Справа № 2а - 341-2012
01 листопада 2012 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ДЕРУНЕЦЬ О.А.
при секретарі - ШМАГАЙЛО Н.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, допустивши постанову до негайного виконання посилаючись на те, що вона з 10 червня 2006 року перебуває на пенсійному обліку і з цього часу їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а з 30 листопада 2009 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268.
Пенсія призначена при загальному страховому стажі роботи 27 років 11 місяців 26 днів, в тому числі робота на державній службі - 10 років 2 дні. Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця по посаді головного інспектора відповідно до Закону України «Про державну службу»з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34).
Розрахунок призначеної позивачу пенсії здійснювався відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форму якої було затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11, що була чинна під час розрахунку.
Оскільки під час призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»довідка про складові заробітної плати не містила відомостей про суми отриманої позивачем за час роботи матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких здійснювались відповідні відрахування, 21.06.12 позивачем було направлено звернення до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок призначеної пенсії. До заяви було додано довідку Черкаської митниці від 18.06.12 № 58 про складові заробітної плати за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 з урахуванням отриманої матеріальної допомоги.
Листом Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області від 04.07.12 № 511\11-10 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань оскільки ці виплати не входять до складу заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Позивач доводи відповідача вважає неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству України і порушують її права оскільки на систематично отримувані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань нараховувались та утримувались страхові внески до Пенсійного фонду, тому звернулася до суду з даним позовом.
Представник позивача ОСОБА_3 надав заяву про зменшення позовних вимог, просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії, у цій частині позов підтримав та просив суд його задовольнити від решти позовних вимог відмовився.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні пенсії державного службовця.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що з 10 червня 2006 року позивач перебуває на пенсійному обліку і з цього часу їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до Закону України «Про державну службу»з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 з 30 листопада 2009 року позивачу призначено пенсію за віком.
Пенсія призначена при загальному страховому стажі роботи 27 років 11 місяців 26 днів, в тому числі робота на державній службі - 10 років 2 дні. Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця по посаді головного інспектора відповідно до Закону України «Про державну службу»з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34).
21 червня 2012 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок призначеної пенсії. До заяви було додано довідку Черкаської митниці від 18.06.12 № 58 про складові заробітної плати за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1.
У листі-відповіді відповідача від 04 липня 2012 року № 511\11-10зазначено, що при обчисленні позивачу пенсії державного службовця, такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, як складові заробітної плати державного службовця, не враховуються для обчислення пенсії. Обґрунтовувалося це тим, що при обрахуванні розміру пенсії до уваги бралися положення ст. 33 «Про державну службу» у якій зазначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З висновком Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області суд не може погодитися з наступних підстав.
Відповідно до ст. 37 «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата -це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Факт нарахування страхових внесків на систематично отримувані позивачем виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань підтверджується довідкою Черкаської митниці про складові заробітної плати від 18 червня 2012 року № 58, яку було надано під час звернення для перерахунку пенсії, та довідками Черкаської митниці від 03 вересня 2012 року № 79 та від 18 вересня 2012 року № 88, які було надано в судовому засіданні.
Таким чином, доводи позову про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин -ст. 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частою першою статті 2442 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, а саме до зобов'язання Управління пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21 червня 2012 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутовихпитань, та виплатити утворену заборгованість починаючи з 21 червня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-14, 71, 99, 158-163, 2442 КАС України, ст. ст. 33, 37, 371 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суд,-
Адміністративний позов задоволити.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21 червня 2012 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та виплатити утворену заборгованість починаючи з 21 червня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.