ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________
12.11.12 Справа № 11/288.
Скарга Дочірнього підприємства "Донбаснафтопродукт" Товариства з обмеженою відповідальністю "Донбаснафтопродукт", м. Луганськ
на дії державного виконавця Ленінського ВДВС Луганського МУЮ
у справі за позовом Дочірнього підприємства "Донбаснафтопродукт" Товариства з обмеженою відповідальністю "Донбаснафтопродукт", м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
про стягнення 56308 грн. 70 коп.
орган виконання судових рішень -Ленінський відділ державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, м. Луганськ
суддя Москаленко М.О.
за участю представників сторін:
від позивача -Білик В.В., директор, наказ №1 від 20.02.09;
від відповідача - Остяк М.В., дов. № 03/5-563 від 30.12.2011;
від Ленінського ВДВС Луганського МУЮ - Фролова Н.В., дов. б/н від 03.01.2012;
16.12.2010 господарським судом Луганської області прийняте рішення у справі № 11/288, яким з Державного підприємства "Луганськвугілля" на користь Дочірнього підприємства "Донбаснафтопродукт" товариства з обмеженою відповідальністю "Донбаснафтопродукт" стягнуто інфляційні нарахування у розмірі 38154 грн. 14 коп., 3% річних у розмірі 11444 грн. 59 коп., а також витрати зі сплати державного мита в сумі 495 грн. 99 коп. та 169 грн. 70 коп. витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
На виконання вказаного вище судового рішення позивачеві виданий наказ від 28.12.2010 № 11/288.
17.10.2012 позивач (стягувач) у справі № 11/288 -Дочірнє підприємство "Донбаснафтопродукт" ТОВ "Донбаснафтопродукт", звернувся до господарського суду Луганської області зі скаргою на бездіяльність Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції (далі за текстом -ДВС), в якій викладено вимоги про:
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо несвоєчасної відповіді на заяву від 03.09.2012;
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо нездійснення усіх передбачених законом заходів для виконання рішення господарського суду у справі № 11/288 за виконавчим провадженням ВП № 23696362;
- зобов'язання ДВС скасувати постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 23696362;
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо незадоволення заяви скаржника від 03.09.2012 в частині не поновлення виконавчого провадженням ВП № 23696362;
- зобов'язання ДВС поновити виконавче провадження ВП № 23696362;
- зобов'язання ДВС здійснити усі передбачені законом заходи щодо виконання рішення господарського суду у справі № 11/288 за виконавчим провадженням ВП № 23696362;
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо не застосування висновків адміністративного суду до взаємовідносин між скаржником та боржником за виконавчим провадженням ВП № 23696362 та застосуванню Ленінським ВДВС Луганського МУЮ до цих виконавчих проваджень положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"(ЗУ № 2711-ІV) та п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження";
- зобов'язання ДВС не застосовувати до виконавчого провадження ВП № 23696362 положення Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"(ЗУ № 2711-ІV) та п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" згідно відповідних висновків чинних рішень адміністративних судів.
Відповідачем (боржником) у судовому засіданні надані письмові пояснення № 03/4-107 від 29.10.2012 на скаргу позивача.
ДВС суду надані письмові заперечення від 29.10.2012 на скаргу позивача.
Дослідивши матеріали скарги, надані учасниками судового процесу докази, господарський суд вважає скаргу відповідача такою, що не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади (в тому числі і ДВС) та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання судових рішень, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України "Про виконавче провадження".
Приписами ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження»у редакції Закону України від 04.11.2010 N 2677-VI «Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)»(далі за текстом -Закон) у разі якщо в органі державної виконавчої служби відкрито кілька виконавчих проваджень про стягнення коштів з одного боржника, вони об'єднуються у зведене виконавче провадження і на майно боржника накладається арешт у межах загальної суми стягнення, виконавчого збору і можливих витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій.
На виконанні у ДВС знаходиться зведене виконавче провадження № 8-88 про стягнення з ДП "Луганськвугілля" на користь юридичних, фізичних осіб та держави грошових коштів у загальній сумі 269990242 грн. 68 коп.
У складі зведеного виконавчого провадження знаходиться виконавче провадження № 23696362, відкрите на підставі наказу господарського суду Луганської області від 28.12.2010 № 11/288.
Постановою ДВС від 31.01.2011 виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області № 11/288 від 28.12.2010 зупинене з підстав продовження дії Закону України № 2711-ІV до 01.01.2013, оскільки відповідач (боржник) внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 в адміністративній справі № 2а-1338/11/1270, що набрала законної сили, постанови ДВС від 31.01.2011 про зупинення виконавчих проваджень № 3525730, № 23696362, № 12408148, № 16264764 скасовані, ДВС зобов'язано винести постанови про поновлення вказаних виконавчих проваджень.
Як зазначено у мотивувальній частині вказаної вище ухвали Луганського окружного адміністративного суду, підставою для скасування постанови про зупинення виконавчого провадження стало недотримання органом державної виконавчої служби вимог ст.ст. 34, 36 Закону України «Про виконавче провадження»щодо надсилання у 3-денний строк копій постанови про зупинення виконавчого провадження сторонам виконавчого провадження.
Норми ст. 37 Закону містять виключний перелік підстав, за яких виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 № 568 затверджено Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1. статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
До вказаного переліку включено відповідача (боржника).
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є самостійною безумовною підставою зупинення виконавчого провадження.
Враховуючи, що законами України "Про Державну виконавчу службу", "Про виконавче провадження", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на органи державної виконавчої служби не покладається обов'язок перевіряти правомірність та обґрунтованість включення підприємств паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону.
Вказана норма носить імперативний характер, є нормою прямої дії та не надає права органу виконавчої служби аналізувати характер заборгованості, на примусове виконання якої проводяться виконавчі дії.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Донецького апеляційного господарського суду від 27.04.2011 у справі № 2/450.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 30.09.2009 у справі №31/128-47/147.
Постановою ДВС від 12.09.2011 виконавче провадження № 23696362 з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області № 11/288 від 28.12.2010 поновлене.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 12.04.2012 у даній справі ДВС на підставі приписів Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 № 568 (яким затверджено Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1. статті 1 вказаного Закону) зобов'язано винести постанову про зупинення виконавчого провадження № 23696362 з виконання наказу господарського суду Луганської області № 11/288 від 28.12.2010.
Ухвала господарського суду Луганської області від 12.04.2012 у даній справі набрала законної сили.
Під час розгляду скарги позивача від 15.10.2012 судом встановлено, що на підставі листа начальника Головного управління юстиції у Луганській області Запорожець І.Г. від 23.10.2012 № 43/8/4753 (том справи 2, а.с. 47) начальником управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області М.О. Прилуцькою винесено постанову про передачу матеріалів виконавчого провадження від 23.10.2012 (том справи 2, а.с. 48), відповідно до якої виконавче провадження про стягнення з ДП «Луганськвугілля»на користь ДП «Донбаснафтопродукт»ТОВ «Донбаснафтопродукт»боргу у розмірі 50264 грн. 42 коп., що знаходиться на виконанні у Ленінському відділі державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції передане для подальшого виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області.
Відповідно до наявного у матеріалах справи Акту прийому -передачі виконавчих проваджень від 24.10.2012 (том справи 2, а.с. 49) виконавче провадження з виконання наказу господарського суду Луганської області № 11/288 від 28.12.2010 передане до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області.
З урахуванням вказаних обставин, положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а також враховуючи наявність судового рішення про зобов'язання ДВС зупинити виконавче провадження № 23696362 з виконання наказу господарського суду Луганської області № 11/288 від 28.12.2010 суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення викладених у скарзі позивача вимог про:
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо нездійснення усіх передбачених законом заходів для виконання рішення господарського суду у справі № 11/288 за виконавчим провадженням ВП № 23696362;
- зобов'язання ДВС скасувати постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 23696362;
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо незадоволення заяви скаржника від 03.09.2012 в частині не поновлення виконавчого провадженням ВП № 23696362;
- зобов'язання ДВС поновити виконавче провадження ВП № 23696362.
Є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, викладені у скарзі позивача вимоги про:
- визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо не застосування висновків адміністративного суду до взаємовідносин між скаржником та боржником за виконавчим провадженням ВП № 23696362 та застосуванню Ленінським ВДВС Луганського МУЮ до цих виконавчих проваджень положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (ЗУ № 2711-ІV) та п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження";
- зобов'язання ДВС не застосовувати до виконавчого провадження ВП № 23696362 положення Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (ЗУ № 2711-ІV) та п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" згідно відповідних висновків чинних рішень адміністративних судів.
Під час вирішення скарги у частині зазначених вимог судом враховано таке.
На виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 в адміністративній справі № 2а-1338/11/1270 ДВС було винесено постанову від 12.09.2011про поновлення виконавчого провадження № 23696362.
Таким чином, рішення адміністративного суду ДВС було фактично виконане і порушень вимог закону щодо обов'язковості рішень судів на всій території України допущено не було.
Як зазначено вище, зі змісту постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 в адміністративній справі № 2а-1338/11/1270 (том справи 2, а.с. 6 -9) вбачається, що ухвалою від 16.03.2011 було залишено без розгляду пункти 3 та 4 позовних вимог ДП «Донбаснафтопродукт»ТОВ «Донбаснафтопродукт»про визнання незаконними дій Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції щодо застосування п. 15 ст. 34 ЗУ «Про виконавче провадження»щодо взаємовідносин між ДП «Донбаснафтопродукт»та ДП «Луганськвугілля» та про визнання незаконними дій ДВС щодо застосування Наказу Мінпаливенерго України № 568 від 10.11.2005 на заборгованості, які виникли після розрахункової дати, визначеної ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а саме -після 01.01.2005, у зв'язку з відмовою позивача від позову у цій частині (сторінка 5 рішення адміністративного суду, абзац третій).
Таким чином, питання обґрунтованості зупинення ДВС виконавчих проваджень на підставі положень Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" адміністративним судом взагалі не розглядалося.
Як зазначено у мотивувальній частині вказаної вище ухвали Луганського окружного адміністративного суду, підставою для скасування постанови про зупинення виконавчого провадження стало недотримання органом державної виконавчої служби вимог ст.ст. 34, 36 Закону України «Про виконавче провадження»щодо надсилання у 3-денний строк копій постанови про зупинення виконавчого провадження сторонам виконавчого провадження (сторінка 5 рішення адміністративного суду, абзац 6).
З урахуванням викладеного вище ухвала господарського суду Луганської області від 12.04.2012 у даній справі про зобов'язання ДВС винести постанову про зупинення виконавчого провадження № 23696362 з виконання наказу господарського суду Луганської області № 11/288 від 28.12.2010 на підставі приписів Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" ніяким чином не суперечить зазначеному вище рішенню адміністративного суду.
Виконуючи ухвалу господарського суду Луганської області від 12.04.2012 у справі № 11/288, орган державної виконавчої служби діяв у межах повноважень, наданих йому Законами України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження»та інших законодавчих актів, що регулюють порядок примусового виконання судових рішень.
На даний час підстави для поновлення виконавчого провадження № 23696362 відсутні.
Викладена у скарзі позивача від 15.10.2012 вимога про визнання незаконною бездіяльності ДВС щодо несвоєчасної відповіді на заяву від 03.09.2012 задоволенню не підлягає, оскільки при наданні відповіді на заяву позивача від 03.09.2012 ДВС дотримано встановлений ст. 20 Закону України «Про звернення громадян»строк та, крім того, вказана вимога скарги не має своїм наслідком поновлення порушених прав позивача як стягувача у виконавчому провадженні.
За таких обставин у задоволенні скарги позивача від 15.10.2012 слід відмовити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні скарги ДП "Донбаснафтопродукт" ТОВ "Донбаснафтопродукт" від 15.10.2012 на бездіяльність Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції про:
- визнання незаконною бездіяльності Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції щодо несвоєчасної відповіді на заяву від 03.09.2012;
- визнання незаконною бездіяльності Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції щодо нездійснення усіх передбачених законом заходів для виконання рішення господарського суду у справі № 11/288 за виконавчим провадженням ВП № 23696362;
- зобов'язання Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції скасувати постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 23696362;
- визнання незаконною бездіяльності Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції щодо незадоволення заяви скаржника від 03.09.2012 в частині не поновлення виконавчого провадженням ВП № 23696362;
- зобов'язання Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції поновити виконавче провадження ВП № 23696362;
- зобов'язання Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції здійснити усі передбачені законом заходи щодо виконання рішення господарського суду у справі № 11/288 за виконавчим провадженням ВП № 23696362;
- визнання незаконною бездіяльності Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції щодо не застосування висновків адміністративного суду до взаємовідносин між скаржником та боржником за виконавчим провадженням ВП № 23696362 та застосуванню Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції до цих виконавчих проваджень положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"(ЗУ № 2711-ІV) та п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження";
- зобов'язання Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції не застосовувати до виконавчого провадження ВП № 23696362 положення Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"(ЗУ № 2711-ІV) та п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" згідно відповідних висновків чинних рішень адміністративних судів, - відмовити у повному обсязі.
Суддя М.О. Москаленко