Постанова від 31.10.2012 по справі 2а/0470/12202/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/12202/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Грушко Н.В.

за участю:

представника позивача Іванова С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»до Управління Пенсійного фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про скасування рішення № 2259 від 02.08.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, -

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2012 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (далі - відповідач) з вимогами про скасування рішення № 2259 від 02.08.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що правові норми, на підставі яких винесено оскаржуване рішення, втратили чинність на момент винесення рішення. Крім того, сплив строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 238 Господарського кодексу України. Також, у 2008 році Управлінням Пенсійного фонду в м. Павлоград Дніпропетровської області було проведено перевірку позивача, в ході якої порушень в частині несвоєчасного подання звіту щодо сум нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, виявлено не було. Враховуючи наведене, рішення № 2259 від 02.08.2012 року прийняте з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника та письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено наступне. Факт несвоєчасного надання позивачем відомості про застраховану особу за 2005 рік підтверджується супровідним листом до початкової відомості. Застосування відповідачем положень п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є правомірним, враховуючи положення абз. 6 п. 7 розділу 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Посилання позивача на ст. 238 Господарського кодексу України є безпідставними, оскільки існує спеціальний закон, який регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлоград та Павлоградському районі Дніпропетровської області та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до супровідного листа від 16.07.2012 р. № 1-6/8303 Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» було надіслано до Управління Пенсійного фонду в м. Павлоград та Павлоградському районі Дніпропетровської області початкову відомість про застраховану особу ОСОБА_2, за 6 днів 2005 року, тому що відомість раніше не була врахована у річний звіт (а.с. 21-22).

24.07.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області складено Акт № 316 про виявлення факту порушення законодавства з питань неподання, несвоєчасного подання відомостей, що використовуються у системі персоніфікованого обліку, до територіальних органів Пенсійного фонду України, яким встановлено, що Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахта «Західно-Донбаська» (код ЄДРПОУ 00178363) несвоєчасно надало відомості, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2005 рік на ОСОБА_2, строк подачі до 01.04.2006 року, відомість надано 24.07.2012 року, чим порушено п. 4 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, п. 9.3.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (а.с. 23).

На підставі Акту № 316 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області винесено рішення № 2259 від 02.08.2012 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» застосовані фінансові санкції у розмірі 738, 95 грн. (а.с. 6).

Зазначене рішення отримане Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» разом з розрахунком фінансової санкції 08.08.2012 року, що підтверджується копією супровідного листа з відбитком вхідного штампу (а.с. 5, 7).

Рішення № 2259 від 02.08.2012 року було оскаржене позивачем до Пенсійного фонду України.

Рішенням Пенсійного Фонду України від 26.09.2012 року оскаржуване рішення залишено без змін, скарга - без задоволення.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 IV від 09.07.2003 р. (чинної на момент виникнення правовідносин) страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом незалежно від стану фінансово-господарської діяльності.

Згідно з ч. 6 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, 12-15, 18 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу.

Відповідно до п. 1.3 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6 (чинного на момент виникнення правовідносин) звітність страхувальників до системи персоніфікованого обліку подається, зокрема, таким чином: страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року, подає згідно із затвердженим графіком до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік. Відомості до системи персоніфікованого обліку надаються на електронних та паперових носіях.

Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (чинної на момент виникнення правовідносин) виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за неподання, несвоєчасне подання подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до абз. 6 ч. 7 розділу 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2010 року № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Дослідивши усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивачем допущене порушення порядку подання звітності до органів Пенсійного фонду України, а саме, початкової відомості про застраховану особу за 6 днів 2005 р.

Доводи позивача стосовно неможливості застосування правових норм, які на момент прийняття рішення втратили чинність та недотримання строку застосування адміністративно-господарських санкцій не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до положень ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, а абз. 6 ч. 7 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо застосування штрафних санкцій, зокрема, передбачених п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тому рішення № 2259 від 02.08.2012 року про застосування фінансових санкцій Управління Пенсійного фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають присудженню з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до Управління Пенсійного фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про скасування рішення № 2259 від 02.08.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 05.11.2012 року.

Суддя О.С. Рябчук