви від 16.08.2012р., відповідач листом повідомив позивача про те, що на підставі заяви позивача від 08.08.2012р. автомобіль «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 вже був знятий із реєстрації із внесення відповідних відміток до автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
Під час судового розгляду справи судом не було встановлено порушень з боку відповідача під час здійснення процедури розгляду заяви ОСОБА_3 від 08.08.2012р. про зняття із реєстрації автомобіля «MITSUBISHI LANSER», державний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску, двигун НОМЕР_2, кузов НОМЕР_3 та прийняття за її результатами відповідного рішення про зняття автомобіля з обліку із внесенням відповідних відміток до автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС Українис суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір по суті, суд врахував той факт, що чинним законодавством України не передбачено процедуру скасування заяви про зняття із реєстрації автомобілю у зв'язку із вибраковкою. Крім того, подана заява стала волевиявленням позивача зняти транспортний засіб з обліку саме у такий спосіб.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглядаючи спір по суті, суд дійшов висновку, що надаючи відповідь на заяву позивача відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 14, 70, 71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Кривого Рогу та Криворізького району про скасування заяви та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 23 листопада 2012 року
Суддя В.В Ільков