Іменем України
18 червня 2012 року Справа № 5002-26/404-2012
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Маслової З.Д.,
суддів Фенько Т.П.,
Воронцової Н.В.,
за участю представників сторін:
позивача: товариство з обмеженою відповідальністю "Кримтеплопостачання" - 18.06.2012 р. не з'явився, 29.05.2012 р. Біля лов Марлен Різайович, дов. б/н від 02.04.2012 р.
відповідача: комунальна установа по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради - 18.06.2012 р. не з'явився, 29.05.2012 р. керівник Рижкова Тетяна Володимирівна, наказ б/н від 02.01.2007 р., представник Мочаєва Наталя Вікторівна, дов. б/н від 29.05.2012 р.
розглянувши апеляційну скаргу комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Медведчук О.Л.) від 27 березня 2012 року у справі № 5002-26/404-2012
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кримтеплопостачання" (вулиця Будівельників, 7, смт Молодіжне, місто Сімферополь, АР Крим,97501)
до комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради (вул. Кірова, 17, м. Керч, 98300; вул. Орджонекідзе, 45, м. Керч, 98310)
про спонукання до укладення додаткової угоди
06 лютого 2012 року ТОВ "Кримтеплопостачання" на підставі ст.ст. 526, 610, 629 ЦК України звернулось до господарського суду АР Крим з позовною заявою до комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради про зобов'язання відповідача укласти додаткову угоду до договору на постачання теплової енергії у вигляді гарячої води № 08/009 від 06.11.2009 р. шляхом внесення змін до п. 6.2 договору, нова редакція якого діє з 01.10.2011 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України № 115 від 30.09.2011 р. ТОВ „Кримтеплопостачання" збільшені тарифи на комунальні послуги, про що позивач сповістив споживачів про необхідність з 01.10.2011 р. внесення змін до договорів на теплопостачання, але відповідач додаткову угоду не підписав та за новими тарифами оплату за поставлену теплову енергію не здійснює, хоча нею користується (т.1 а.с. 2-6).
Рішенням господарського суду АР Крим від 27 березня 2012 року по справі № 5002-26/404-2012 позов задоволено, внесено зміни до п.6.2. договору, згідно яких з 01.10.2011 р. вартість теплової енергії для бюджетних організацій складаю 999,90 грн. Гкал (без ПДВ).
Рішення суду мотивовано тим, що зміна рівня державних фіксованих та регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг здійснюється в порядку і в строки, які визначаються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України, встановлення вказаною комісією тарифів є імперативною нормою та підставою для укладення відповідних договорів та внесення змін до них, у зв'язку з чим у разі ухилення відповідача від погодження зміни тарифів на теплопостачання, необхідно здійснювати такі зміни в судовому порядку (т.1 а.с. 95-100).
В апеляційній скарзі комунальна установа по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради просить рішення суду скасувати, у задоволені позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що позивач не звертався до суду з позовом про скасування протоколу розбіжностей, у зв'язку з чим протокол розбіжностей діє в редакції споживача, судом не прийнято до уваги, що юридичні особи вільні в укладені угод та їх складу, введення нових тарифів здійснено не в 30-денний строк до початку кварталу, який встановлено чинним законодавством та умовами п. 8.1 договору (т.1 а.с. 107-109).
У зв'язку з відпусткою головуючого судді Ткаченка М.І. та відрядженням судді Проценко О.І., їх замінено на суддів Маслову З.Д. та Воронову Н.В. за розпорядженням в.о. секретаря 2-ої судової палати Остапової К.А. від 28.05.2012 р.
Відповідно до пункту 3.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" заново розгляд справи починається в разі зміни складу суду (в тому числі з одноосібного на колегіальний, навіть якщо до складу колегії суддів входить суддя, який раніше одноособово розглядав дану справу), а отже, перебіг строку вирішення спору починається спочатку.
У судовому засіданні 29 травня 2012 року представники відповідача підтримували доводи апеляційної скарги з підстав, викладених в ній, представник ТОВ "Кримтеплопостачання" проти доводів апеляційної скарги заперечував з підстав, викладених в письмовому відзиві.
У судове засідання 18 червня 2012 року представники сторін не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи суду не заявили.
Оскільки явка в судове засідання згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України -це право, а не обов'язок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а явку представників обов'язковою визнано не було, колегія вважає за можливе переглянути ухвалу суду першої інстанції за відсутності не з'явившихся представників сторін.
Розглянувши справу повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 06.11.2009 р. між ТОВ «Кримтеплопостачання»та комунальною установою по централізованому бухгалтерському обліку № 2 управління освіти Керченської міської ради укладено договір № 08/009 на поставку теплової енергії у вигляді гарячої води, який діє до 31.12.2010 р. (т.1 а.с. 12-14)
Договір вважається пролонгованим, якщо за місяць до закінчення строку, в якому договір він діє, не отримано заяви від однієї зі сторін про його припинення або перегляд (п. 10.1 договору).
Додатковою угодою від 01.02.2011 р. в п. 6.2. договору внесено зміни, згідно яких з з 01.01.2011 р. вартість теплової енергії за договором складає 855,72 грн /Гкал (з ПДВ) (т.1 а.с. 15-16).
Пунктом 8.1 договору передбачено, що спори між сторонами в частині зміни договору вирішуються шляхом укладення додаткових угод.
Відповідно до п. 4.2.1. та п. 3.2.2. вказаного договору, постачальник зобов'язується забезпечити протягом вказаного в договорі періоду, надання теплової енергії Споживачу в об'ємах передбачених даним договором, а також температурного графіку, затвердженого в установленому порядку, а Споживач зобов'язується виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в об'ємах та у строки, передбачені договором.
Постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України №115 від 30.09.2011 р., яка чинна з 01.10.2011 р., ТОВ «Кримтеплопостачання» встановлені нові тарифи на теплову енергію, згідно з якими у населеному пункті м. Керч встановлюється для ТОВ «Кримтеплопостачання» тариф у 999,90 грн/1 Гкал теплової енергії для бюджетних установ. (т.1 а.с. 10).
Умовами п. 6.10. договору встановлено, що тарифи на теплову енергію затверджуються місцевими органами самоуправління та можуть бути змінені протягом строку дії договору, про що постачальник повинен повідомити споживача через засоби масової інформації, та умов додаткової угоди до цього договору.
Виконуючи умови договору в газеті «Керченський рабочий»від 08.10.2011 р. № 112, ТОВ «Кримтеплопостачання»розмістило повідомлення про зміну тарифів на теплову енергію відповідно до постанови НКРРКП №115 від 30.09.2011 р. (т.1 а.с. 23-24).
10.10.2011 р. ТОВ «Кримтеплопостачання»надіслало Комунальній установі по централізованому бухгалтерському обліку №2 управління освіти Керченської міської Ради лист № 479 з повідомлення про те, що з 01.10.2011 року підвищуються тарифи, у зв'язку з чим необхідно підписати додаткову угоду щодо зміни умов відносно вартості теплової енергії (т.1 а.с. 18).
Надіслана листом № 479 від 10.10.2011 р. додаткова угода була підписана відповідачем з протоколом розбіжностей до п. 6.2. договору, згідно якого нові тарифи на теплову енергію відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вступають в дію через 30 днів з моменту повідомлення Споживача відповідно до п.6.10. договору про такі зміни (т.1 а.с. 19-22).
Позивач не погодився з протоколом розбіжностей до п. 6.2 договору і листом № 619 від 25.11.2011 р. надіслав відповідачу свій варіант протоколу розбіжностей з зазначенням нового змісту п. 6.2., який передбачає, що нові тарифи вступають в дію саме з 01.10.2011 р. (т.1 а.с. 20).
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України (діла ГК України), за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно з ч. 6 ст. 276 ГК України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Аналізуючи правовідносини сторін у даному спорі суд встановив, що сторони не знайшли згоди відносно викладення умов п.6.2. договору, яка стосується вартості (тарифу, ціни) теплової енергії, що поставляється позивачем та споживається відповідачем за регульованими тарифами.
Так, п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про теплопостачання», тариф (ціна) на теплову енергію це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Відповідно до ст. 632 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України), ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. 6.10. договору, тарифи на теплову енергію затверджуються місцевими органами самоуправління та можуть бути змінені протягом строку дії договору, про що Постачальник повинен повідомити Споживача через засоби масової інформації та умов додаткової угоди до цього договору.
П. 6 ч. 1 ст. 16 Закону України „Про теплопостачання" від 02.06.2005 р. № 2633-IV передбачено, що до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, при регулюванні господарської діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, крім систем з теплоелектроцентралями, ТЕС, АЕС, іншими когенераційними установками та установками, що використовують нетрадиційні або поновлювані джерела енергії, належить, зокрема, встановлення тарифів на теплову енергію суб'єктам природних монополій у сфері теплопостачання, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 вказаного закону, тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку „Формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 р. № 869, цей Порядок застосовується під час установлення Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг та органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.
30.09.2011 р. Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України (НКРРКП) прийняла постанову №115 «Про встановлення тарифів на теплову енергію ТОВ «Кримтеплопостачання»згідно з п. 1 якої встановила ТОВ «Кримтеплопостачання»тарифи на теплову енергію згідно з додатком, за яким у м. Керчі для потреб бюджетних установ, якою є відповідач, встановлено з 01.10.2011 р. 999,90 грн. за 1 Гкал (без ПДВ), для потреб інших споживачів 1038,01 грн. за 1 Гкал (без ПДВ).
10.10.2011 р. позивач направив на адресу відповідача пропозицію, щодо зміни п. 6.2. договору №08/009 який стосується тарифу теплової енергії.
За ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 188 ГК України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Позивачем вимоги ст. 188 ГПК України дотримано.
П. 5 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, він вважається зміненим або розірваним, з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відмовившись укласти додаткову угоду на умовах позивача, відповідач посилається на те, що запропонувавши зміну п. 6.2. договору № 08/009 позивач недотримався умов п. 8.1. цього договору.
Пунктом 8.1 договору передбачено, що пропозиції щодо зміни договірних величин теплопостачання надаються сторонами не пізніше ніж за 30 днів до початку кварталу.
Дійсно, така умова передбачена договором та, крім того, на день укладення договору і на день укладення його була передбачена ч. 5 ст. 32 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV.
За приписами статей 1, 13 вказаного вище Закону такий вид послуг, як постачання теплової енергії у вигляді гарячої води віднесений до комунальних послуг. Частинами 2, 5 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів.
Обставина, яка стосується повідомлення споживача щодо пропозиції по зміні договору за 30 днів до початку кварталу, не може застосовуватись до спірних правовідносин, так як сама постанова Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України була прийнята ще 30.09.2011 р., що є загальновідомим фактом, та згідно п. 2 цієї постанови вона набрала чинності з 01.10.2011 р., тобто, в день початку останнього кварталу 2011 року, а отже, повідомлення споживача за 30 днів до початку кварталу відносно пропозиції про зміну умов договору фактично здійснено. Постанова НКР № 115 прийнята 30.09.2011 р. урядовим органом. Крім того, п 8.1 договору передбачено, що до початку кварталу, який передбачає 30-денний термін повідомлення у разі „зміни договірних величин теплопостачання".
В даній ситуації суд виходить з того, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування встановлюють державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на роботи (послуги) в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Зміна рівня державних фіксованих та регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг здійснюється в порядку і в строки, що визначаються тими органами, які відповідно до Закону затверджують або регулюють ціни (тарифи), що безпосередньо передбачено у ст. 10 Закону України «Про ціни та ціноутворення».
Ч. 1 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
На підставі викладеного визначення тарифів на теплову енергію віднесено до компетенції Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України, та встановлення вказаною комісією тарифів є імперативною (обов'язковою) нормою та підставою для укладення відповідних договорів.
Аналогічна правова позиція відносно необхідності укладення додаткової угоди до договору теплопостачання у разі збільшення тарифів, викладена у постановах Вищого господарського суду України від 24.05.2012 р. у справі № 9/361, № 5002-11/3626.1-2011(5002-22/5027-2010) від 05.03.2012 р.
Ч. 6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно за фактично отриману теплову енергію здійснювати оплату теплопостачальній організації.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
На підставі встановлених фактів обов'язковості внесення змін до умов договору шляхом підписання додаткової угоди змінюваних тарифів на поставку теплової енергії суд 1-ої інстанції вірно задовольнив позовні вимоги і вніс зміни у п. 6.2. договору № 08/009 від 06.11.2009 р.
З урахуванням вищенаведеного, рішення суду першої інстанції відповідає вимогам діючого законодавства, прийняте при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 27 березня 2012 року у справі № 5002-26/404-2012 залишити без змін.
Головуючий суддя З.Д. Маслова
Судді
Т.П. Фенько
Н.В. Воронцова
Розсилка:
1. ТОВ "Кримтеплопостачання" (вул. Будівельників, 7, смт Молодіжне, м. Сімферополь, АР Крим,97501)
2. Комунальній установі по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради (вулиця Кірова, 17, місто Керч, АР Крим, 98300)
2. Комунальній установі по централізованому бухгалтерському обліку № 2 Управління освіти Керченської міської ради (вулиця Орджонекідзе, 45, місто Керч, АР Крим, 98310)