Постанова від 15.11.2012 по справі 2а/0370/3269/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2012 року Справа № 2а/0370/3269/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Козак О.А.,

за участю представників позивача Кошелюк С.П., Дацюк Л.В.,

відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України у Волинській області до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої суми пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Головне Управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі по тексту - УПФ України у Волинській області) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої суми пенсії.

Позов обґрунтовано тим, що на обліку в УПФ України у Волинській області, як одержувач пенсії за вислугу років перебуває ОСОБА_3, пенсія якому призначена 10.11.1995 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». Також ОСОБА_3 та на підставі посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного до 3 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю.

Проведеною Державною фінансовою інспекцією у Волинській області перевіркою встановлено безпідставне надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та безпідставну видачу посвідчення громадянину ОСОБА_3. Тому просять позов задоволити та стягнути з ОСОБА_3 надмірно виплачену додаткову суму пенсії в сумі 3760,16 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві. Просять позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні заперечує проти адміністративного позову. Просить в задоволенні позову відмовити. Підтвердив, що посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС на даний час у нього вилучено. Рішення комісії про визнання безпідставною видачі вказаного посвідчення у встановленому порядку не оскаржував.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 призначена 10.11.1995 року пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». Також ОСОБА_3 та на підставі посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесено до 3 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю.

Державною Фінансовою інспекцією у Волинській області з 06.12.2011 року по 29.02.2012 року було проведено ревізію головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, на підставі якої 29.02.2012 року було складено акт №040-24/009 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в частині правильності призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обґрунтованості видачі документів, що слугували підставою для призначення пенсій, допомог і компенсацій за період з 26.04.1986 року по 01.12.2011 року. Даним актом встановлено, що перевіркою наявності підстав для призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, пенсіонеру ОСОБА_3 встановлено, що УМВС України у Волинській області відповідачу, як звільненому зі служби з органів внутрішніх справ, в листопаді 1995 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» та на підставі посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесено до категорії 3, серії НОМЕР_1 від 24.12.1992 року встановлено щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В порушення ст. 10 Закону № 796, частини 1 пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, громадянину ОСОБА_3, який працював у зоні відчуження у 1990 році менше 30 календарних днів, Волинською обласною державною адміністрацією безпідставно надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 і видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 24.12.1992 року, що призвело до незаконної виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст. 51 Закону № 796, з листопада 1995 року по лютий 2012 року на суму 3 760, 16 грн. Порушення допущено з вини ОСОБА_3, яким надано недостовірні дані для призначення додаткової пенсії.

За період з 10.11.1995 року по 01.02.2012 року пенсіонеру ОСОБА_3 виплачено додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на суму 3 760,16 грн.

Зустрічною звіркою в Головному управлінні праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації стосовно військового пенсіонера ОСОБА_3 встановлено, що підставою визначення зазначеній особі статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі посвідчення серії А «Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» від 24.12.1992 року № 096324 є командировочне посвідчення від 14.12.1990 року № 28, видане відділом охорони при Ковельському МРВВС УВС Волинського облвиконкому старшому сержанту міліції ОСОБА_3, відрядженому в м. Київ, з відміткою про прибуття « в м. Чорнобиль18 грудня 1990 року» та вибуття «з м. Чорнобиль 18 березня 1990 року». У вищезазначеному командировочному посвідченні зроблено запис про термін відрядження «3 місяці» та строк відрядження «з 17 грудня 1990 року по 18 березня 1990 року»

В особовій справі, заведеній на ОСОБА_3, інші документи, що підтверджують факт безпосередньої його участі у будь-яких роботах в зоні відчуження за період, визначений ст. 10 Закону № 796, або не менше 30 календарних днів у 1988-1990 роках, відсутні.

В ході зустрічної звірки в УМВС України у Волинській області, встановлено, що в архівно-особовій справі № 15823, заведеній на колишнього працівника органів внутрішніх справ ОСОБА_3, міститься довідка від 18.03.1991 року, видана командиром спецбатальйону міліції УПО при УВС Київського облвиконкому Іванюком Г. В. про виконання ОСОБА_3 з «18 грудня 1991 року по 18 березня 1991 року» службових обов'язків в спеціальному батальйоні міліції УПО при УВД Київського облвиконкому по охороні 30-км зони Чорнобильської АЕС.

А також, у вказаній архівно-особовій справі наявні: картка обліку доз радіоактивного опромінення ф. 8/го ОСОБА_3, в якій зазначено період опромінення «з 18 грудня 1990 року по 18 березня 1991 року»; копія довідки УО при УМВС Київської області від 03.1993 року № 878 про виплату заробітної плати по місцю роботи з кратністю 2 за роботу в населених пунктах зони відчуження в період з 18 грудня 1989 року по 18 березня 1990 року.

До зустрічної звірки надано наказ по відділу охорони при УМВС Волинської області від 24.12.1990 року № 5в/4-336, згідно з яким «для несення служби в 30 км. зоні Чорнобильської АЕС 17 грудня 1990 року терміном на 3 місяці командирований міліціонер відділення по охороні Держбанку ВО при Ковельському МРВВС старший сержант міліції ОСОБА_3.».

Однак, згідно документів, що містяться в архівно-особовій справі колишнього співробітника органів внутрішніх справ ОСОБА_3, ОСОБА_3 приймав участь у роботах в зоні відчуження у 1990 році протягом 14 календарних днів.

Внаслідок допущеного порушення завдано матеріальної шкоди Пенсійному фонду на суму 3 760,16 грн.

Відповідно до витягу з протоколу № 46 від 15.05.2012 року Міністерства соціальної політики України Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС засіданням комісії вирішено, на підставі пред'явлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 ОСОБА_3 та вилучити дане посвідчення, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження впродовж 30-ти календарних днів у 1990 році.

Як вбачається з розрахунку, складеного Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, сума переплати пенсії ОСОБА_3 за 3 категорію потерпілого від ЧАЕС з 10.11.1995 року по 30.04.2012 року склала 3 760,16 грн.

У відповідності до ст. ст. 9, 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Вказаною нормою Закону передбачено зменшення пенсійного віку особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Також визначено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на зменшення пенсійного віку на 5 років, а саме особи, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Відповідно до ст. 64 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, винні в порушенні вимог цього Закону, утаюванні або навмисному перекрученні відомостей про стан радіаційної обстановки або про захворюваність людей, у видачі документів, посвідчень, вчиненні будь-яких інших діянь, що призводять до незаконного одержання громадянами прав і пільг, передбачених цим Законом, несуть матеріальну, адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законодавством України.

Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги, що рішення комісії №46 від 15.05.2012 року про визнання безпідставною видачу ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є чинним, та враховуючи викладене, суд вважає, що ОСОБА_3, який працював у зоні відчуження у 1990 році менше 30 календарних днів, не дає права на призначення додаткової пенсії учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, відтак, позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, отримані кошти підлягають поверненню державі, як безпідставно набуте майно, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 128, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ст. ст. 55, 64 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 49, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 до бюджету Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надміру виплачену додаткову суму пенсії в сумі 3 760 (три тисячі сімсот шістдесят) гривень 16 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 20 листопада 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий С.Ф. Костюкевич