79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
31.08.12 Справа№ 5015/2528/12
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань Цяпка О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі : Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів, Славської селищної ради, смт. Славсько
до відповідача Славського комунального водоканалізаційного підприємства, смт. Славське
про стягнення 756 155,08 грн.
За участю представників:
від прокуратури - Микитюх Р.В.,
від позивача (Державної екологічної інспекції у Львівській області) -Мощинська О.В.-представник, Сирко І.В. -державний інспектор,
від позивача (Славської селищної ради) -не з'явився,
від відповідача -Богуш А.В. -представник.
Суть спору: Львівський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі : Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів, Славської селищної ради, смт. Славсько звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до Славського комунального водоканалізаційного підприємства, смт. Славське про стягнення 756 155,08 грн. збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства. Позовні вимоги мотивовані нормами ст.ст. 16, 20, 33, 40, 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 3. ст. 44, ст.ст. 95, 96 Водного кодексу України та положеннями Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009р. (надалі -Методика).
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив. У відзиві б/№ від 14.08.2012р. (вхідний № суду 17828/12 від 14.08.2012р.) відповідач зазначає, що розрахунок розмірів відшкодування збитків проведено позивачем з порушенням норм Методики та неправильним застосуванням формули визначення маси наднормативного скиду забруднюючих речовин. Крім цього, відповідач вказує, що за результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, позивачем встановлені тільки значення концентрації забруднюючих речовин в мг/л у зворотній воді, яка скидається з очисних споруд, і не встановлено швидкості скидання цих речовин в р. Опір у г/год. Таким чином, позивачем не встановлено факту перевищення відповідачем затверджених для підприємства нормативів гранично допустимих скидів. З наведених мотивів Славське комунальне водоканалізаційне підприємство просить у задоволенні позову відмовити.
Представники прокуратури та Державної екологічної інспекції у Львівській області в судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали. У запереченні на відзив від 31.08.2012р. Державна екологічна інспекція у Львівській області зазначає, що сукупність всіх результатів аналізів проб стічних вод та доведені дозволом на спеціальне водокористування норми гранично допустимих скидів показують, що у стічних водах є перевищення, які вимірюються у мл/л, що чітко прописано дозволом, який видано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області. Результати проб стічних вод наводяться у таблиці в мл/л. Враховуючи наведене, Державна екологічна інспекція у Львівській області просить задоволити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача (Славської селищної ради) в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Розгляд справи відкладався з підстав, наведених в ухвалах суду від 05.07.2012 р., 14.08.2012р., 28.08.2012р. Ухвалою суду від 14.08.2012р. продовжено строк розгляду справи з 19.08.2012р. на 15 днів.
Заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача (Державної екологічної інспекції у Львівській області) та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку про відмову у задоволенні позову. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території. Згідно ч.1 та п. 6 ч. 2 ст. 70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи. Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України гранично допустима концентрація (ГДК) речовин у воді це встановлений рівень концентрації речовин у воді, вище якого вода вважається непридатною для конкретних цілей водокористування; гранично допустимий скид (ГДС) речовини -маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта за одиницю часу; забруднення вод -надходження до водних об'єктів забруднюючих речовин; вода зворотна -вода, що повертається за допомогою технічних споруд і засобів з господарської ланки кругообігу води в його природні ланки у вигляді стічної, шахтної, кар'єрної чи дренажної води; ліміт скиду забруднюючих речовин -граничний обсяг скиду забруднюючих речовин у поверхневі водні об'єкти, який встановлюється в дозволі на спеціальне водокористування.
19.01.2009 року Славському комунальному водоканалізаційному підприємству Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Львівській області видано дозвіл № Укр-766-09/Льв. ГДС, термін дії якого продовжено дозволами від 17.12.2009 р. № Укр-766-09/Льв. ГДС та від 07.06.2010р. № Укр-766-10/Льв. ГДС до 07.12.2011р. на спеціальне водокористування. До вказаного дозволу (додаток 2) додані показники гранично допустимого скиду (ГДС) речовин Славським водоканалізаційним підприємством із зворотними водами у водний об'єкт -у р. Опір (г/год., т/рік).
17-21.03.2011 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено планову перевірку дотримання Славським комунальним водоканалізаційним підприємством вимог природоохоронного законодавства.
За результатами перевірки складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 17-21.03.2011р., в якому встановлено, що за результатами попередніх аналізів та проведеного гідрохімічного аналізу від 03.03.2011р. №90 стічні води з очисних споруд скидаються в р. Опір з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скиду, що призводить до забруднення поверхневих вод і є порушенням вимог ст.ст. 44, 70, 95, 110 Водного кодексу України.
Заявлена позивачем до стягнення сума збитків розрахована за період з 04.03.2010р. по 17.03.2011р. згідно наявного в матеріалах справи розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням водного законодавства внаслідок скиду забруднюючих речовин у р. Опір із зворотними водами з перевищенням гранично допустимого скиду із очисних споруд Славського КВКП (надалі -Розрахунок) становить 756155,08 грн.
Із Розрахунку вбачається, що необхідним показником для правильного визначення розміру збитків є показник маси наднормованого скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами.
Відповідно до п. 1.7 Методики, наднормований скид забруднюючих речовин у водний об'єкт -частина маси фактично скинутої речовини у зворотних водах, що перевищує масу речовини, максимально допустиму для відведення за розрахунковий період.
Пунктом 2.1. Методики визначено, що наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються зокрема скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством.
Згідно з п.5.1 Методики розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС здійснюється за формулою (1): Мі = (Сіф -Сід) х Qіф х t x 10-6, де Мі -маса наднормативного скиду і-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т; Сіф -середня фактична концентрація і-ї забруднюючої речовини у зворотних водах, г/м3; Сід -значення затвердженого нормативу ГДС і-ї забруднюючої речовини, г/м3; Qіф -фактичні витрати зворотних вод, м3/год; t -тривалість скидання зворотних вод, м3/год; 10-6 -коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин.
Як вбачається з наведеної формули, необхідними показниками для розрахунку маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами є показники фактичного скиду забруднюючих речовин на одиницю часу (Qіф та t).
Однак, матеріалами перевірки встановлено перевищення граничнодопустимої концентрації забруднюючих речовин за контрольний період в одиницях виміру маси на одиницю об'єму (мг/л). Натомість, факт перевищення нормативу граничнодопустимого скиду не встановлено, а отже і не визначено показників фактичного скиду забруднюючих речовин на одиницю часу. Вказані показники не були застосовані при розрахунку маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами. І як наслідок - підстави для застосування п. 7.1 Методики відсутні, оскільки названа норма застосовується лише за умови виявлення факту перевищення підприємством встановленого нормативу гранично допустимого скиду в г/год. або т/рік. Такого факту інспекцією у ході перевірки не зафіксовано.
Таким чином, без визначення всіх необхідних показників правильний розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, не можливий.
Окрім цього, у Розрахунку масу наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт (р. Опір) зі зворотними водами, внаслідок перевищень нормативу ГДС визначено із застосуванням формули (1) Методики, проте згідно п. 5.2 Методики у разі відсутності у суб'єкта господарювання первинної документації (журнали обліку за формами ПОД-11, ПОД-13) та протоколів виконання вимірювань складу та властивостей стічних вод розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючих речовин виконується на підставі даних державної статистичної звітності 2-ТП (водгосп), затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 30.09.97р. № 230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.10.97р. за № 480/2284, та лімітів скиду забруднюючих речовин, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування за формулою (2) : Мі = Міф -Міл, де Мі -маса наднормативного скиду і-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т; Міф -фактичний склад і-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт за розрахунковий період (відповідно за квартал або за рік) за даними державної звітності, т; Міл -ліміт скиду і-ї забруднюючої речовини, встановлений у дозволі на спеціальне водокористування (відповідно на квартал або рік), т. Відповідач заперечив наявність такої первинної документації. Позивач доказів на спростування цього заперечення не надав. Відтак, застосуванню в даному випадку підлягає формула (2) Методики.
А отже, наведений розрахунок розміру збитків не можна вважати правильним з огляду на не встановлення всіх необхідних для такого розрахунку показників.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
З огляду на те, що факт перевищення відповідачем встановлених нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин матеріалами перевірки не встановлений та факт заподіяння відповідачем шкоди в розмірі 756 155,08 грн. не підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, в суду відсутні підстави для задоволення позову.
Такий висновок суду відповідає висновкам Вищого господарського суду України, викладеним у постановах від 01.08.11 у справі № 12/17, від 16.08.11 у справі № 31/41, від 13.09.11 у справі № 31/30, від 01.06.11 у справі № 31/179.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення складено 04.09.2012р.
Суддя Бортник О.Ю.