Ухвала від 01.11.2012 по справі 2а-14945/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

01 листопада 2012 року № 2а-14945/12/2670

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрівська Н.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

за позовом ОСОБА_1

до Державного підприємства «Наш Дім»

про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2012 року Роговий.В. звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до ДП «Наш Дім»про:

- визнання протиправними дій та бездіяльності ДП «Наш Дім»;

- зобов'язання ДП «Наш Дім»видати єдиний ордер на дві кімнати АДРЕСА_1;

- зобов'язання ДП «Наш Дім»утриматися від вчинення будь-яких дій, що перешкоджають проживанню сім'ї ОСОБА_1 в кімнаті АДРЕСА_1.

Згідно п.4 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з огляду на наступне.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент звернення позивача до суду) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п.1 ч.2 ст.17 КАС України).

Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно із визначенням, наведеним у п.9 ч.1 ст.3 КАС України відповідач у справі адміністративної юрисдикції -це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відтак, обов'язковою ознакою публічно-правового спору, що підлягає розгляду судом в порядку адміністративного судочинства є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому -суб'єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб'єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись цим суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Визначений позивачем у якості відповідача в адміністративній справі -ДП «Наш Дім»є юридичною особою.

На обґрунтування належності даного спору до юрисдикції адміністративного суду позивач посилається на те, що Державному підприємству «Наш Дім»Міністерством промислової політики України делеговано повноваження розпоряджатися майном міністерства у тому числі житловим фондом у відповідності до вимог діючих нормативно-правових актів. При цьому, доказів на підтвердження делегування підприємству владних повноважень позивачем не надано.

Натомість, до позовної заяви додано копію цивільної угоди -Договору про надання послуг від 01.12.2009р., укладеного між ВАТ «Київський завод «Радар»і ДП «Наш Дім», за умовами якого державне підприємство: приймає рішення про вселення на площі, які звільняються в житлових будинках і гуртожитках та переоформлення особових рахунків квартиронаймачам спільно з адміністрацією заводу (п.2.2.2 Договору від 01.12.2009р.); у відповідності із вимогами ЖК УРСР та листом Міністерства промислової політики України №01/4-1-1-68 від 26.01.2004р. бере на себе функції з оформлення документації на право заселення громадян у гуртожитки та на іншу житлову площу, що звільняється (п.2.2.3 Договору від 01.12.2009р.); оформляє документи на право заселення працівників Заводу тільки за поданням адміністрації та профспілкового комітету ВАТ «Київський завод «Радар»(п.2.2.4 Договору від 01.12.2009р.).

З огляду на те, що повноваження ДП «Наш Дім»по наданню на підставі відповідного рішення житлової площі у гуртожитку та по оформленню документації на право заселення громадян у гуртожитки визначено цивільною угодою, що передбачає рівність учасників господарських відносин, підстави для висновку про наявність ознак публічно правового спору у даному випадку у суду відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, згідно пункту 1 частини 2 вказаної норми ЦК України, зокрема, визначено договори та інші правочини.

Справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави є завданнями цивільного судочинства (ч.1 ст.1 Цивільного процесуального кодексу України).

Пунктом 1 частини 1 статті 15 ЦПК України, яка визначає компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ, встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем не містять ознак публічності, оскільки діями відповідача -не суб'єкта владних повноважень зачіпаються права позивача в сфері приватних правовідносин, захист яких, в силу приписів ч.1 ст.15 ЦПК України, віднесений до компетенції місцевого суду загальної юрисдикції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на зазначене та враховуючи характер спірних правовідносин, який є цивільно-правовим і не має ознак публічно-правового спору в розумінні КАС України, даний спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, а відтак, є підстави для відмови у відкритті провадження у адміністративній справі.

Керуючись ст.ст.17, п.1 ч.1 ст.109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовом до Державного підприємства «Наш Дім» про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.

3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому надіслані супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі.

4. У випадку оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.

5. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок та строки, визначені ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя: Н.А. Добрівська