ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________
06.11.12 Справа № 4/5014/2366/2012
Розглянувши матеріали справи за позовом
Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
про стягнення 19 735 грн. 00 коп.
Суддя Старкова Г.М.
секретар судового засідання: Макаренко В.А.
за участю представників сторін :
від позивача - Саєнко Я.В., довіреність № 644 від 10.01.2012;
від відповідача - Сочка М.А., довіреність № 03/5-548 від 30.12.2011.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в розмірі 19735 грн. 00 коп. за неправильно зазначену масу вантажу у вагоні № 67613257, відправленому у березні 2012 року Державним підприємством "Луганськвугілля" за накладною № 49007057.
Представник відповідача у судовому засіданні 15.10.2012 подав відзив на позовну заяву, в якому відхилив вимоги позивача за даним позовом з підстав, викладених у даному відзиві.
Також представником відповідача у даному судовому засіданні подано клопотання від 15.10.2012, в порядку ч. 3 ст. 83 ГПК України, в якому відповідача просить суд зменшити розмір штрафних санкцій, нарахованих позивачем, до розміру однієї провізної плати, посилаючись на важний фінансовий стан його підприємства та з огляду на відсутність майнових фактичних збитків у відповідача.
Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані представниками позивача та відповідача докази на підтвердження своїх доводів, суд
Так, у березні 2012 року зі станції відправлення Слов'яносербськ Донецької залізниці на станцію призначення Черкаси Одеської залізниці за перевізним документом, а саме накладною № 49007057 Державне підприємство "Луганськвугілля" (відповідач) відправило вантаж -вугілля кам'яне у вагоні № 67613257, до станції Черкаси Одеської залізниці, одержувач -Черкаська ТЕЦ.
При проходженні вагону через станцію Нижньодніпровськ- Вузол Придніпровської залізниці 14.03.2012 на вказаній станції при переважуванні вагону на вагонних 150 тонних вагах було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній № 49007057 не відповідає фактичній масі вантажу у вагоні.
При проходженні вагону через станцію Нижньодніпровськ- Вузол Придніпровської залізниці було проведене контрольне переваження і встановлено що:
- у вагоні № 67613257 в накладній № 49007057 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 80920 кг, нетто - 58720 кг, тара -22200 кг, що на 10280 кг менше ніж вказано у накладній.
По даним фактам складено комерційний акт АА № 042444/107 від 14.03.2012 та акт загальної форми № 317/Ваги від 14.03.2012 (а.с. 8,10).
Також дана відповідність маси вантажу була підтверджена при повторному переважуванні спірного вагону на станції призначення Черкаси Одеської залізниці, після здійснення переадресації, про що мається відмітка у відповідному розділі комерційного акту № 042444/107/44 від 14.03.2012 (а.с. 9).
На запит суду 09.10.2012 зі станції Слов'яносербськ ДП "Донецька залізниця" надійшов лист вих. №669 від 02.10.2012, в якому повідомляється про те, що вагон №67613257, відправлений у березні 2012 року Державним підприємством "Луганськвугілля" за накладною № 49007057, по станції Слов'яносербськ ДП "Донецька залізниця" не проходив з причин відсутності ваг на території станції.(а.с.19).
За невірно зазначену в накладній масу вантажу, позивач, відповідно до ст.ст. 118, 112 Статуту залізниць України, нарахував штраф на суму 19735 грн. 00 коп., який просить стягнути на свою користь.
Відповідач відзивом на позовну заяву позовні вимоги не визнав, з підстав, викладених у відзивіі.
Оцінивши по матеріалам справи доводи представників сторін у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення частково, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Як встановлено ч. 3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.
Згідно ч. 5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.
Як зазначено в ст. 6 глави 1 Статуту залізниць України (далі -Статут), накладна -це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи -одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 "Правила оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644 (z0861-00) (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) (z0763-11) зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих правил. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000. за № 861/5082, визначається відправником.
Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.
Згідно п. 28 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), а у даному випадку вагон № 67613257 є напіввагоном, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
Так, під час перевезення на станції Бердянськ Придніпровської залізниці, при переважуванні вагону на вагонних вагах було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній № 49007057 не відповідає фактичній масі вантажу у вагоні № 67613257. Відповідно до даного факту був складений комерційний акт АА № 042444/107 від 14.03.2012 та акт загальної форми № 317/Ваги від 14.03.2012 (а.с. 8,10).
Пунктом 22 "Правила видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Так, згідно Правил перевезення вантажів, пункту 4, розділу 28 "Правила складання актів" (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855), комерційного акту АА № 042444/107 від 14.03.2012 (а.с. 8) контрольне переважування вагону № 67613257 проводилось на 150 тонних вагонних вагах, тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Перевіркою було виявлено наступне:
- у вагоні № 67613257 в накладній № 49007057 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 80920 кг, нетто - 58720 кг, тара -22200 кг, що на 10280 кг менше ніж вказано у накладній.
По даним фактам складено комерційний акт АА № 042444/107 від 14.03.2012 та акт загальної форми № 317/Ваги від 14.03.2012 (а.с. 8,10).
Також дана відповідність маси вантажу була підтверджена при повторному переважуванні спірного вагону на станції призначення Черкаси Одеської залізниці, після здійснення переадресації, про що мається відмітка у відповідному розділі комерційного акту № 042444/107/44 від 14.03.2012 (а.с. 9).
На запит суду 09.10.2012 зі станції Слов'яносербськ ДП "Донецька залізниця" надійшов лист вих. №669 від 02.10.2012, в якому повідомляється про те, що вагон №67613257, відправлений у березні 2012 року Державним підприємством "Луганськвугілля" за накладною № 49007057, по станції Слов'яносербськ ДП "Донецька залізниця" не проходив з причин відсутності ваг на території станції.(а.с.19).
Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту (п. 3.23 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 за № 04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" (зі змінами та доповненнями).
Згідно ст. 24 Статуту, вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.
Згідно із п.5.5 розділу 5 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644 (z0861-00) (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) (z0763-11) зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України (457-98-п). Факт неправильного зазначення відправником указаних відомостей засвідчується комерційним актом АА № 043257/100 від 06.04.2012 (а.с. 11).
Згідно з ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену в накладній масу вантажу з відправника стягується штраф в розмірі згідно із ст. 118 Статуту залізниць / 5-кратна провізна плата за всю відстань перевезення/, а саме:
- провізна плата вагону № 67613257 в накладній № 49007057 -3947 грн. 00 коп., сума штрафних санкцій - 3947 грн. 00 коп. х 5 = 19 735 грн. 00 коп.
Сума штрафу складає 19 735 грн. 00 коп.
Відповідно до ст.24 Статуту залізниць України залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
Тобто наведені норми свідчать про те, що залізниця не зобов'язана перевіряти дані, зазначені у накладних фактичним даним при прийнятті вантажу до перевезення.
Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем невірно вказані відомості у накладній № 49007057, у зв'язку з чим, відповідно до ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно пояснень представника відповідача контрольне переваження вантажу за спірною накладною на станції вантажовідправника не проводилася.
Отже, позивачем переваження вантажу на станції Бердянськ (експорт) Придніпровської залізниці було проведене контрольне переваження маси вантажу, яке проводилося на вагах (технічний паспорт ва № 26, тип ваг - тензометричні, модифікація ваг ВТВ-1СД), яких проведена повірка 30.11.11 та вказано, що ваги придатні до переважування, що підтверджено матеріалами справи (а.с.13).
Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України передбачено право залізниці перевіряти правильність відомостей, зазначених у накладній та масу вантажу, а не обов'язок. Також, відповідно до п. 3.15. роз'яснень Президії Вищого господарського Суду України від 29.05.02 № 04-5/601 (із змінами і доповненнями) при застосуванні статті 118 Статуту залізниць штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу слід зазначити наступне.
У застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Але, відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч. 1 ст. 550 ЦК України встановлюється загальне правило про те, що кредитор має право на стягнення неустойки у всіх випадках порушення боржником зобов'язання, незалежно від того, виникли чи ні у зв'язку з цим порушенням збитки на стороні кредитора. Проте, частина 3 статті 551 ЦК України передбачає можливість зменшення за рішенням суду розмір неустойки, що стягується з боржника за порушення зобов'язання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків. При цьому, відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.
Так, пунктом 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому, повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Отже, якщо порушення зобов'язання учасника господарських відносин не потягло за собою значні збитки для іншого господарюючого суб'єкта, то суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Аналогічна норма міститься й у п. 3 ст. 83 ГПК України, за якою господарський суд має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Таким чином, суд має право, виходячи з конкретних обставин справи, зменшити розмір штрафних санкцій, але не звільнити повністю боржника від їх сплати.
У даному випадку позивачем не доведений суду факт наявності збитків у зв'язку із невиконанням відповідачем умов договору. Також слід визначити, що відповідач є збитковим підприємством та знаходиться у тяжкому фінансовому стані.
Так, із наданих відповідачем доказів вбачається, що товариство є вугільним підприємством, знаходиться в тяжкому фінансовому стані та має заборгованість зі сплати обов'язкових податків та зборів.
Виходячи з цього, суди мають право при прийнятті рішення про стягнення штрафу зменшувати його розмір з урахуванням усіх конкретних обставин справи
Також, недовантаження вугілля не потягло за собою будь-яких наслідків і для безпеки залізниці або її шляхів та інших осіб.
Враховуючи наведене та те, що відповідач знаходиться в фінансовій кризі, підприємство відповідача є підприємством вугільної промисловості. ВП «ГЗФ «Слов'яносербська»з 11.03.2011 шляхом реорганізації було приєднано до ДП «Луганськвугілля», останній є правонаступником прав та обов'язків ВП «ГЗФ «Слов'яносербська»і згідно акту прийому-здачі справ фінансово-господарської діяльності ВП «ГЗФ «Слов'яносербська»до передавального балансу станом на 31.01.2011 до ДП «Луганськвугілля»перейшли чисельні борги ВП «ГЗФ «Слов'яносербська», у тому числі: заборгованість із заробітної плати у сумі 2466,0 тис. грн.., заборгованість за розрахунками з бюджетом -1471,0 тис. грн., заборгованість за страховими платежами -760,0 грн., загальна сума заборгованості згідно вказаного акту станом на 31.01.2011 складає 41168 тис. грн. Згідно довідки Слов'яносербської ДПІ борг вже ВП«ГЗФ «Слов'яносербська»ДП «Луганськвугілля»станом на 31.12.2011, складає 608471,25 грн. (недоїмка), 39205,02 грн. (пеня). На даний момент, у зв'язку з тяжким фінансовим станом підприємства, ці суми боргу не сплачені, а ще й збільшились: недоїмка -674713,79 грн., пеня - 40215,91 грн. Борг ВП «ГЗФ «Слов'яносербська»ДП «Луганськвугілля»по штрафним санкціям та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску згідно акту звірки взаємних розрахунків від 08.05.2012 складає 140166,12 грн. Крім цього, ДП «Луганськвугілля», яке по даній справі виступає в якості відповідача, як юридична особа, має також чисельні борги перед Пенсійним фондом України, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, Страхування на випадок безробіття і тощо, вказані борги вказані у розшифровці до ф.1 ряд.570 «Зобов'язання зі страхування»по ДП «Луганськвугілля»станом на 30.06.2012., тому суд вважає за доцільне застосувати ст. 233 ГК України та зменшити розмір штрафу до 11841 грн. 00 коп. (3947,00 грн.х3).
У стягненні решти суми слід відмовити.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, спростовуються матеріалами справи.
За таких обставин, суд вважає за можливе зменшити суму штрафу, у зв'язку з чим задовольнити позов частково у розмірі 11841 грн. 00 коп. з покладенням судових витрат на відповідача.
Суд вважає, позов підлягає задоволенню частково з віднесенням на відповідача, у відповідності із ст. 49 ГПК України, витрати зі сплати судового збору.
У судовому засіданні 06.11.2012 оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Відповідно до ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 1609 грн. 50 коп. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.551, 908 ЦК України, ст. 233 ГК України, ст. ст. 22, 24, 44, 49, п.3 ст.83, ст.ст.82-85 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", вул. Лермонтова,1-В, м. Луганськ, код ЄДРПОУ 32473323 на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця», пр. Карла Маркса,108, м. Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 01073828, штраф у розмірі 11841 грн. 00 коп., витрати зі сплати судового збору у розмірі 1609 грн. 50 коп., видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Відповідно до ст. 92 Господарського процесуального кодексу України рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції протягом десятиденного строку.
Повне рішення складено і підписано -07.11.2012.
Суддя Г.М. Старкова