Справа № 2018/2-а-1327/11
н/п 2-а/2018/11/2012
30.10.2012 Суддя Київського районного суду м. Харкова Муратова С.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про поновлення строку для звернення до суду, зобов'язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої щомісяця державної соціальної допомоги " дітям війни ",
Встановив :
До Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 15.02.2011 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов'язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої щомісяця державної соціальної допомоги "дітям війни" відмовлено в задоволенні клопотання про відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 09.07.2007 по 19.07.2010 адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ в Київському районі м. Харкова про зобов'язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої щомісяця державної соціальної допомоги " дітям війни " за період з 09.07.2007 по 19.07.2010 залишено без розгляду.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 15.02.2011 відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Київському районі м. Харкова за період з 19.07.2010.
04.03.2011 через канцелярію суду від позивача надійшла апеляційна скарга на ухвалу Київського районного суду м. Харкова від 15.02.2011 в частині зобов'язання УПФУ в Київського району м. Харкова здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої щомісяця державної соціальної допомоги " дітям війни " за період з 09.07.2007 по 19.07.2010.
Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2012 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалу Київського районного суду м. Харкова від 15.02.2011 скасовано в частині залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до УПФУ в Київському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої щомісяця державної соціальної допомоги " дітям війни " за період з 19.01.2010 по 19.07.2010 та ухвалено направити справу на розгляд до Київського районного суду м. Харкова для продовження розгляду.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 03.09.2012 відкрито скорочене провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про поновлення строку для звернення до суду, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу "дітям війни" за період з 19.01.2010 по 19.07.2010.
18.10.2012 відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, але протягом десяти днів свої заперечення проти позову до суду не направив.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Даний факт підтверджується пенсійним посвідченням позивача з проставленим у ньому штампом "дитина війни".
Враховуючи вищевказаний статус позивача, суд зазначає, що його соціальний захист регулюється Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Виходячи з того, що позивач є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд вважає, що на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п. 41 розділу 2 Закону України „ Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в редакції, якою визначено що "дітям війни"(крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп/2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Ст.65 розділу 1, пункті"61; 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п. п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та про внесення змін закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 Закону України „ Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп/2008 року у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.
У відповідності з рішенням Конституційного Суді України від 22.05.2008 та приписів ч.2 ст.152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з 22.05.2008 УПФУ в Київському районі Харківської області повинен був нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, у розмірі, який передбачено ст.6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни " в редакції, яка діяла до 01.01.2008, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пп.41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни", нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" та про "Державний бюджет на 2010 рік " дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено. Таким чином, відповідач у 2010 році повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни ".
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення „ Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 19.01.2011 із вимогами щодо захисту його порушених прав.
Порушене право позивача на отримання пенсії підлягає захисту в межах річного строку. При цьому суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 99 КАС України (в редакції яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З набуттям чинності 30.07.2010 Законом України "Про судоустрій та статус суддів " від 07.07.2010 за № 2453-VI зазначений строк звернення з позовом до адміністративного суду було скорочено до шести місяців.
Суд зауважує, що оскільки до 30.07.2010 для звернення до суду з адміністративним позовом було встановлено річний строк, позивач не міг бути обізнаний про його скорочення до шести місяців і міг обґрунтовано очікувати на захист свого права в судовому порядку відповідно до ч.2 ст.99 КАС України (в редакції, яка діяла до 30.07.2010).
Отже, виходячи з принципу юридичної визначеності та на підставі рішення Європейського суду з прав людини від 28.03.2003 по справі "Мельник проти України"(заява № 23436/03), суд вважає необхідним застосувати до спірних правовідносин положення ч.2 ст.99 КАС України, в редакції, яка діяла до 30.07.2010.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом, річний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 19.01.2010.
До повноважень Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова відноситься нарахування у розмірі, встановленому законодавством, та виплата підвищення до пенсії позивачу, а суд не повноважний визначати конкретний розмір підвищення до пенсії та зобов'язувати проводити її виплати у конкретному розмірі і не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Законом України від 14.06.2011 № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Згідно ст. 53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»постанови набирають законної сили з дня їх офіційного опублікування.
23.07.2011 була офіційно опублікована постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», п. 6 якої встановлено, що «дітям війни»(крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.
Суд вважає необхідним, на підставі ч.2 ст. 11 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача по справі, та визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова по не виконанню з 19.01.2010 по 22.07.2011 включно приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення права позивача на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії, а також вийти з цією ж метою за межі позовних вимог в частині щодо періоду, за який позивач просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії, та зобов'язати нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу до 22.07.2011 включно.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 6-14, 71, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 -задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо не нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 19.01.2010 по 22.07.2011.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити нарахування доплати до пенсії ОСОБА_1 (мешкає за адресою: АДРЕСА_1) з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за період з 19.01.2010 по 22.07.2011.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
Суддя -