Справа № 2035/7344/2012
Провадження № 2/2035/2280/2012
09.10.2012 року Червонозаводський районний суд м.Харкова у складі : судді Олізаренко С.М., за участю секретаря - Кочукової О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди,
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів.
У судове засідання сторони, належним чином повідомлені про час та дату розгляду справи, не з'явилися.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Статтею 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Частиною 4 ст. 50 КАС України передбачено, що громадяни України, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до змісту законів України: "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям" та "Про державну допомогу сімям з дітьми" - державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї та державна допомога на дитину до досягнення нею трирічного віку є державними соціальними виплатами, які здійснюються за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів спеціально уповноваженими органами виконавчої влади в сфері праці та соціальної політики в порядку, встановленому законом.
Відповідно до типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року № 790, на управління праці та соціального захисту населення, зокрема, покладаються функції надання відповідно до законодавства державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також інших видів державної допомоги.
Оскільки, позивач виконує делеговані йому законом владні повноваження щодо здійснення виплати вказаних соціальних виплат, спір, що виник у цьому випадку, підлягає розгляду в порядку адміністративного, а не цивільного судочинства.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги, відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України, з урахуванням положень ч. 2 ст. 18 КАС України, не підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, суддя закриває провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 15, п.1 ч.1 ст..205 ст. 210 ЦПК України, суддя,
Провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди - закрити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня поставлення ухвали апеляційної скарги. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: С.М.Олізаренко