14 листопада 2012 року Справа № 2а-0870/6847/11
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., при секретарі судового засідання Філоненко Ю.М., розглядаючи у судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області
в особі Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції
Запорізької області
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про: стягнення заборгованості
18 серпня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області в особі Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
Підставою для звернення до суду в позові зазначено рішення № 0004692370 від 04.08.2010 про застосування штрафних санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, винесене Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області.
Судом вирішено питання залишення зазначеного позову без розгляду у зв'язку з тим, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, а саме в зв'язку з тим що позов надійшов до суду 18 серпня 2011 року.
В адресованій суду заяві про поновлення строку звернення до суду прокурор зазначає, що порядок та строки стягнення податкового боргу встановлені Податковим кодексом України, який є в даному випадку спеціальним Законом та має пріоритет у застосуванні перед іншими нормативними актами та передбачає можливість стягнення богу протягом 1095 днів. Прокурор посилається на п.102.4 ст. 102 Податкового кодексу України, відповідно до якої, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у п.102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів, з дня виникнення податкового боргу. Зазначаючи, що наведена законодавча норма встановлює строк примусового стягнення податкового боргу - це 1095 днів з виникнення податкового боргу.
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент винесення рішення від 04.08.2010), адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно з преамбулою Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
У преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Також в преамбулі зазначено, що цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України «Про банки і банківську діяльність», та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до п.1.2, 1.9 ст. 1 цього Закону податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податкове повідомлення є письмовим повідомленням контролюючих та податкових органів про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання та погасити суму податкового боргу.
Згідно до п.1.5 ст. 1 Закону, штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Таким чином ця форма акта ненормативного характеру може застосовуватися лише щодо обов'язків по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів), вичерпний перелік яких визначено у статтях 14 та 15 Закону України «Про систему оподаткування».
У зазначених нормах штраф, накладений позивачем на відповідача, не визначений як податок або збір (обов'язковий платіж). Тому обов'язки суб'єкта підприємницької діяльності по сплаті штрафу за порушення ним норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не відноситься до категорії податкового зобов'язання або податкового боргу.
Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності фінансові санкції застосовуються за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, до якого застосовується строк у розмірі 1095 днів.
Згідно зі ст. 25 цього Закону суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Право органів державної податкової служби застосовувати та стягувати фінансові санкції до бюджетів було також встановлено п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу» в редакції, чинній на момент прийняття повідомлення - рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, чинній на момент винесення рішення від 04.08.2010), для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області в особі Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в адміністративній справі № 2а-0870/6847/11 поданий 18 серпня 2011 року, тобто після спливу шестимісячний строку, встановленого ч.2 ст. 99 КАС України, чинного на час винесення рішення.
Відповідно до п. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
14.11.2012 представники сторін в судове засідання не прибули, про час, дату та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
З огляду на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений нормами КАС України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, тому позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись ст. 41, ст. 99, ст. 100, ст. 160, 165 КАС України суд
Адміністративний позов Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області в особі Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ О.О. Артоуз