Постанова від 20.11.2012 по справі 2а/1270/8698/2012

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8698/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Мазура Ю.Ю.,

при секретарі: Лушниковій О.С.,

за участю:

представника позивача: не прибув.,

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості із сплати єдиного внеску в сумі 4010,30 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

06 листопада 2012 року управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області (далі - позивач) звернулось з вказаним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості із сплати єдиного внеску в сумі 4010,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07.05.2007 року СПД ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Перевальської районної ради Луганської області як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа. В управлінні Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області відповідач зареєстрованиц як платник страхових внесків з 03.05.2007 року та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску в суму 4010,30 грн.

До цього часу заборгованість відповідачем добровільно не сплачено. Тому позивач просив стягнути з відповідача на користь УПФУ несплачені суми єдиного внеску в розмірі 4010,30 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи та подані документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, відповідач є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Перевальському районі.

06.03.2012 року відповідачем до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі надано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 рік, де відповідачем самостійно визначено суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті у розмірі 4010,30 грн. (а.с. 11).

У відповідача утворилась заборгованість перед ПФУ по сплаті несплачених сум страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 4010,30 грн., що підтверджується звітом відповідача за 2011 рік, карткою особового рахунку платника (а.с.11,12-13).

Як зазначається у п. 1 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України (далі - Фонд) є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Пунктом 1.1 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.02 № 8-2 (далі - Положення), Управління Фонду у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління), що разом з цими Управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Згідно п.п. 5 п. 2.2 Положення Управління відповідно до покладених до нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

З наведеного вбачається, що управління, при прийнятті рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, діє як орган державної влади при здійсненні ним владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.

З дня набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ (надалі - Закон № 2464) суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», розділу ІV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян», нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону (частина 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється (частина 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (частина 2 статті 6 Закону).

Для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу (пункт 3 частина 1 статті 7 Закону). Єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (частина 11 статті 8 Закону).

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 9 Закону).

Платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний рік (п. 4.6 Інструкції).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Відповідно до зазначеної норми Закону на адресу відповідача була направлена вимога №Ф 1740 від 18.05.2012 року з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.8). Вказану вимогу відповідач отримав особисто, що підтверджується його підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.10).

На час розгляду справи даних про оскарження позивачем зазначеної вимоги в судовому порядку, або про її узгодження з УПФУ в Перевальському районі Луганської області у суду не має, а тому, вона є чинною та такою, що підлягає до виконанню на момент розгляду справи.

Оскільки відповідач у добровільному порядку прострочену заборгованість (недоїмку) зі сплаті страхових внесків за період січень 2011 року по грудень 2011 року у розмірі 4010, 30 грн. не сплатив, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 4010,30 грн. (чотири тисячі десять гривень 30 копійок) перерахувавши 34,7% - 4010,30 грн. на р/р 37191076001228 ГУДК в Луганській області.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 20 листопада 2012 року.

СуддяЮ.Ю. Мазур