31 жовтня 2012 року м. Київ П/9991/1029/12
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіШведа Е.Ю.,
суддівЗайцева М.П.,
Олексієнка М.М.,
Рецебуринського Ю.Й.,
Черпака Ю.К.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Красікова Івана Сергійовича -голови Дніпропетровської обласної громадської організації «Незалежна асоціація журналістів»до Апарату Верховної Ради України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У вересні 2011року Красіков І.С. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом у якому, зокрема, просив визнати протиправними дії Апарату Верховної Ради України щодо ненадання інформації за його запитом від 10 травня 2011 року, зобов'язати відповідача надати інформацію, а в разі відсутності, повідомити про її відсутність.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року вищезазначена адміністративна справа передана на розгляд за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Зазначена ухвала мотивована тим, що повноваження відповідача поширюються на всю територію України, а отже справа підсудна окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2012 року апеляційна скарга позивача задоволена частково.
Ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року скасована, адміністративна справа передана для розгляду по підсудності до Вищого адміністративного суду України відповідно до частини четвертої статті 18 КАС України.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлялися про день та час слухання справи.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Колегія суддів, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи , приходить до наступного.
За правилами частини четвертої статті 18 КАС України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Крім того, глава 6 КАС України визначає особливості провадження в адміністративних справ щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, у тому числі предмет оскарження, суб'єктів оскарження, строки розгляду цих справ, а також рішення, яке може приймати Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду цих справ.
Зокрема, згідно з частиною першою статті 171-1 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; актів Вищої ради юстиції; дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції; рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Частиною п'ятою статті 171-1 КАС України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може: визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині; визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії.
З позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржуються дії Апарату Верховної Ради України.
Колегія суддів зазначає, що порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією України та Законом України "Про Регламент Верховної Ради України".
Відповідно до статті сьомої Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" органом, який здійснює правове, наукове, організаційне, документальне, інформаційне, кадрове, фінансово-господарське, матеріально-технічне, соціально-побутове та інше забезпечення діяльності Верховної Ради України є Апарат Верховної Ради України, який за своїм статусом є юридичною особою та діє на підставі Положення про Апарат Верховної Ради України, затвердженого Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 31 травня 2000 року № 459 (далі -Положення).
В сфері організаційного забезпечення на Апарат Верховної Ради України згідно із пунктом восьмим Положення покладається організація прийому громадян, розгляд їх пропозицій, заяв і скарг, що надходять до Верховної Ради України та її органів, вивчення і узагальнення питань, які порушуються громадянами у зверненнях, внесення пропозицій щодо їх вирішення.
З огляду на коло питань, віднесених до компетенції Апарату Верховної Ради України, цей орган є самостійним суб'єктом владних повноважень, дії та бездіяльність якого оскаржуються з урахуванням правил предметної підсудності адміністративних справ, встановленої частиною другою статті 18 КАС України, та правил територіальної підсудності адміністративних справ, встановленої частиною другою статті 19 КАС України, до відповідного окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцем знаходження відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно із частиною другою статті 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи -позивача.
Таким чином, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд передав дану справу для розгляду до Вищого адміністративного суду України з порушенням вищевказаних процесуальних норм, враховуючи приписи яких, у Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції відсутні підстави для розгляду та вирішення цієї адміністративної справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність передачі даної справи для розгляду до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 165, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Направити адміністративну справу 2а/0470/10991/11 за позовом Красікова Івана Сергійовича -голови Дніпропетровської обласної громадської організації «Незалежна асоціація журналістів»до Апарату Верховної Ради України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвала є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.
Суддя Е.Ю. Швед