Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
про відмову у прийнятті заяви про порушення
справи про банкрутство
"05" листопада 2012 р. Справа № 5023/4961/12
вх. № 4961/12
Суддя Чистякова І.О.
розглянувши заяву Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби, м. Балаклія
про визнання банкрутом - Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1, с. П'ятигірське
02 листопада 2012 року до господарського суду Харківської області надійшла заява Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби про порушення справи про банкрутство фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (боржник) у порядку ст. 47 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі-Закон) на тій підставі, що боржник має податковий борг в сумі 3 042 199,09 грн., що складається з податкових зобов'язань по сплаті податку на додану вартість у розмірі 114 185,00 грн., штрафних санкцій за порушення законодавства у розмірі 2 854 635,00 грн., податкових зобов'язань по сплаті податку з доходів найманих працівників у розмірі 72 779,55 грн. та податкових зобов'язань з єдиного податку на підприємницьку діяльність у розмірі 274,46 грн. та штрафних санкції у розмірі 325,08 грн.
Дослідивши подану заяву про порушення справи про банкрутство, суд вважає за необхідне відмовити в її прийнятті, виходячи з наступного.
За змістом ст. 67 Конституції України, розмір податків і зборів, порядок їх сплати встановлюється законом.
Таким загальним законом, що діяв до 01.01.2011 р. був Закон України "Про систему оподаткування".
Стаття 2 Закону України "Про систему оподаткування" ( далі -Закон) визначала, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Ідентичне поняття податку та збору визначено ст. 6 Податкового Кодексу України (далі -Кодекс), що почав діяти з 01.01.2011 р.
Відповідно до ст. 1 Закону будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Податки збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно зі ст.ст. 14, 15 Закону та ст.ст. 9, 10 Кодексу в Україні визначено перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів), що є переліком вичерпним.
Проте, ні раніше діючий Закон України "Про систему оподаткування", ні Податковий Кодекс України не відносить суму штрафів, пені і фінансових санкцій, що сплачуються до бюджетів загальнодержавного та місцевого рівні за порушення податкового законодавства, до категорії податків, зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні", пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
Відповідно до абз. 7 ст. 1 Закону про банкрутство визначено поняття грошового зобов'язання, яке має суттєві відмінності від поняття "податковий борг" згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", що діяв до 01.01.2011 р. та від поняття "грошового зобов'язання платників податків", яке визначено у діючому на цей час п. 14.1.39 ст. 14 Податкового Кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" грошове зобов'язання - зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі, зобов'язання боржника - фізичної особи - підприємця, що виникли безпосередньо у фізичної особи на підставах, не пов'язаних із здійсненням таким боржником підприємницької діяльності. Склад і розмір грошових зобов'язань, в тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням процентів, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подачі в господарський суд заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Отже, в зв'язку з тим, що визначені заявником (кредитором) ДПІ в заяві про порушення справи про банкрутство грошові вимоги до боржника складаються, в тому числі, з сум штрафних санкцій у розмірі 2 854 960,08 грн. за порушення податкового законодавства, останні не зараховуються до складу грошових зобов'язань при порушенні справи про банкрутство боржника, і, як наслідок, не можуть покладатися в підставу кредиторських вимог до боржника у відповідності до положень ст. 1 Закону про банкрутство, оскільки штрафні санкції не є податком, збором (обов'язковим платежем).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до абз. 4 п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" від 18 грудня 2009 року №15, розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено Законом.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" №4282-VI від 22 грудня 2011 року, встановлено на 2012 рік мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 жовтня 2012 року - 1118 гривні (відповідно, розмір 300 мінімальних розмірів заробітної плати на вказаний період становить 335 400,00 грн.).
Отже, розмір грошових зобов'язань ініціюючого кредитора до боржника складає 187 239,01 грн. (3 042 199,09 грн. - 2 854 960,08 грн. = 187 239,01 грн.), тобто сума грошових вимог ініціюючого кредитора менша 300 мінімальних заробітних плат (335 400,00 грн), яка необхідна для порушення провадження у справі про банкрутство боржника.
Відповідно до ч.7 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заява кредитора повинна містити крім відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, такі відомості, зокрема, докази того, що сума підтверджених вимог перевищує суму в триста мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суддя господарського суду відмовляє у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, якщо, зокрема, вимоги кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство, в сумі складають менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачене цим Законом.
Зважаючи на те, що грошові вимоги кредитора до боржника складають 187 239,01 грн., що становить менше трьохсот мінімальних заробітних плат, у суду наявні правові підстави для відмови у прийнятті заяви Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби про порушення справи про банкрутство на підставі абз. 5 ч. 2 ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Крім того, згідно ст. 1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" безспірними вимогами кредиторів є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Відповідно до абз. 2 п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" від 18 грудня 2009 року №15, безспірність вимог кредитора (кредиторів) за грошовими зобов'язаннями та щодо виплати заборгованості із заробітної плати підтверджується виконавчими документами, виключний перелік яких передбачено у статті 3 Закону України "Про виконавче провадження".
Положеннями ч. 8 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що до заяви кредитора додаються відповідні документи: рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копія неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів; докази того, що вартість предмета застави є недостатньою для повного задоволення вимоги, забезпеченої заставою у разі, якщо єдина підтверджена вимога кредитора, який подає заяву, забезпечена активами боржника.
Суд звертає увагу, що ініціюючий кредитор в порушення приписів ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не надав рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копію неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо).
А зазначена ініціюючим кредитором постанова Харківського окружного адміністративного суду від 19.04.2011р. по справі №2а-68/11/2070 до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не додана.
Керуючись ст.ст. 1, 6, 7, 8, 47 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Відмовити Державній податковій інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби в прийнятті заяви (вх. №4961/12 від 02.11.2012р.) про порушення справи про банкрутство фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
Повернути Державній податковій інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби заяву про порушення справи про банкрутство та додані до неї документи на 36 аркушах та конверт.
Суддя Чистякова І.О.