18.06.12 Справа№ 5015/1591/12
за позовом Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради
до відповідача : товариство з обмеженою відповідальністю "Західторгцентр"
третя особа: Львівська міська рада
про демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності
суддя Фартушок Т.Б.
секретар Сорочик В.Ю.
Представники:
від позивача -не з"явився;
від відповідача -не з'явився;
третя особа: не з"явився
Суть спору:
Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до господарського суду Львівської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Західторгцентр», третя особа: Львівська міська рада про демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності.
Ухвалою господарського суду Львівської області №5015/1591/12 від 23.04.2012р. порушено провадження у справі та розгляд справи призначено у судовому засіданні на 15год. 25хв. 14.05.2012р. Розгляд справи відкладався з причин та підстав, зазначених в ухвалах господарського суду Львівської області по даній справі від 14.05.2012р. та від 05.06.2012р. За клопотанням Позивача продовжено строк розгляду спору.
В ухвалах господарського суду Львівської області по даній справі, які скеровані Сторонам (підтвердженням чого є дані реєстрів вихідної кореспонденції Господарського суду Львівської області, наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень) зазначено, що права та обов'язки сторін визначені ст.ст.20, 22,28, 38Господарського процесуального кодексу України.
Заяв про відвід судді не надходило.
Представник Позивача в судове засідання не з'явилась, про причини неявки в судове засідання суд не повідомила.
Протягом розгляду справи представником Позивача подано наступні документи: довіреність на право здійснення представництва; клопотання про продовження строку розгляду справи; акт обстеження тимчасової споруди (малої архітектурної форми) ТзОВ»Західторгцентр», розміщеної за адресою:м.Львів, вул.гетьмана Мазепи,13; акт обстеження тимчасової споруди (малої архітектурної форми) ТзОВ»Західторгцентр», розміщеної за адресою:м.Львів, вул.Окуневського,3; акт обстеження тимчасової споруди (малої архітектурної форми) ТзОВ»Західторгцентр», розміщеної за адресою:м.Львів, вул.Гетьмана Мазепи, 22; копію протоколу №4-022б про адміністративне правопорушення; копію протоколу №4-023б про адміністративне правопорушення; копію протоколу №4-021б про адміністративне правопорушення; копії постанов про накладення адміністративного стягнення №№86, 87, 85; заява про уточнення позовних вимог; довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на Відповідача.
Крім того, представником Позивача подано заяву, в якій він уточнює назву Відповідача, а саме -товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Західторгцентр». Судом дана заява прийнята до виконання та уточнено назву Відповідача.
Представник Відповідача в жодне з судових засідань не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, вимог ухвал господарського суду Львівської області по даній справі, в тому числі щодо надання відзиву на позовну заяву, не виконав.
Суд зазначає, що адресою місцезнаходження Відповідача у позовній заяві Позивачем зазначено: м.Львів, вул.Шевченка,31. Конверти з ухвалами господарського суду по даній справі надсилались Відповідачу за зазначеною у позовній заяві адресою та повертались до суду із зазначенням у поштових довідках причин повернення -«за закінченням терміну зберігання»та "не розшукано".
Проте, відповідно до представленої Позивачем Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 30.05.2012р., місцезнаходженням Відповідача є: м.Львів, вул.Шевченка,31.
Відповідно до ч.1 ст.64 Господарського процесуального кодексу України, ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою; у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; у разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що ухвали суду по даній справі вручені Відповідачу належним чином.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, про причини неявки в судове засідання суд не повідомила.
Протягом розгляду справи подала наступні документи: довіреність на право здійснення представництва та письмові пояснення.
Також, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
На виконання зазначених вимог Кодексу, в ухвалі господарського суду Львівської області про порушення провадження у справі (на необхідність виконання вимог якої зазначалось в ухвалах про відкладення розгляду справи), окрім подання відзиву на позовну заяву, Відповідача зобов'язувалось надати всі докази в обгрунтування правової позиції по суті спору.
Крім того, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.38 (витребування доказів) Господарського процесуального кодексу України (якою, в тому числі, передбачені права сторін, про що зазначалось в кожній з ухвал господарського суду по даній справі), сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів; у разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази. Зі змісту наведеної статті вбачається, що протягом розгляду справи суд позбавлений можливості самостійно збирати докази, і вправі витребовувати такі виключно за клопотання сторони або прокурора. Жодних клопотань про витребування доказів не заявлялося.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
Проте, будучи повідомленим наледжним чином про дати, час та місце проведення судових засідань (як зазначено вище, відповідно до ч.1 ст.64 ГПК України, ухвали вручені належним чином), Відповідач своїм правом на захист чи заперечення позову не скористався.
В судовому засіданні суд оглянув оригінали документів, долучених до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Головою Шевченківської районної адміністрації 27.12.2011р. на виконання ухвали Львівської міської ради від 15.12.2011р. №1012 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008р. №2311 та затвердження взірцевих проектів тимчасових спору (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності», у зв'язку із невнесенням тимчасових споруд (малих архітектурних форм) до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території м.Львова прийнято розпорядження №1020 (далі - Розпорядження), яким зобов'язано Відповідача в термін до 15.01.2012р. демонтувати тимчасові споруди (малі архітектурні форми) (кіоски), встановлені ним за адресами м.Львів, вул.Гетьмана Мазепи, 13, вул.Гетьмана Мазепи, 22, вул.Окуневського, 3 (далі -Тимчасові споруди) (п.1 Розпорядження).
Розпорядження отримано 28.12.2011р. Відповідачем, про що свідчить запис на зворотній сторінці Розпорядження.
В матеріалах справи відсутні, Учасниками не наведені доводи та не подані докази оскарження, скасування чи відміни Розпорядження станом на час розгляду справи.
28.12.2011р. Відповідачу вручено лист з вимогою демонтурати тимчасові споруди в добровільному порядку, підтвердженням чого є запис на зворотній сторінці листа.
Проте, в добровільному порядку Відповідач Розпорядження не виконав, підтвердженням чого є складений 16.01.2012р. працівниками соціально-економічного розвитку Шевченківської районної адміністрації спільно з представником комунального підприємства «Адміністратфно- технічне управління» акт обстеження Тимчасових споруд.
Комунальним підприємством Львівської міської ради «Адміністративно-технічне управління»відносно директора товариства Відповідача 24.04.2012р. складено протоколи про адміністративні правопорушення, а саме -встановлення Тимчасових споруд без дозвільних документів та адміністративною комісією районної адміністрації винесено постанови від 23.05.2012р. про притягнення директора товариства Відповідача до адміністративної відповідальності за порушення правил благоустрою за встановлення Тимчасових споруд у вигляді штрафу.
Підтвердженням невиконання Відповідачем Розпорядження станом на час розгляду справи є і наявні в матеріалах справи акти обстеження тимчасової споруди Відповідача, складені представниками Позивача, КП «Адміністративно-технічне управління»Львівської міської ради від 15.05.2012р., в яких, в тому числі, зазначено, що дані Тимчасові споруди не використовуються для проживання осіб, у них здійснюється роздрібна торгівля продуктами харчування.
Крім того суд зазначає, що управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради листом №2403-321 від 01.06.2012р. повідомлено, що договори оренди землі між Львівською міською радою та Відповідачем на використання земельних ділянок за адресами місцезнаходження Тимчасових спору відсутні.
Також суд зазначає, що відповідно до ухвали (в тому числі додатків) Львівської міської ради від 18.12.2008р. №2311 «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста»зі змінами та доповненнями, в тому числі ухвали Львівської міської ради №3087 від 03.12.2009р., Тимчасові споруди Відповідача не увійшли до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм м.Львова.
Згідно ч.ч.3,4 ст.11 ЦК України, зобов'язання, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, актів органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», правовий, статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, законами України; органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ст. 6, 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, інми спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Респуфііки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавс|вом порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими, районними, обласними радами та їх виконавчими органами, місцевими державними адміністраціями міст Києва та Севастополя в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
У відповідності до п.19.3.5 Правил благоустрою м.Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від №376 від 21.04.2011р., районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, торговельного, холодильного та іншого обладнання, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, міліції, пожежної, рятувальної, аварійно- відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд у м.Львові.
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006р. № 219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.
Згідно ст.144 Конституції України, ч.ч.1,3 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими навідповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території; місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Згідно ст.5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Згідно ч.ч.1, 4 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
У відповідності до ч.1 ст.34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Згідно п.1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкшй з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до п.1.10 Правил благоустрою м. Львова,, затверджених ухвалою Львівської міської ради від № 376 від 21.04.2011р., мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності це - невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Згідно п.7,8 Ухвали Львівської міської ради №1012 Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008 № 2311 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності, суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність у тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності у місячний термін з часу прийняття цієї ухвали забезпечити демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм - ухвала від 18.12.2008 № 2311), які не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5- ПР, 6-ПР, 7-ПРП, 8-3 та термін договорів оренди земельних ділянок та оренди окремих конструктивних елементів благоустрою яких закінчився у 2011 році.
У разі не здійснення суб'єктами підприємницької діяльності у місячний термін демонтажу згідно з пунктом 7 цієї ухвали районним адміністраціям у судовому порядку забезпечити демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм - ухвала від 18.12.2008 № 2311) для провадження підприємницької діяльності, які функціонують чи розміщені на території м. Львова без дозвільних документів та не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5-ПР, 6-ПР, 7- ПРП, 8-3.
Як зазначено вище судом, малі архітектурні форми за адресами м.Львів, вул.Гетьмана' Мазепи 13, 22, вул.Окуневського,3 (по тексту рішення -Тимчасові споруди) у м.Львові у вказані додатки внесені не були.
Відповідно до п.п. 8.9.1 Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядок надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах, затверджених ухвалою Львівської міської ради №995 від 05.07.2007р. (далі -Правила), демонтажу підлягають малі архітектурні форми дозволи на розміщення яких скасовані або закінчились та суб'єкту господарювання мотивовано відмовлено у його продовженні.
Згідно п.8.10. вищевказаних Правил малі архітектурні форми, дозволи на розміщення яких скасовані або закінчились та суб'єктам господарювання мотивовано відмовлено у його продовженні, повинні бути демонтовані їх власниками у 10-денний термін після скасування або спливу терміну дії дозволу.
Враховуючи вищенаведене, в тому числі те, що в матеріалах справи відсутні, Учасниками не наведені доводи та не подані докази, які б спростовували чи заперечували доводи Позивача, та те, що станом на час винесення рішення Тимчасові споруди Відповідача демонтовані, суд зазначає, що позовні вимоги Позивача щодо зобов'язання Відповідача демонтувати тимчасові споруди (малі архітектурні форми), встановлені за адресами: м.Львів, вул.Гетьмана Мазепи, 13, м.Львів, вул.Гетьмана Мазепи, 22, вул.Окуневського, 3 (Тимчасові споруди) підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ст.4-7 Господарського процесуального кодексу України судові рішення приймаються за результатами обговорення усіх обставин справи.
Принцип об'єктивної істини, тобто відповідності висновків, викладених у судовому акті, дійсним обставинам справи реалізується також положеннями ст.43 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
18.06.2012року у відповідності до вимог ст.85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення, про що зазначено в протоколі судового засідання. Повний текст рішення виготовлений та підписаний, з врахуванням вихідних, 25.06.2012року.
На підставі ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на Відповідача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись п. 4 ч. 3 ст.129 Конституції України, ст.ст. 2, 4, 4-5, 4-7, 33, 34, 35, 38, 43, 49, 82-87, 115-116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Західторгцентр" (79039, м.Львів, вул.Шевченка, 31, ідентифікаційний код 23271977) демонтувати тимчасові споруди (малі архітектурні форми), встановлені за адресами: м.Львів, вул.Гетьмана Мазепи, 13, м.Львів, вул.Гетьмана Мазепи, 22, вул.Окуневського, 3.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Західторгцентр" (79039, м.Львів, вул.Шевченка, 31, ідентифікаційний код 23271977) на користь спеціального фонду державного бюджету України 1073грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному та касаційному порядку.
Суддя Фартушок Т.Б.