Справа № 1513/2472/12
16 жовтня 2012 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області в складі головуючого судді Гавриш М.З. при секретарі Скрипкіной А.Ю. з участю представника відповідача Александренко Г.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кілія адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця
Позивач, ОСОБА_2 звернулась до Кілійського районного суду Одеської області 15 серпня 2012 року з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного Фонду України в Кілійському районі Одеської області з адміністративним позовом про зобов'язання провести з 01 лютого 2012 року перерахунок пенсії державного службовця з розрахунку заробітної плати працюючого спеціаліста шостої категорії 10 рангу в розмірі 2522 грн 57 коп. Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на те, що з 03 березня 2009 року була звільнена з посади секретаря Кілійського районного суду Одеської області в зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності і їй була призначена пенсія державного службовця виходячи з заробітної плати спеціаліста шостої категорії 10 рангу в розмірі 1322 грн 38 коп. На підставі довідки Територіального Управління Державної судової адміністрації в Одеській області ( ТУ ДСА ) про розмір заробітної плати спеціалістів державної служби шостої категорії 10 рангу , який складав станом на 01.07.2012 року 2522 грн 57 коп., як вказує позивач, вона звернулась до УПФУ в Кілійському районі з заявою про проведення перерахунку пенсії в порядку ст. 37-1 Закону України « Про державну службу», але рішенням № 75 від 25.07.2012 року відповідачем було відмовлено в проведенні перерахунку. Відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 вважає неправомірною , посилаючись на підвищення мінімальної заробітної плати і відповідно - посадового окладу секретаря суду , який станом на 01.07.2012 року дорівнював 1094 грн 00 коп ( на рівні мінімальної заробітної плати).
В судовому засіданні представник відповідача доводи письмових заперечень на позов підтримала, та зазначила, що оскаржуване рішення УПФУ в Кілійському районі № 75 від 25.07.2012 року винесено на підставі діючого пенсійного законодавства і правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю немає. Також зазначила що постановою КМУ від 20.05.2009 року за № 482 , на яку посилалась позивач як на обґрунтування заявлених вимог, не передбачено підвищення заробітної плати державним службовцям , а лише визначено необхідність встановлення на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати тих посадових окладів, які відповідними постановами Уряду встановлені в менших розмірах , ніж передбачений законом розмір мінімальної заробітної плати у відповідний проміжок часу, і при відсутності змін до відповідних постанов Уряду про зміну умов оплати праці державних службовців заява позивача задоволена бути не може.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПФУ Кілійського району Одеської області з 11 березня 2009 року та отримує пенсію по інвалідності, призначену та нараховану відповідно до Закону України « Про державну службу» виходячи з заробітної плати секретаря суду , яка на день її звільнення ( 03.03.2009 року) складала 1433,75 грн 03 коп., в тому числі посадового окладу в розмірі 677,00 грн.,
16 липня 2012 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в Кілійському районі з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії в порядку ст. 37-1 ЗУ « Про державну службу» в зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючого секретаря суду, яка станом на 06.07.2012 року згідно довідки ТУ ДСА в Одеській області складала для обчислення пенсії 2522,57 грн. при окладі в розмірі 1094грн.
Рішенням УПФУ в Кілійському районі № 75 від 25 липня 2012 року в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог ст.. 37-1 ЗУ « Про державну службу» відмовлено в зв»язку з відсутністю правових підстав для його здійснення .
Правовідносини сторін стосуються пенсійного забезпечення , спір є публічно - правовим і виник в зв'язку з відмовою суб'єкта владних повноважень - в даному випадку УПФУ в Кілійському районі Одеської області, вчинити певні дії.
Згідно зі ст.. 37-1 Закону України « Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пенсії перераховуються з місяця, в якому підвищено розмір заробітної плати працюючим державним службовцям. Підставою для перерахунку є заява та відповідні довідки про заробітну плату,видані державним органом за останнім місцем роботи , подані пенсіонером до органів Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній служба та інших надбавок.
Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів га інших органів, що фінансуються з державного бюджету» встановлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий за визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Порядок призначення та перерахунку пенсій державним службовцям крім Закону України « Про державну службу», регулюються Постановами Кабінету Міністрів України :
- «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, прокуратури, судів та інших органів» від 13 грудня 1999 року № 2288;
- « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865;
- « Про максимальну величину фактичних витрат на оплату праці найманих працівників оподатковуваного доходу ( прибутку) , сукупного оподатковуваного доходу( граничну суму заробітної плати( доходу), з яких справляються страхові внески( збори) до спеціальних фондів» від 07.03.2001 року № 225;
- « Про підвищення посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 06.08.2003 року № 1207
- - « Про підвищення посадових окладів працівників окремих державних органів та установ» від 02 .10.2003 року № 1557;
а також:
- Наказом Міністерства праці і соціальної політики № 581 від 23.04.2003 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865»;»
- Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного Управління державної служби України « Про врегулювання питання призначення пенсій державним службовцям у зв'язку з інвалідністю та втратою годувальника на випадок смерті державного службовця» від 31.07.2001 року № 181/40 ;
- Наказом Міністерства праці і соціальної політики України та міністерства юстиції України «Про затвердження порядку корегування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсій відповідно до Закону України « Про державну службу» від 11.08.2003 року № 226/509
Постановою Кабінету Міністрів України № 581 від 23.04.2003 року встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.03.03 року № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної типи, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Враховуючи, що з 01.01.2012 року по 31.03.2012 року мінімальний розмір заробітної плати складав 1073 грн, з 01.04.2012 по 30..06.2012 - 1094 грн, з 01.07.2012 по 30.09.2012 року - 1102 грн., відповідно мало місце і підвищення посадового окладу працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та категорії.
Оскільки судом достовірно встановлено, що ОСОБА_2 при зверненні до УПФУ в Кілійському районі з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії було подано належні для перерахунку довідки, з яких вбачається, що в зв'язку підвищенням розміру мінімальної заробітної плати відбулось підвищення отримуваного окладу та, відповідно, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та категорії , суд визнає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу ніж зазначена у п.п.1-8 ч.2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови.
Оскільки судом встановлено, що відповідним рішенням суб'єкта владних повноважень - УПФУ в Кілійському районі, позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця і вказане рішення не грунтується на законі, суд вважає за необхідне визнати його протиправним та скасувати, зобов'язавши відповідача провести позивачу відповідний перерахунок призначеної пенсії.
Керуючись ст. ст. 7, 10. 11, 14, 71, 86, 158-163, КАС України, Законом України «Про державну службу», суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області « Про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця» задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області № 75 від 25 липня 2012 року щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 призначеної пенсії як державному службовцю .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Кілійському районі Одеської області відповідно до ст.. 37-1 Закону України « Про державну службу» провести з першого лютого 2012 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця , виходячи з заробітної плати працюючого державного службовця шостої категорії 10 рангу в розмірі 2522 грн 57 коп. згідно довідки територіального Управління державної судової адміністрації України в Одеській області від 06.07.2012 року .
Судові витрати по справі віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня оголошення.
Суддя Кілійського районного суду М. З. Гавриш