12 листопада 2012 р. Справа № 2а/0470/11561/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСтепаненко В.В.
при секретаріНовченко Є.Ю.
за участю:
представника позивача представника відповідача Новицького С.В. Чорнило О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Восток-2» до Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
Приватне підприємство «Восток-2» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області з позовними вимогами:
- визнати неправомірними дії відповідача з приводу відмови приватному підприємству «Восток-2» щодо перегляду коефіцієнту функціонального використання в даних державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю із застосуванням до земельної ділянки площею 0,7783 га (кадастровий номер 1210100000:01:040:0014) коефіцієнту функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво);
- зобов'язати Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки, на підставі чого надати приватному підприємству «Восток-2» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, використавши коефіцієнт функціонального використання - 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), що знаходиться за адресою м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65, загальною площею 0,7783 га (кадастровий номер 1210100000:01:040:0014).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.02.2009 року між Дніпропетровською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, яка розташована за адресою: м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65. Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 08.08.2012 року №933 позивачу надано дозвіл на проектування та проведення реконструкції торговельного комплексу «Базар» і завершення будівництва групи торгівельних павільйонів строком на 3 роки, у зв'язку з чим позивач на адресу відповідача направив лист з проханням встановити на даній земельній ділянці коефіцієнт функціонального використання 0,5 та видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю. Однак відповідач безпідставно відмовив щодо встановлення коефіцієнту функціонального використання 0,5 та видачі витягу без обґрунтування причин такої відмови, а тому дії відповідача є неправомірними та порушують права приватного підприємства «Восток-2».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що класифікація категорій земель за функціональним використанням, визначеним в додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 р. за №388/12262, здійснюється за видами економічної діяльності, що провадиться на земельній ділянці. Отже, відповідач вважає, що земельна ділянка використовується для комерційної діяльності (пункт 1.2 Договору оренди землі від 03.02.1998 року) та дії Управління Держкомзему у місті Дніпропетровськ Дніпропетровської області при здійсненні грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки у частині застосування коефіцієнта функціонального використання землі Кф-2,5 відповідають вимогам діючого законодавства. А тому у відповідача не було підстав для зміни коефіцієнта функціонального використання землі на земельну ділянку, і як наслідок відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 26.11.2008 року № 268/39 між приватним підприємством «Восток-2» та Дніпропетровською міською радою 03.02.2009 року укладено договір оренди, у відповідності до якого Дніпропетровська міська рада передала, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,7783 га, яка знаходиться за адресою м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65 і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:01:040:0014.
Пунктом 4.3. даного договору встановлено, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством.
Даний договір оренди земельної ділянки було посвідчено нотаріусом та зареєстровано ДМВ ДРФ ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.02.2009 року №040910400190.
08.08.2012 року рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №933 приватному підприємству «Восток-2» надано дозвіл на проектування та проведення реконструкції торговельного комплексу «Базар» і завершення будівництва групи торгівельних павільйонів у межах наданої замовнику земельної ділянки строком на 3 роки.
18 вересня 2012 року у зв'язку з початком реконструкції та будівництва на земельній ділянці площею 0,7783 га, яка знаходиться за адресою м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65, позивачем направлено заяву до Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області про встановлення на земельній ділянці коефіцієнту функціонального використання 0,5 з проханням видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю.
Відповідач листом від 21.09.2012 року №7/7-716 відмовив у зміні коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки на підставі того, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.11.2008 року № 268/39 встановлено цільове використання земельної ділянки за адресою м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65 - 1.11.6 (інша комерційна діяльність). При розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки застосовується коефіцієнт функціонального використання як для земель комерційного використання - 2,5. Статтею 288.4 Податкового кодексу передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Відтак, Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області не вбачає можливості змінити коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частина друга статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди зобов'язані перевірити оскаржувані дії на предмет вчинення їх на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-XIV визначено що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду. Водночас частиною четвертою передбачено, що за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Відповідно до пункту 4.3 договору оренди від 03.02.2009 року зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством.
Згідно зі статтями 5, 13, 20 Закону України «Про оцінку земель» 11.12.2003 № 1378-IV залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель, грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок проводиться у тому числі, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. За результатами нормативно грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земель.
Відповідно до статті 204 Земельного Кодексу України державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445/2011, та пункту 2 даного Указу центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів і правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів є Державне агентство земельних ресурсів України, яке входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17.06.2008 року № 123, управління є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно Республіканському комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головному управлінню Дердкомзему в області, одним з основних завдань управління є ведення державного земельного кадастру, і відповідно до покладених на нього завдань управління видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №933 від 08.08.2012 року надано дозвіл приватному підприємству «Восток-2» на проектування та проведення реконструкції торговельного комплексу «Базар».
Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджено спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Українською Академією аграрних наук 27.01.2006 року №18/15/21/11.
Відповідно до додатку 1 Порядку «Коефіцієнти, які характеризують використання земельної ділянки (Кф) до земель зайнятих поточним та відведеним під майбутнє будівництво застосовується коефіцієнт 0,5.
Проведення нормативної грошової оцінки землі має відбуватись виключно в порядку, передбаченому Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів та Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, що однозначно та імперативно визначає коефіцієнт функціонального використання землі за наявності поточного будівництва у розмірі Кф=0,5.
Таким чином, з моменту початку будівництва відповідно до Рішення Дніпропетровської міської ради від 08.08.2012 №933 змінився вид функціонального використання земельної ділянки, що потребує застосування до нормативно грошової оцінки коефіцієнт функціонального використання у іншому розмірі.
У пункті 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого наказом Держкомзему, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N 18/15/21/11 зазначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
У зв'язку з викладеним, нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,7783 га земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65, має бути розрахована з використанням належних коефіцієнтів, про що Управління має видати позивачу відповідний витяг.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, дослідивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, врахувавши ту обставину, що Управлінням Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області не доведено правомірність своїх дій щодо відмови змінити коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки з 2,5 на 0,5, суд дійшов висновку, що адміністративний позов приватного підприємства «Восток-2» підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 11, 70-72, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов приватного підприємства «Восток-2» до Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області з приводи відмови приватному підприємству «Восток-2» щодо перегляду коефіцієнту функціонального використання в даних державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю із застосуванням до земельної ділянки площею 0,7783 га (кадастровий номер 1210100000:01:040:0014) коефіцієнту функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).
Зобов'язати Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки, на підставі чого надати приватному підприємству «Восток-2» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, використавши коефіцієнт функціонального використання - 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), що знаходиться за адресою м.Дніпропетровськ, пр.Воронцова, 65, загальною площею 0,7783 га (кадастровий номер 1210100000:01:040:0014).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16 листопада 2012 року
Суддя В.В. Степаненко