13 листопада 2012 року о 14-30 годині, Справа № 2а-8777/10/0870
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
за участю секретаря Лисяк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1
до ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя
про визнання протиправним та скасування рішення № 0000172330 від 18.01.2010,
позивач звернувся до суду із позовом про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 5517,50 гривень № 0000172330 від 18.01.2010, яке було винесено ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя на підставі акту перевірки № 0215/08/31/23/НОМЕР_2 від 29.12.2009.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, підприємець оскаржив його в адміністративному порядку до податкових органів, за результатами якого скарги були залишені без задоволення, а рішення - без змін.
Позивач вважає, що зазначене рішення є протиправним, оскільки відсутність на час перевірки реєстратора розрахункових операцій, ненадання відповідного розрахункового документа, відсутність книги обліку доходів та витрат, форми 10, не є порушенням підпунктів 2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №40/10320 13.01.2005 (далі - Положення). Перевірка, яка була проведена працівниками ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя, відбулась о 14-00 годині 29.12.2009, що не є кінцем робочого дня та на момент проведення перевірки оприбуткування готівки з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку ще не відбулось. Також позивач стверджує, що застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок в його підприємницькій діяльності, з огляду на норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не передбачено чинним законодавством.
Тому при винесенні оскаржуваного рішення ДПІ не прийнято до уваги час проведення перевірки та невірно застосовано норми законодавства щодо оприбуткування готівки.
Позивач просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172330 від 18.01.2010.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надавши пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в письмових запереченнях від 06.09.2012, відповідно до яких під час перевірки 29.12.2009 було встановлено порушення при проведенні розрахункової операції за фактом продажу кондитерських виробів на загальну суму 121,29 гривень. Відповідальна особа магазину - продавець ОСОБА_2 - реєстратор розрахункових операцій не застосовувала, розрахунковий документ встановленої форми на загальну суму 121,29 гривень не видала. Реєстратор розрахункових операцій на час перевірки був відсутній, також була відсутня й Книга обліку доходів та витрат, форми №10.
Крім того, сума готівки, яка перебувала в касі магазину ФОП ОСОБА_1, відповідно до опису наявності готівки на місці проведення розрахунків, складала на момент перевірки 1 103,5 гривень, однак не була оприбуткована у повній сумі її фактичного надходження у Книзі обліку доходів та витрат.
Відповідач вважає, що ФОП ОСОБА_1 було порушено норми з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, а саме: підпунктами 2.2, 2.6 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
За результатами перевірки ДПІ було складено вищезазначений акт та прийняте оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій, відповідно до якого позивачу було нараховано штрафні санкції в розмірі 5 517,5 гривень, тобто, в п'ятикратному розмірі від неоприбуткованої у касі готівки, виторг якої на момент перевірки складав 1 103,5 гривень.
Вислухавши представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке:судом встановлено, що 29.12.2009, о 14-00 годині, ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя було проведено перевірку дотримання суб'єктом господарювання ОСОБА_1 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт перевірки № 0215/08/31/23/НОМЕР_2.
В акті зазначено порушення пп.пп. 2.2, 2.6 Положення, а саме: відсутність на час перевірки реєстратора розрахункових операцій, ненадання відповідного розрахункового документа, відсутність книги обліку доходів та витрат, форми 10.
Згідно з пп. 2.2. Положення, «підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.»
Відповідно до п. 2.6. вказаного Положення, «уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).»
Судом встановлено, що позивач здійснює підприємницьку діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та свідоцтва про сплату єдиного податку, відповідно до яких його основними видами діяльності є оптова та роздрібна торгівля запчастинами та продуктами харчування.
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» N 265/95-ВР від 06.07.1995, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.
Згідно з п. 2.6. Положення № 637, підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у в відповідній книзі обліку.
Судом встановлено, що перевірка проводилась з 14-00 години, тому оприбуткування готівки без оформлення касовими документами і без відображення у відповідній книзі обліку не мало місця, оскільки робочий день о 14-00 годині не закінчився.
Також судом встановлено, що, згідно з рекомендованим листом від 11.01.2010 про запрошення ОСОБА_1 до ДПІ для підписання акту перевірки й надання пояснень та документів, позивача запрошували до ДПІ на наступний день після одержання листа.
Оскаржуване рішення було винесене 18.01.2010. У зв'язку із неявкою ОСОБА_1 до ДПІ, перевіряючими було складено акт відмови від підписання акту. Між тим, судом встановлено, що вищезазначений рекомендований лист ОСОБА_1 отримав 19.01.2010.
Таким чином, не дочекавшись отримання повідомлення про вручення листа, ДПІ безпідставно було складено акт відмови позивача від підписання акту та передчасно винесено оскаржуване рішення, тим самим підприємця було позбавлено можливості як надати особисті пояснення, так і надати документи, витребувані перевіряючими.
За таких обставин рішення про застосування штрафних санкцій підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.17, 158 - 163,167 КАС України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 18.01.2010 №0000172330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, винесене ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 (трьох)гривень 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова у повному обсязі виготовлена 19.11.2012.
Суддя О.В. Матяш