ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 5011-13/9233-2012 13.11.12
За позовом Заступника Прокурора міста Києва в інтересах держави в особі:
1. Фонду державного майна України,
2. Міністерства охорони здоров'я України,
3. Державного закладу "Республіканська клінічна лікарня Міністерства
охорони здоров'я України"
до Акціонерної судноплавної компанії "Укррічфлот", м. Київ
про визнання права власності
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники:
Від прокуратури Бабенко О.В. -посвідчення № 366
Від позивача 1. Мосюра А.Ю. -пред. по довір.
Від позивача 2. не з'явився.
Від позивача 3 Пономарьова О.С., Бучацька О.М. - пред по довір.
Від відповідача Самойлик А.В. -пред. по дов.
Заступник прокурора звернувся з позовом про визнання права власності держави в особі Фонду державного майна України на підвальні приміщення, загальною площею 100,43 кв.м. та на приміщення І поверху загальною площею 14, 6 кв.м., які використовуються державним закладом "Республіканська клінічна лікарня МОЗ України" в нежитловій будівлі під літерою А по вул. Сагайдачног/Ігорівська, 10/5 у м. Києві.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.07.2012р. порушено провадження у справі № 5011-13/9233-2012, розгляд справи було призначено на 31.07.2012р.
31.07.2012р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував повністю.
31.07.2012р. від прокуратури надійшли пояснення, в яких прокурор зазначив, що користувачем спірних приміщень є позивач 3.
31.07.2012р. від позивача 3. надійшли письмові пояснення, в яких позивач 3. підтримав позов заявлений прокурором.
В судовому засіданні 31.07.2012р. було оголошено перерву до 28.08.2012р., відповідно до ст. 77 ГПК України.
22.08.2012р. від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких відповідач повідомив, що спірні приміщення вже були предметом спору, що розглядався в межах справи № 46/288. Таким чином, відсутній предмет спору.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.08.2012р. розгляд справи було відкладено на 06.09.2012р., у зв'язку з задоволенням клопотання прокуратури про відкладення.
В судовому засіданні 06.09.2012р. було оголошено перерву до 10.09.2012р., відповідно до ст. 77 ГПК України.
10.09.2012р. від прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій прокурор просив суд визнати право власності держави в особі Фонду державного майна України на підвальні приміщення, загальною площею 96,13 кв.м., які використовуються державним закладом «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»в нежитловій будівлі під Літерою А по вул. Сагайдачного/Ігорівська, 10/5 у м. Києві та на приміщення І поверху загальною площею 14,3 кв.м., в т.ч. тамбур - 2,9 кв.м., коридор - 4,6 кв.м., коридор - 4,0 кв.м., вбиральня -1,5 кв.м., вмивальник - 1,3 кв.м., які використовуються державним закладом «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»в нежитловій будівлі під Літерою Б по вул. Сагайдачного/Ігорівська, 10/5 у м. Києві.
Розпорядженням від 10.09.2012р. Голови господарського суду міста Києва Князькова В.В., у зв'язку зі знаходженням судді Курдельчука І.Д. на лікарняному, справу № 5011-13/9233-2012 було передано для розгляду судді Станіку С.Р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2012р. розгляд справи було призначено на 26.09.2012р.
Розпорядженням від 26.09.2012р. Голови господарського суду міста Києва Князькова В.В., у зв'язку із виходом судді Курдельчука І.Д. з лікарняному, справу № 5011-13/9233-2012 було передано для подальшого розгляду судді Курдельчуку І.Д..
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.09.2012р. суддя Курдельчук І.Д. прийняв справу до свого провадження.
26.09.2012р. від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких відповідач проти задоволення уточненого позову заперечував, посилаючись на відсутність предмету спору.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.09.2012р. розгляд справи було відкладено на 06.11.2012р., у зв'язку з неявкою представників позивача 1. та позивача 3.
06.11.2012р. від прокуратури надійшли письмові пояснення, в яких прокурор заперечив проти доводів відповідача щодо відсутності предмету спору.
В судовому засіданні 06.11.2012р. було оголошено перерву до 13.11.2012р., відповідно до ст. 77 ГПК України.
13.11.2012р. від позивача 3. надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи висновку про вартість майна.
Позивач 2., який був належним чином повідомлений про час та місце судового процесу, представників у судове засідання не направив, причини неявки суду не повідомив.
Господарський суд визнав наявні в матеріалах справи документи достатніми для вирішення спору та відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Представники прокуратури, позивача 1. та позивача 3. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд у позові відмовити.
В судовому засіданні 13.11.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України про задоволення вимог позивача.
Судом, у відповідності до вимог ст. 81-1 ГПК України, складалися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників учасників процесу, Господарський суд міста Києва, -
Прокуратурою міста Києва було проведено перевірку щодо законності приватизації нежитлових приміщень будівель державного закладу «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»по вул. Сагайдачного/Ігорівській, 10/5 в м. Києві.
За наслідками проведеної перевірки були встановлені факти того, що за наслідками приватизації Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту "Укррічфлот" та отримання у 2002 році Акціонерною судноплавною компанією "Укррічфлот" свідоцтв про право власності на частину переданого їй до статутного фонду майна, були допущені порушення інтересів держави, оскільки відповідачем у приватну власність були отримані нежитлові приміщення, в яких розташовувався заклад охорони здоров'я, діяльність якого спрямована, зокрема, на виконання соціальних функцій держави.
Так, відповідно до спільного рішення Міністерства України у справах роздержавлення власності та демонополізації виробництва і Фонду державного майна України № 22 від 20.03.1992р., на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 399-р від 14.12.1991р., а також на підставі заяви на приватизацію та протоколу конференції трудового колективу Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту прийнято рішення про приватизацію вказаного об'єднання.
Відповідно до спільного наказу Міністерства України у справах роздержавлення власності та демонополізації виробництва та Фонду державного майна України від 20.03.1992р. № 22 створено приватизаційну комісію.
З метою визначення об'єктів приватизації УМДО «Укррічфлот»був складений «Протокол погодження концепції перетворення Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Укррічфлот»у процесі приватизації», який спільно затверджений Фондом державного майна України від 08.05.1992р. та Міністерством України у справах роздержавлення власності та демонополізації виробництва від 07.05.1992р.
Відповідно до п. 2 Протоколу Фондом державного майна України утворюються акціонерні товариства, в тому числі і Державна акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот»на основі майна суднобудівних заводів і ремонтно-експлуатаційних баз флоту (у тому числі промислової діяльності), річкових портів і інших підприємств, за виключенням підприємств шляхового господарства, Держфлотнагляду України та охорони здоров'я.
Відповідно до п. 5 вказаного Протоколу організації охорони здоров'я зберігають свій статус державних. Фонд державного майна передає Правлінню державній АСК право оперативного управління господарського діяльністю вказаних підприємств.
За результатами проведеної інвентаризації майна об'єднання складено інвентаризаційну відомість переліку майна, що передане засновником - Фондом державного майна України у власність АСК «Укррічфлот»станом на 10.11.1992р. при формуванні її статутного фонду.
До складу нерухомого майна компанії внесено приміщення Будівлі адміністративного корпусу №2 та Будівлі виробничого корпусу розташованих по вул. Сагайдачного, 10/5 в м. Києві.
Відповідно до п.1 наказу Фонду Державного майна України від 10.11.1992р. № 477 на базі державного майна транзитного (магістрального) флоту, головного підприємства, 20 підприємств та структурних одиниць «Укррічфлот»створено Державну акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот».
Міністерством фінансів України видано свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів №11/1/93 від 15.01.1993р., відповідно до якого здійснено випуск акцій на суму 6 714 476 000 карбованців.
Головним управління комунальної власності міста Києва АСК «Укррічфлот»видано свідоцтво про право власності від 14.10.2002р. Серії НБ №010005673 на нежитлову будівлю (Літера А) та свідоцтво про право власності від 14.10.2002р. Серії НБ №010005674 на нежитлову будівлю (Літера Б).
Проте, користувачем зазначених будівель протягом тривалого часу є державний заклад «Республіканська клінічна лікарня Міністерства охорони здоров'я України»(позивач 3.).
Створеною комісією по приватизації АСК «Укррічфлот»безпідставно включено дві будівлі поліклінічного відділення державного закладу «Республіканської клінічної лікарні МОЗ України»до переліку об'єктів, які підлягають приватизації.
Вказані будівлі, відповідно до інвентаризаційних відомостей зазначені, як будівля адміністративного корпусу № 2 та будівля виробничого корпусу, що фактично стало підставою включення Фондом державного майна України до переліку майна підприємства, яке підлягає приватизації та передано у власність компанії з подальшим викупом його акцій фізичними та юридичними особами, а також вилученням будівель медичного закладу зі власності держави.
Також, окрім п. 2 Протоколу погодження концепції перетворення Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Укррічфлот»у процесі приватизації, якою заборонено приватизацію майна закладів охорони здоров'я, які входили до складу об'єднання, положенням ч. 2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»від 04.03.1992р., яке було чинним до 19.02.1997р., приватизації не підлягали об'єкти державної власності, які необхідні для виконання державою своїх функцій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»(в редакції від 15.12.1992 року - 15.02.1995 року) приватизація майна державних підприємств (надалі - приватизація) - це відчуження майна, що перебуває у загальнодержавній, республіканській (Республіки Крим) і комунальній власності, на користь фізичних та недержавних юридичних осіб.
Приватизація державного майна здійснюється шляхом продажу часток (акцій, паїв) у майні підприємств на аукціоні, за конкурсом, на фондовій біржі та іншими способами, що передбачають конкуренцію покупців, згідно положення ч. 1 ст. 15 Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»(в редакції від 15.12.1992 року - 15.02.1995 року).
Згідно зі ч. 1, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»(в редакції від 15.12.1992 року - 15.02.1995 року) продаж часток (акцій, паїв), що належать державі в майні господарських товариств, здійснюється шляхом перетворення державних підприємств у акціонерні товариства. При перетворенні його засновником виступає відповідний орган приватизації, який діє в межах повноважень, передбачених для засновників акціонерного товариства законодавством.
З огляду на викладене, в даному випадку, в ролі державного органу приватизації виступав Фонд державного майна України.
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про перелік об'єктів, які не підлягають приватизації у зв'язку з їх загальнодержавним значенням»від 03.03.1995р. №88/95-ВР, що була чинна до 07.07.1999р. майно Республіканської клінічної лікарні МОЗ України не підлягало приватизації, але в порушення вказаної норми управителем майна - Фондом державного майна України продовжувалась реалізація акцій АСК «Укррічфлот», в перелік майна якого були включені приміщення вказаної лікарні МОЗ України (акції реалізовано протягом 1994-1996 років).
Рішенням господарського суду міста Києва від 06.12.2010р., залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 05.07.2011р. у справі № 46/288, частково задоволено позов прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі Фонду державного майна України, Міністерства охорони здоров'я України, державного закладу «Республіканська клінічна лікарня Міністерства охорони здоров'я України»до АСК «Укррічфлот» та визнано право власності держави на приміщення, які фактично використовуються державним закладом «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»в нежитлових будівлях на вул. Сагайдачного/Ігорівській, 10/5 в м. Києві.
Проте, в ході проведення перевірки відповідності приміщень, що використовуються закладом охорони здоров'я в двох нежитлових будівлях по вул. Сагайдачного/Ігорівська, 10/5 у м. Києві тим приміщенням, які рішенням Господарського суду міста Києва від 06.12.2010р. у справі № 46/288 визнані об'єктами права державної власності вставлено наступне.
Комісією у складі представників Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву, АСК «Укррічфлот»та головного лікаря державного закладу «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»додатково виявлено, що серед приміщень, які були предметом судового розгляду раніше пред'явлених позовних вимог прокуратури міста Києва у справі № 46/288, залишились не включеними підвальні приміщення, загальною в нежитловій будівлі під Літерою А, а також приміщення І поверху в нежитловій будівлі під Літерою Б.
Зазначені підвальні приміщення помилково не були враховані під час пред'явлення позову, що підтверджується технічними паспортами Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомості від 07.06.2012р.
Наразі медичний заклад також займає та використовує спірні приміщення, що підтверджується відповідним актом комісії від 14.03.2012р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 06.12.2010р. № 46/288 було встановлено, що поліклінічне відділення та лабораторія вказаної лікарні працює понад 50 років та розташовується у приміщеннях, що станом на час розгляду спору належать відповідачу на праві власності, здійснює медичне обслуговування як заклад охорони здоров'я працівників річкового транспорту, членів їх сімей, учнів та студентів, які навчаються у навчальних закладах, що готують спеціалістів для роботи на водному транспорті, пенсіонерів з числа працівників річкового транспорту, ветеранів війни, учасників і ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Будівництво лікарні було розпочато у 1913 році після того як Київська дума виділила землю німецькій лютеранській громаді та було закінчено у 1914 році. Заклад отримав назву Євангелічна лікарня.
До 1918 року (під час першої світової війни) в лікарні було розгорнуто військовий шпиталь. Після війни лікарню, яка налічувала 60 ліжок, знову було передано лютеранській громаді.
В 1921 році лікарню було переобладнано на 100 ліжок та передано відділу охорони здоров'я Південно-Західної залізниці та пароплавству Дніпровського басейну. Першим головним лікарем був ОСОБА_9, якого змінив ОСОБА_10 На той час в лікарні надавалась медична допомога цивільному населенню міста Києва, залізничникам та водникам.
З 1933 року після розділення лікувальних закладів залізничного та водного транспорту лікарня для обслуговування водників функціонувала самостійно. Головним лікарем лікарні був Ромбульт Г.Є.
З 1934 року лікарня стала базою кафедри факультетської терапії № 2 Київського медичного інституту, якою завідував професор Іванов В.М.
У 1938 році було закінчено будівництво двоповерхової будівлі лікарні .
У 1941 році з початком Великої Вітчизняної війни колектив лікарні та кафедри було евакуйовано. В роки німецько-фашистської окупації міста Києва лікарню було пограбовано, будівлю пошкоджено.
У 1943 році після звільнення міста Києва в лікарні розміщувався шпиталь першого Українського фронту.
В 1946 році лікарню було передано Дніпровському водздороввідділу.
У 1948 році лікарню об'єднано з поліклінікою згідно з наказом Дніпровського водздороввідділу № 27 від 15.02.1948 р. і лікарня мала назву Київська клінічна басейнова лікарня Дніпровського водздороввідділу.
В 1956 році лікарня перейшла в підпорядкування Міністерства охорони здоров'я й одержала назву "Київська клінічна лікарня по обслуговуванню водників МОЗ УРСР" та стала базою Академії медичних наук СРСР (згідно з наказом МОЗ УРСР№ 493 від 02.03.1956 р ).
В 1962 році закінчилося будівництво триповерхової добудови головного корпусу (з аудиторією). В лікарні було розгорнуто 250 ліжок.
У 1962 році терапевтичній клініці лікарні Постановою Ради Міністрів УРСР № 212 від 28.02.1962 р. присвоєно ім'я академіка Академії наук УРСР та Академії медичних наук СРСР заслуженого діяча науки України Іванова В.М., який очолював кафедру і клініку Київського медичного інституту на базі лікарні.
У 1971 році було закінчено будівництво дев'ятиповерхового корпусу, в кому розмістились урологічне та неврологічне відділення лікарні. Кількість ліжок в лікарні зросла до 440.
У 1975 році урологічний корпус було вилучено з відання лікарні і передано Науково-дослідному інституту урології та нефрології МОЗ УРСР.
З 1974 року по 1977 рік на базі лікарні функціонував Республіканський алергологічний центр.
В 1984 році "Київська клінічна лікарня по обслуговуванню водників МОЗ УРСР" перейменована в "Київську центральну басейнову клінічну лікарню МОЗ УРСР" згідно з наказом МОЗ УРСР № 86 від 17.02.1984 р.
З 2004 року відповідно до нової редакції статуту назва лікарні - Державний заклад "Київська центральна басейнова клінічна лікарня Міністерства охорони здоров'я України", а станом на час розгляду справи -Державний заклад "Республіканська клінічна лікарня Міністерства охорони здоров'я України".
За твердженнями позивача 3. наразі лікарня займає спірні приміщення та здійснює відповідну діяльність.
Таким чином, з поданих документів вбачається, що поліклінічне відділення лікарні та її лабораторний корпус, яка станом на час розгляду справи внаслідок правонаступництва і змін назви іменується Державний заклад "Республіканська клінічна лікарня Міністерства охорони здоров'я України", працювало вже з 40-х років минулого століття та займало спеціально переобладнані, добудовані, реконструйовані і в подальшому неодноразово ремонтовані приміщення, які пізніше увійшли до статутного фонду Акціонерної судноплавної компанії "Укррічфлот".
Відповідно до рішення Київської міської ради "Про затвердження Положень про головні управління та інші структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" від 10.07.2003р. №584/744 одним з завдань Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є здійснення в установленому порядку оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення), з видачею свідоцтв про право власності.
Реалізація зазначених повноважень відповідача станом на час видачі оспорюваних свідоцтв регламентувалася Положенням про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001р. № 1820, що зареєстроване в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001р. за № 62/364.
Відповідно до п. 9 Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна для оформлення права власності та видачі свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна (групу об'єктів) до відповідного органу подається заява по кожній адресі за зразком згідно з додатком 4 до цього Положення, а також матеріали поточної технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, оформлені БТІ. У разі необхідності орган, який здійснює оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності, може запросити у замовника додаткові документи щодо об'єкта нерухомого майна, або його власника крім тих, що передбачені цим Положенням. Адреса об'єкта нерухомого майна у всіх поданих документах має бути зазначена однаково. У випадку наявності в поданих документах розбіжностей в частині поштової адреси, або у випадку оформлення права власності на новозбудований об'єкт, в свідоцтвах про право власності зазначається поштова адреса об'єкта, присвоєна відповідним розпорядженням районної у м. Києві державної адміністрації.
Аналіз приписів зазначеного Положення дає підставу вести мову проте, що до повноважень Головного управління комунальної власності м. Києва Київської міської державної адміністрації не віднесено визнання чи невизнання права власності на нежитлові приміщення за будь-якими юридичними чи фізичними особами. Вказаний орган уповноважений на видачу свідоцтв про право власності, які прямо не встановлюють право власності на об'єкт нерухомості або ж не надають таке право, а лише посвідчують факт його виникнення.
Згідно зі ст. 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного майна" під приватизацією державного майна слід розуміти відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України.
Як зазначалося вище, у підпорядкування Міністерства охорони здоров'я лікарня перейшла з 50-х років минулого століття і на даний час знаходиться в управлінні вказаного центрального органу виконавчої влади, а станом на час розгляду справи набула статусу медичного закладу республіканського значення. З наведеного слідує, що фінансування лікарні відбувалося та має місце за рахунок бюджетних коштів. Крім того, в процесі розгляду даної справи судом встановлено, що об'єкти нерухомості, в яких на даний час знаходиться поліклінічне відділення та лабораторні приміщення лікарні були спеціально переобладнані, добудовані, реконструйовані для розміщення в них установи з особливими соціальними функціями та призначенням -закладу охорони здоров'я.
Зазначеними фактичними даними стверджуються обставини перебування лікарні в сфері управління Міністерства охорони здоров'я України, а спірних приміщень, в яких знаходилося її поліклінічне відділення та лабораторія, -у державній власності.
Як встановлено судом, станом на час проведення перетворення Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту "Укррічфлот" у процесі приватизації діяла постанова Верховної ради України "Про перелік об'єктів, які не підлягають приватизації у зв'язку з їх загальнодержавним значенням" від 03.03.1995р. № 88/95-ВР. Даним нормативним актом встановлено, що об'єктом, який не підлягає приватизації, серед інших, є Київська центральна басейнова клінічна лікарня (ідентифікаційний код 01981856), органом управління якої є Міністерство охорони здоров'я України.
Крім того, Концепцією перетворення Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту "Укррічфлот" у процесі приватизації встановлено, що правовий статус організацій охорони здоров'я не змінюється і такі заклади зберігають свій державний статус.
Отже, обмеження на приватизацію спірних приміщень на момент її проведення були встановлені як погодженою уповноваженою органами Концепцією перетворення Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту "Укррічфлот" у процесі приватизації, так і нормативним актом органу законодавчої влади.
Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України одними із способів захисту прав та інтересів у суді є ,зокрема, визнання права.
Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В ході розгляду спору по суті відповідач не спростовував обставини, які покладені прокурором і позивачами в основу підстав для задоволення позову, але заперечував право власності держави на спірне майно та не визнавав заявлені вимоги, посилаючись на відсутність предмету спору.
Суд не погоджується з доводами відповідача щодо відсутності предмету спору, оскільки під час вирішення по суті справи № 46/288, спірні приміщення не входили до предмету позову.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували доводи позивача та підтверджували заперечення проти задоволення позовних вимог.
За таких обставин, позов визнається судом обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню, враховуючи уточнення.
Виходячи з приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати право власності держави в особі Фонду державного майна України на підвальні приміщення, загальною площею 96,13 кв.м., які використовуються державним закладом «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»в нежитловій будівлі під Літерою А по вул. Сагайдачного/Ігорівська, 10/5 у м. Києві.
3. Визнати право власності держави в особі Фонду державного майна України на приміщення І поверху загальною площею 14,3 кв.м., в т.ч. тамбур - 2,9 кв.м., коридор - 4,6 кв.м., коридор - 4,0 кв.м., вбиральня -1,5 кв.м., вмивальник - 1,3 кв.м., які використовуються державним закладом «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України»в нежитловій будівлі під Літерою Б по вул. Сагайдачного/Ігорівська, 10/5 у м. Києві.
4. Стягнути з Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 51, код ЄДРПОУ 00017733), - з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, на користь Державного бюджету України 17 190 (сімнадцять тисяч сто дев'яносто) грн. 35 коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Повне рішення складено 19 листопада 2012 року.
Суддя І.Д.Курдельчук