Рішення від 09.11.2012 по справі 2609/20649/12

Провадження № 2- 5744/12

В справі № 2609/ 20649/12

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2012 року Солом"янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого- судді- Шереметьєвої Л.А.

при секретарі- Подолян О.С.

розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві цивільну справу за позовом ПАТ»ПроКредит Банк»до ПП «Спеціалізоване підприємство Юстиція», ВДВС Дарницького РУЮ в м. Києві, 3-я особа: ОСОБА_2 про визнання недійсним аукціону/прилюдних торгів/ та скасування протоколу про проведення аукціону/прилюдних торгів/, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом і просить визнати недійсним аукціон (прилюдні торги) з продажу заставленого майна, а саме: автомобіля - VOLKSWAGEN MULTIVAN, 2008 року випуску, чорного кольору, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить 3-й особі, що був проведений 06.07.2012 року ПП«Спеціалізоване підприємство «Юстиція»та скасувати протокол про проведення аукціону (прилюдних торгів) від 06.07.2012 року.

Посилається в позові на те, що між ним та 3-ю особою 13.12.2007 року була укладена Рамкова угода № 3250, відповідно до якої банк зобов'язувався здійснювати її кредитування в межах 3000 000 дол. США строком на 180 місяців.

На підставі та в межах Рамкової угоди були укладені кредитні договори про надання траншів: №1.36271 від 13.12.2007 pоку, №1.39371 від 18.07.2008 pоку, №1.40077 від 04.08.2008 pоку, №105.41194 від 30.12.2009 pоку, №105.41193 від 30.12.2009 року, відповідно до яких 3-й особі було надано кредити на конкретних умовах.

Для забезпечення виконання зобов'язань 3-ї особи, як позичальника перед банком, 17.07.2008 року був укладений Договір застави рухомого майна № 3250-Д31, за яким 3-я особою передала в заставу транспортний засіб -автомобіль VOLKSWAGEN MULTIVAN, 2008 року випуску, чорного кольору, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.

В зв'язку з невиконанням боржником кредитних зобов'язань 25.07.2011 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 вчинено виконавчий напис, який був пред'явлений до виконання до ВДВС Дарницького РУЮ у м. Києві, яким 04.08.2011 року було відкрито виконавче провадження.

18.04.2012 року державним виконавцем Хільченко Р.В. в рамках виконавчого провадження для задоволення вимог стягувача-заставодержателя, було описано транспортний засіб та накладено на нього арешт.

10.05.2012 року банк отримав для ознайомлення висновок з експертної оцінки майна, підготовлений станом на 03.05.2012 pоку ТОВ «Українська експертна група», згідно з яким вартість предмета застави складає 208 049 гривень.

18.05.2012 року та 31.05.2012 року банк направляв до ВДВС Дарницького РУЮ в м. Києві заяви про незгоду з оцінкою, однак відповіді на своє звернення не отримав, а державним виконавцем було скеровано пакет документів для передачі на реалізацію арештованого майна.

Відповідно до інформації в Системі реалізації конфіскованого та арештованого майна 15.06.2012 року о 10.21 була здійснена публікація повідомлення про торги з продажу вказаного транспортного засобу № 436313, якою призначено дату проведення прилюдних торгів 06.07.2012 ркоу о 15.00.

Кінцевий термін реєстрації учасників вказано 13.00 15.06.2012 року, тобто через 2 год.39 хв. після реєстрації оголошення закінчився термін реєстрації .

04.07.2012 року банком було встановлено, що 27.06.2012 року дана інформація була змінена о 12.25 і кінцевий термін реєстрації вказано 14.00 27.06.2012 року.

Тобто у день реєстрації зміни повідомлення закінчився термін реєстрації і потенційні покупці та банк, який мав намір, як покупець, зареєструватися та придбати лот, не мали змоги брати участь у торгах.

Виходячи з цього вважає, що ситуація з публікацією унеможливила участь у торгах потенційних покупців, у тому числі і заставодержателя.

Проігнорувавши інтереси банку, як заставодержателя, ПП «СП «Юстиція»не повідомило банк про дату проведення прилюдних торгів, тим самим порушило вимоги п. 5 Положення про порядок проведення аукціонів (публічних торгів) з реалізації заставленого майна, згідно з яким організатор аукціону не пізніш як за 30 днів до дня проведення аукціону публікує у місцевій пресі інформацію про майно, що підлягає реалізації. Про час та місце проведення аукціону, початкову вартість реалізації майна організатор аукціону повідомляє заставодержателя та заставодавця в термін - не пізніше як за 30днів до дня проведення аукціону.

Незважаючи на ряд суттєвих порушень з боку ПП«СП «Юстиція»прилюдні торги 06.07.2012 року були проведені, в результаті яких транспортний засіб було продано.

Вважає, що прилюдні орги були проведені з численними порушеннями, що тягне їх недійсність.

Так, реалізоване майно перебуває у заставі і мало особливий статус «заставленого»майна і при його реалізації необхідно керуватися Положенням про порядок проведення аукціонів (публічних торгів) з реалізації заставленого майна.

Оскільки реалізація заставного майна здійснювалася на підставі вчиненого виконавчого напису на Договорі застави з метою задоволення вимог заставодержателя, то при його реалізації потрібно застосовувати саме Положенням про порядок проведення аукціонів (публічних торгів) з реалізації заставленого майна.

Вигляд інформації про проведення прилюдних торгів та порядок його проведення визначено п. 5вище приведеного Положення.

Згідно п. 14 цього Положення аукціон може бути припинено і майно знято з продажу на вимогу будь-кого з покупців або організатора аукціону у разі невиконання вимог щодо змісту інформації, передбаченої пунктом 5 цього Положення, або порушення інших правил проведення аукціону, передбачених Положенням. Зазначені порушення можуть бути підставою для визнання аукціону судом недійсним.

П. 3.5. Наказу Міністерства юстиції України від 27.10.1999 року № 68/5 "Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна" зазначає, що спеціалізована організація, яка проводить публічні торги, не пізніше як за 15 днів до дня проведення публічних торгів публікує в порядку, визначеному Положенням про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень на відповідному веб-сайті інформацію про нерухоме майно, що реалізується.

Оголошення про проведення прилюдних торгів має бути розміщене не пізніше семи днів з моменту укладення договору про реалізацію майна, а у випадку проведення повторних торгів - не пізніше семи днів з моменту переоцінки майна.

Одночасно ця інформація може бути розміщена в засобах масової інформації.

П. 3.11. Тимчасового положення передбачає, що «Спеціалізована організація письмове повідомляє державного виконавця, стягувача та боржника про дату, час, місце проведення прилюдних торгів, а також стартову ціну реалізації майна.»

Абз. 4 п. 3.12. Тимчасового положення встановлює, що «організатор прилюдних торг зобов'язаний забезпечити безперешкодне прийняття всіх заяв на участь у прилюдних торгах також забезпечити вільний доступ покупців до місця проведення прилюдних торгів.»

Проводячи аукціон (прилюдні торги) з продажу заставленого майна, неповідомивши заставодержателя, відповідач порушив права стягувача-заставодержателя, проігнорувавши його звернення та організував прилюдні торги із суттєвими порушеннями, які призвели до обмеженні доступу потенційних покупців до участі в прилюдних торгах 06.07.2012 року та продажу заставленого майна за заниженою ціною, що в свою чергу завдало матеріальних збитків стягувачу, що є підставою для визнання недійсним аукціону (прилюдних торгів)

Виходячи з цього, просить задовольнити позов.

Представники відповідача- ПП «Спеціалізоване підприємство Юстиція»в судовому засіданні проти позову заперечував.

Посилається на те, що порядок реалізації майна регулюється Міністерством юстиції України, а не Кабінетом Міністрів України, яким затверджено Положення про порядок проведення аукціонів (публічних торгів) з реалізації заставленого майна за N 1448, т.я. воно визначає порядок проведення аукціонів (публічних торгів) з реалізації заставленого майна, на яке згідно із законодавством звернено стягнення, відповідно до п. 12.3.4 статті 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", про що зазначено в п. 1 вказаного Положення.

Реалізація рухомого майна проводиться відповідно до Порядку реалізації арештованого майна, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 15 липня 1999 року N 42/5, згідно з п.1.2 якого реалізація арештованого майна здійснюється державним виконавцем шляхом його продажу на аукціоні.

Оспорюваний позивачем аукціон ПП «СП Юстиція»проводило у відповідності до Договору № K-274-ДР-з від 11.06.2012 року про надання послуг по організації і проведенню аукціону з реалізації арештованого рухомого майна, укладеного між ПП «СП Юстиція»та ВДВС Дарницького РУЮ м.Києва.

П.1.2 договору првиедено перелік нормативних актів, якими керуються сторони при здійсненні своїх повноважень.

Порядком реалізації арештованого майна не передбачено будь-яких повідомлень сторонам виконавчого провадження.

Лише п.3.6 Порядку передбачає розміщення інформації на сайті ДП МЮУ «Інформаційний центр», що було зроблено при проведенні прилюдних торгів.

Вважає також, що права позивача проведеними торгами порушені не були, т.я. його представник був присутній на аукціоні.

Крім того, Закон України «Про виконавче провадження»та Порядок реалізації арештованого майна не містить положень, які регулюють визнання аукціону недійсним, а тільки таким, що не відбувся.

Не містять дані нормативні акти і чіткого кінцевого терміну реєстрації на аукціон і будь-яких обов»язків торгуючої організації з приводу його встановлення.

Вартість предмета продажу визначає не торгуюча організація, а визначений державним виконавцем спеціаліст, а тому оцінку майна можливо лише оскаржувати в порядку оскарження дій державного вмкоанвця.

Виходячи з цього, просить у позові відмовити.

Відповідач -ВДВС Дарницького РУю в м. Києві свого представника в судове засідання не направив, про час розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причину неявки суд до відома не поставив, а тому суд вважає за можливе розглядати справу в його відсутності.

Представник 3-ї особи в судовому засіданні позов підтримав.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 591 ЦК України реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом.

Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом.

Початкова ціна предмета застави для його продажу з

публічних торгів визначається в порядку, встановленому договором

або законом.

Згідно зі ст.ст.20 Закону України «Про заставу»реалізація заставленого майна, на яке звернено стягнення, провадиться державним виконавцем за рішенням суду або третейського суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо інше не передбачено законодавством або договором застави.

Ст. 21 даного Закону визначила порядок реалізації заставленого майна з аукціону (публічних торгів).

Судом встановлено, що 13.12.2007 року між позивачем та 3-ю особою була укладена Рамкова угода № 3250, відповідно до якої на підставі укладених кредитних договорів 3-й особі був наданий кредит у сумі 300 000 дол. США строком на 180 місяців.

Для забезпечення виконання зобов'язань за умовами кредитних договорів між позивачем та 3-ю особою був укладений Договір застави, відповідно до якого позивачу був переданий в заставу автомобіль VOLKSWAGEN MULTIVAN, 2008 року випуску, чорного кольору, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.

В зв»язку з невиконанням 3-ю особою умов кредитних договорів 25.07.2011 року за заявою позивача приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 був вчинений виконавчий напис, який був переданий на виконання до ВДВС Дарницького РУЮ в м. Києві.

При здійсненні виконавчих дій по виконавчому провадженню, відкритому на підставі зазначеного виконавчого напису, державним виконавцем ВДВС Дарницького РУЮ в м. Києві Хільченко Р.В. проведено опис і арешт транспортного засобу, переданого в заставу, проведена його оцінка та передано на реалізацію ПП»СП»Юстиція».

/ а.с.6 -22; 29 -35 /

Встановлено також, що 11.06.2012 року між відповідачами був укладений Договір № К-274-ДР-з про надання послуг по організації і проведенню аукціону з реалізації арештованого рухомого майна.

Даний договір був укладений на підставі Генерального договору №1 від 06.01.2012 року про реалізацію арештованого майна, на яке звернено стягнення державними виконавцями при примусовому виконанні рішень, укладеного між Державною виконавчою службою України та ПП »СП »Юстиція».

П.1.2 даного договору сторони домовилися, що при виконанні цього договору вони керуються: Законами України "Про державну виконавчу службу", "Про виконавче провадження", Інструкцією про проведення виконавчих дій, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 № 74/5, Порядком реалізації арештованого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 15.07.1999 року №42/5, Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.10.99 № 68/5, Законом України «Про іпотеку», Правилами комісійної торгівлі непродовольчими товарами, затвердженими наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків України від 13.03.1995 № 37 та іншими нормативними актами України та цим Договором.

/ а.с.60 -70 /

Згідно з п.5.12.2 Інструкції про проведення виконавчих дій продаж майна боржника, за винятком нерухомого майна, здійснюють спеціалізовані організації.

Порядок реалізації арештованого майна затверджено наказом

Міністерства юстиції України №42/5 від 15.07.1999 року.

Відповідно до ст.58 Закону України «Про виконавче провадження»визначення вартості майна боржника проводиться державним

виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення

вартості майна. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки

нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та

річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної

діяльності - суб'єкта господарювання, який провадить свою

діяльність відповідно до Закону України "Про оцінку майна,

майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Згідно абзацу 5 п.5.12.5 Інструкції державний виконавець протягом трьох робочих днів з моменту отримання звіту про оцінку майна доводить її до відома сторін виконавчого провадження. Боржник вважається таким, що ознайомлений з результатами проведення оцінки арештованого майна, якщо йому надіслано повідомлення про таку оцінку.

Представники позивача та 3-ї особи, боржника в виконавчому провадженні, в судовому засіданні підтвердили отримання Висновку з незалежної оцінки майна -заставленного автомобіля.

Посилаючись на занижену вартість автомобіля при його оцінці в судовому засіданні не заперечували,що дій державного виконавця з визначення вартості заставленого майна вони в порядку, встановленому р.7 ЦПК України, не оскаржували.

На виконання укладеного між відповідачами договору прилюдні торги були призначені на 06.07.2012 року на 15.00.

Інформаційне повідомлення про реалізацію вказаного майна з прилюдних торгів було розміщене на сайті ДП «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України 15.06.2012 року та 27.06.2012 ркоу.

Згідно протоколу № 3-К-274-ДР-з від 06.07.2012 року про проведення аукціону з реалізації арештованого рухомого майна ( предмета застави),яке належить ОСОБА_2, переможцем аукціону визнано ОСОБА_5

/ а.с. 71 -75 /

З точки зору ст.591 ЦК України, Закону України «Про виконавче провадження»та Порядку реалізації арештованого майна закону публічні торги можуть бути оголошені такими, що не відбулися, в т.ч. в разі порушень встановлених законом правил їх проведення.

Нормативними актами, що регулюють порядок та підстави проведення прилюдних торгів, визнання їх недійсними не передбачено.

Право ПП «СП»Юстиція»проводити реалізацію майна на прилюдних торгах підтверджується укладеним з цим підприємством, відповідно до ст. 58 Закону України «Про виконавче провадження»та Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 року №74/5, а також укладеними договорами з Державною виконавчою службою України та ВДВС Дарницького РУЮ в м.Києві.

Відповідно до п.3.6 Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом МЮ України №42/5 організатор аукціону не пізніше ніж за 15 днів до дня проведення аукціону розміщує в порядку, визначеному Положенням про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, на відповідному веб-сайті інформацію про майно, що

реалізується. Оголошення про проведення аукціону має бути

розміщене не пізніше семи днів з моменту укладення договору про

реалізацію майна,

Одночасно ця інформація може бути розміщена в засобах масової

інформації.

Цим же пунктом визнаечно зміст інформаційного повідомлення.

Судом встановлено, що порядок повідомлення про проведення аукціону ПП»Спеціалізоване підприємство»Юстиція», був дотриманий.

При цьому з приведеного Положення вбачається, що ним організатор аукціону лише зобов»язаний повідомити в оголошенні терміни реєстрації для участі в аукціоні, однак будь-які обов»язки з цього приводу не встановлюються.

Судом встановлено вище і цього не спростовували представники позивача та 3-ї особи, інформація про проведення аукціону та майно була розміщена у встановлений Порядком строк та у встановленому ним порядку.

Крім того, з Протоколу присутності на аукціоні вбачається, що представник позивача, як стягувача, був присутнім при проведенні аукціону.

Виходячи з цих обставин суд приходить до висновку, що порушень при проведенні аукціону з боку відповідача допущено не було.

Порушення, допущені державним виконавцем при проведенні оцінки майна, на які посилаються представники позивача та 3-ї особи, не можуть бути підставою для визнання торгів недійсними, оскільки оцінка майна здійснюється державним виконавцем до початку прилюдних торгів.

Статтею 8 Закону України «Про виконавче провадження»визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник, які мають право оскаржити дії (бездіяльність) державного виконавця з питань виконавчого провадження та користуватися іншими правами.

Представники позивача та 3-ї особи не заперечували, що дій державного виконавця при проведенні виконавчих дій,Ю, в т.ч. при проведенні оцінки арештованого майна, вони не оскаржували.

Відповідно до п. 4.8. Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом МЮ України №42/5 від 15.07.1999 року під час аукціону ведеться протокол, до якого заносяться такі дані: номер лота, назва лота, стартова ціна та продажна ціна майна; сума сплаченого гарантійного внеску; пропозиції покупців і відомості про покупця, який запропонував у ході аукціону найвищу ціну (переможець аукціону); розмір винагороди спеціалізованої організації, яку покупець повинен

додатково сплатити, та реквізити рахунку спеціалізованої

організації для її сплати.

Протокол підписують ліцитатор та переможець аукціону.

Керівник організації, яка проводила аукціон (організатора

аукціону) зазначає у протоколі відповідні суми й номери рахунків,

на які переможцю потрібно внести кошти за придбане майно, та

затверджує протокол у день проведення аукціону. Копії

затвердженого протоколу видаються переможцю аукціону, а також

державному виконавцеві в триденний строк з дня проведення

аукціону.

З аналізу даної норми випливає, що акт про проведені прилюдні торги є формою констатації факту подій, які відбулися щодо проведення прилюдних торгів. У зв"язку з цим даний акт не тягне за собою зміни в правовідносинах, що існували до його складання та затвердження, оскільки до зміни в правовідносинах, що існували, призвели самі прилюдні торги, які відбулися до затвердження акту.

Враховуючи, що з укладенням та затвердженням оспорюваного акту законодавець не пов"язує виникнення юридичних наслідків, то даний акт не впливає на права та охоронювані законом інтереси позивача, які б підлягали захисту.

За таких обставин при відсутності в діях відповідачів порушень закону при проведенні аукціону (прилюдних торгів) суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача.

Керуючись ст.ст.8, 57-58 Закону України»Про виконавче провадження», Інструкцією про проведення виконавчих дій, Порядком реалізації арештованого майна, затвердженого наказом МЮ України №42/5 від 15.07.1999 року про ст.ст.3, 10-11,57-60, 209,212-214 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

В позові ПАТ»ПроКредит Банк»до ПП «Спеціалізоване підприємство Юстиція», ВДВС Дарницького РУЮ у м. Києві про визнання аукціону/прилюдних торгів/ недійсними та скасування протоколу про проведення аукціону /прилюдних торгів/ відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції.

Суддя