Постанова від 08.11.2012 по справі 2-а-2909/06/1522

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2012 р.Справа № 2-а-2909/06/1522

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Свячена Ю.Б.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Єщенко О.В.

суддів -Димерлій О.О.

-Зуєва Л.Є.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2006 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2006 року ОСОБА_2 звернувся до Приморського районного суду з позовом до Одеського обласного військового комісаріату, в якому просив зобов'язати відповідача перерахувати пенсії із застосуванням під час обчислення з 01 січня 2006 року розмір посадового окладу в сумі 1450 грн., оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премію в розмірі 33,3% фактичного місячного грошового забезпечення з 01 січня 2006 року, а також щомісячну надбавку 100% грошового забезпечення та надбавку за безперервну службу.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2006 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушенням судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що суд першої інстанції не враховано зміст Постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», якою змінено порядок обчислення грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі якою позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 квітня 2006 року.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2009 року, постанова суду першої інстанції скасована, прийнята нова, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (залучене у якості співвідповідача по справі) перерахувати пенсію, застосовуючи під час обчислення з 01 квітня 2006 року розмір посадового окладу 1450 грн., оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премію в розмірі 33,3% фактичного місячного грошового забезпечення з о1 січня 2006 року; у задоволенні інших вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 березня 2011 року касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області задоволена частково, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2009 року скасована, справа направлена на новий судовий розгляд до апеляційної інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, і сторони це не заперечують, що ОСОБА_2 30 жовтня 1998 року звільнено у запас з посади старшого слідчого з відділу військової прокуратури Південного регіону України та призначено пенсію по інвалідності з підстав, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»від 09 квітня 1992 року.

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" при обчисленні пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби, розмір яких визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією.

Згідно з вимогами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" призначені військовослужбовцям пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Перерахунки пенсії проводяться з підвищенням тих видів грошового забезпечення, що передбачені статтею 43 вказаного Закону.

Закон України від 15.06.2004 року №1769-ІУ (яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ), відповідно до якого підлягають перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, набув чинності 1 січня 2005 року, та цей Закон не має зворотної сили.

Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2004 року, яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсії, мають право на їх перерахунок з урахуванням положень нового закону, а саме на виплату 50% перерахованої пенсії - 01.01.2005 року, та виплату з 01.01.2006 року 100% перерахованої пенсії, з врахуванням премії в розмірах встановлених законодавством.

Також Пленум Верховного Суду України в п.8 постанови від 16.04.2005р. №4 "Про окремі питання застосування судами законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" роз'яснив, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців на пенсію нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон №1769-ІУ, який набув чинності 1 січня 2005 року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005 р., задоволенню не підлягають.

Оскільки позивач під час проходження служби не отримував надбавок, введених Указами Президента України, від 05.05.2003 року № 389 та від 23.02.2002 року № 173, а щомісячна премія у розмірі 33,3 % законодавством не була віднесена до 01 січня 2005 року до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій військовослужбовцям, то підстав для їх включення в грошове забезпечення при обчисленні пенсії за законодавством з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, яке діяло до 01.01.2005 року, немає.

За таких обставин, апеляційний суд дійшов висновку, що судом першої інстанції обставини справи встановлені повно, але неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Згідно з п. 4 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 200, ст. 206, ст. 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2006 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Єщенко О.В.

суддя Димерлій О.О.

суддя Зуєва Л.Є.