Ухвала від 01.11.2012 по справі К-41245/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2012 року м. Київ К-41245/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т.

Васильченко Н.В.

Розваляєвої Т.С.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.04.2009р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2010р. у справі № 2а-8928/09/2570 за позовом Закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат" до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Закрите акціонерне товариство "Чернігівський м'ясокомбінат" звернулось з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення № 10 від 05.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині стягнення до державного бюджету суми виручки в розмірі 1592,25 грн. та суми штрафу в розмірі 3184,50 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно віднесено до категорії «ковбасних виробів»варених та ковбаси вареної вищого ґатунку.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.04.2009р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2010р., відмовлено в задоволенні позовних вимог. Суди вмотивували свої висновки тим, що оскаржуване рішення відповідача № 10 від 05.03.2009 року є обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства та прийнято в межах повноважень інспекції.

Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій Закрите акціонерне товариство "Чернігівський м'ясокомбінат" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Частинами 1 та 2 ст. 13 вищевказаного Закону визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 згаданого Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім цього, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.

Таким чином, до компетенції Відповідача відноситься саме державний контроль за цінами при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.

Згідно з п. 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки та Мінфіну України N 298/519 від 03.12.2001р., державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Згідно з п.1.4 вищезазначеної Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами, відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 24.02.2009 року по 03.03.2009 року відповідачем було проведено перевірку дотримання Закритим акціонерним товариством «Чернігівський м'ясокомбінат»порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів за період з 01.03.2008 року по 27.02.2009 року.

За результатами зазначеної перевірки, відповідачем складено акт № 006685 від 05.03.2009 року. Як вбачається з акту № 006685 від 05.03.2009 року, в ході перевірки було встановлено порушення в частині формування та застосування роздрібних цін на основні продовольчі товари.

За результатами розгляду матеріалів перевірки Закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат", відповідачем було винесено рішення № 10 від 05.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Згідно даного рішення встановлено, що Закрите акціонерне товариство "Чернігівський м'ясокомбінат" сформувало та застосувало роздрібні ціни на ковбасні вироби варені з нарахуванням торговельних надбавок в розмірах від 11,3 % до 25,9 % до оптової ціни виробника проти встановленого граничного рівня 10 %, сметану (15,0 % жиру, фасовану у мішечках з поліетиленової плівки) з нарахуванням торговельних надбавок в розмірах від 14,9 % до 24,9 % до оптової ціни виробника проти встановлених граничних рівнів 12 % та 15 %, масло вершкове селянське фасоване з нарахуванням торговельних надбавок в розмірі 20,1 % до оптової ціни виробника проти встановленого граничного рівня 15 %, ковбасу варену вищого ґатунку з нарахуванням торговельних надбавок в розмірі 25,9 % до оптової ціни виробника проти встановленого граничного рівня 10 %.

Зазначеним Рішенням вищенаведене визначено як порушення вимог розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 02.12.2005 року № 340 "Про регулювання цін на продовольчі товари" із змінами внесеними розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації № 445 від 04.12.2007 року, та розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.05.2008р. № 199 «Про внесення змін до деяких розпоряджень голови облдержадміністрації», у зв'язку з чим на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", яким вилучено у позивача в дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку в сумі 1765,58 грн. та накладено штраф у розмірі 3531,16 грн.

Як вбачається з розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 02.12.2005 року № 340 "Про регулювання цін на продовольчі товари", із змінами внесеними розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації № 445 від 04.12.2007 року, граничний розмір торгівельних надбавок на оптові ціни виробника (митної вартості) на ковбаси варені вищого та I ґатунку - для суб'єктів, які здійснюють торговельну діяльність у містах Чернігові, Ніжині, Прилуках-10 %, в інших населених пунктах-15 %.

Дане Розпорядження № 340 втратило чинність згідно з розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 31 травня 2008 року N 199.

Пунктом 3 Розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 31 травня 2008 року N 199 встановлено для всіх суб'єктів підприємницької діяльності граничний рівень торговельної надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості), незалежно від кількості перепродажів, що передують реалізації кінцевому споживачу, зокрема, ковбаси варені вищого та 1 ґатунку - для суб'єктів, які здійснюють торговельну діяльність у містах Чернігові, Ніжині, Прилуках -10%, в інших населених пунктах - 15%.

Отже, зміна розпоряджень під час перевіряємого періоду (з 01.03.2008 року по 27.02.2009 року) у даному випадку не потягла за собою зміну граничного рівня торговельної надбавки на ковбаси варені вищого та 1 ґатунку, яка залишилась на рівні 10%.

Відповідно до п.5.2 розділу 5 "Ковбасне та кулінарне виробництво" національного стандарту України "Виробництво м'ясних продуктів" ДСТУ 4424:2005, ковбасними виробами є продукти, виготовлені з ковбасного фаршу та піддані термічному оброблянню для готовності для вживання. Згідно примітки даного пункту, ковбасні вироби розподіляються на варені, фаршировані, напівкопчені, варено-копчені, сирокопчені, сиров'ялені, ліверні, кров'яні та паштетні ковбаси: м'ясні хліби, сальтисони, сардельки, сосиски та інше.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що сосиски, сардельки, паштет печінковий, зельц та ковбаса ліверна є продуктами, що виготовлені з ковбасного фаршу та піддані термічному обробленню для готовності для вживання і, відповідно, є ковбасними виробами вареними, на які законодавчо встановлене державне регулювання цін.

Отже, Закритим акціонерним товариством «Чернігівський м'ясокомбінат»сформовані та застосовані роздрібні ціни, в тому числі на ковбасні вироби варені, з нарахуванням торговельних надбавок у розмірах від 11,3% до 25,9%, що є вищими, ніж затверджені граничні розміри - 10%, чим порушено положення розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 02.12.2005 року № 340 "Про регулювання цін на продовольчі товари" із змінами внесеними розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації № 445 від 04.12.2007 року, що призвело до отримання позивачем необґрунтовано одержаної виручки від реалізації ковбасних виробів варених за період з 05.03.2008 року по 19.09.2008 року в сумі 1765,58 грн.

Відповідно до п. 2.1 вказаної Інструкції необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо правомірності прийняття відповідачем рішення від 05.03. 2009 року № 10 про застосування економічних санкцій за завищення граничних торговельних надбавок на основні продовольчі товари, а саме: вилучення до державного бюджету необґрунтовано одержаної суми виручки - 1765,58 грн. та стягнення до державного бюджету суми штрафу - 3531,16 грн.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Чернігівський м'ясокомбінат" відхилити, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.04.2009р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2010р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав, у порядку та у строки, передбачені статтями 235-2391 КАС України.

Судді: