73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"21" червня 2006 р. Справа № 8/198-АП-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом"якової В.В. при секретарі Зибцевій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м.Херсона
до Відкрите акціонерне товариство " Науково-дослідний центр "Темп"
про стягнення 830 грн. 12 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: зав. юр.сектору Горбань В.В., дов. №225-07 від 12.01.06.
від відповідача: не прибув
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори за зверненнями управління Пенсійного фонду України про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків підвідомчі адміністративним судам. До початку діяльності адміністративних судів, адміністративні справи вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства.
Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона (позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідницький центр «Темп» (відповідач) 830 грн. 12 коп. заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою наукової пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідач проти позову письмових заперечень не надав. Представник відповідача не прибув, хоч відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, ухвалу про відкриття провадження одержав 15 травня 2006 року.. Суд вважає, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи в судовому засіданні 6 червня 2006 року з перервою до 21 червня 2006 року, заслухавши представника позивача, суд
Статтею 6 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність (в редакції від 20.11.2003р.) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Закон України “Про наукову і науково-технічну діяльність» надає право на призначення наукової пенсії особам, які працюють (працювали) в наукових установах усіх форм власності.
Щодо фінансування наукових пенсій, то для наукових працівників державних бюджетних установ, організацій та вищих навчальних закладів Ш-1У рівнів акредитації різниця між сумою пенсії, призначеною згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" №1977-12, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується за рахунок коштів державного бюджету. Що стосується наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІ1-ІУ рівнів акредитації, то ця різниця фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету з розрахунку на одну особу 50% різниці пенсії, призначеної згідно із Законом №1977.
Для наукових (науково-педагогічних ) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів Ш-1У рівнів акредитації різниця пенсії фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Зокрема, п.6 статті 24 Закону №1977 передбачено, що різниця між сумами пенсій, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій за рахунок коштів цих підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом №1977 та сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. Відповідно до п. 9 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ПІ-ІУ рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.
Відповідно до п.4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. за №372 У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу НІ-ІУ рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії. фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Згідно з пунктом 5 Порядку, розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначається із розрахунку на рік органами ПФУ до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії згідно із Законом №1977, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.
Стаття 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ (затверджено постановою правління ПФУ 19.12.2003р. №21-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663) передбачає відшкодування фактичних витрат на виплати і доставку пенсій..
Громадянин Григоренко С.П. працював з 17 грудня 1971 року по 27 вересня.1993 року, з 28 квітня 1994 року по 25 липня 1995 року провідним інженером науково-дослідного відділу, начальником сектору, начальником відділу в Центрі НОТ на посаді, яка дає право на одержання наукової пенсії. Центр НОТ наказом Міністерства суднобудівної промисловості від 19 серпня 1991 року № 340 перейменований в Науково-дослідний центр «Темп». ВАТ «Науково-дослідний центр «Темп» засноване відповідно до рішення Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 8 лютого 1994 року № 184 шляхом перетворення державного підприємства Науково-дослідний центр організаційно-економічного, соціального і кадрового розвитку «Темп» у ВАТ.
За заявою Григоренко С.П. від 4 січня 2002 року йому було здійснено перерахунок пенсії як науковому працівнику. Тривалість наукового стажу визначено 16 років 1 місяць, загальний стаж наукової роботи 26 років 4 місяці.
Розмір наукової пенсії за період лютий 2005 року -січень 2006 року складав щомісячно 678 грн. 45 коп., розмір пенсії, яка обчислена відповідно до загальних законодавчих актів, складала в лютому 2005 року -335 грн. 22 коп., з березня 2005 року по жовтень 2005 року 440 грн. 32 коп., з листопада 2005 року по грудень 2005 року -439 грн. 98 коп., січень 2006 року -455 грн. 60 коп. Загальна сума різниці між пенсією, призначеної Григоренко С.П. як науковому працівнику, та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів складає 2912 грн. 69 коп., з них 830 грн. 12 коп. відповідач має відшкодувати управлінню ПФУ.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнає позов обґрунтованим і задовольняє його у повному обсязі. Судовий збір не стягується згідно зі ст.. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 159 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідницький центр «Темп» (м. Херсон, Острівське шосе, 36, р/р 26002301750068 в ХФЦВ ПІБ МФО 352286, код 14313168) 830 грн. 12 коп. заборгованості по виплаті різниці між науковою пенсією та пенсією, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на користь управління Пенсійного фонду України у Комсомольському районі м. Херсону (вул.Комкова, 76-А, р/р 256063011201 в ХОУ ВАТ "ДОБУ" м.Херсон, МФО 352457, код 21294879), виконавчий лист надіслати позивачеві після набрання постановою законної сили.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом"якова
постанова підписана
___________ 2006 року