ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 5011-1/13523-2012 29.10.12
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс»
До Дочірньої компанії «Газ України»НАК «Нафтогаз України»
Про зобов'язання вчинити дії.
Суддя Мельник В.І.
Представники:
від позивача Квітко Р.В., довіреність № б/н від 12.08.2012р.
від відповідача Ткаченко Р.Ю., довіреність № 102/10 від 26.12.2011
Товариство з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс»(далі -позивач) подало на розгляд господарського суду міста Києва позов до Дочірньої компанії «Газ України»НАК «Нафтогаз України»(далі -відповідач) про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що, на виконання вимог Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" № 3319-VI від 12.05.2011 р. позивач звертався до відповідача з проханням про списання заборгованості за природний газ, у зв'язку з чим відповідач в силу Закону повинен був здійснити списання заборгованості, чого відповідач не зробив.
Ухвалою суду від 03.10.2012 р. порушено провадження у справі № 5011-1/13523-2012 та призначено розгляд на 29.10.2012 р.
29.10.2012 представник позивача у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення по суті спору та документи по справі.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав відсутності необхідності укладення договору відповідно до умов п.7 Закону України «Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію».
Згідно ст.87 Господарського процесуального кодексу України повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
01.04.2008р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Смілаенергопромтранс" (покупцем) та дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Черкаської філії (постачальником) укладено договір поставки природного газу (далі - Договір), відповідно до п. 1 якого постачальник зобов'язується передати у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти від постачальника та оплатити природний газ (далі - газ) в обсязі, зазначеному в статті 2 цього Договору.
В подальшому до вказаного договору між сторонами було укладено додаткові угоди від 27.08.2008р., від 22.09.2008р., від 30.10.2008р., від 26.11.2008р., від 19.12.2008р., від 30.01.2009р., від 27.04.2009р. та від 28.04.2009р.
Відповідно до актів прийому-передачі відповідачем позивачу було передано природного газу на загальну суму 4 924 906,85 грн.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 19.12.2011 р. у справі № 07/12//11/1924 за результатами розгляду позову дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Смілаенергопромтранс" вирішено стягнути з останньої 4 663 832,95 грн. заборгованості. Крім того, вирішено стягнути 531 044,89 грн. пені, 455884,04 грн. інфляційних нарахувань, 180 200,46 грн. трьох відсотків річних, всього -1 167 129,39 грн..
12.05.2011 р. Верховною Радою України було прийнято Закон № 3319-VI "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію"(далі -Закон № 3319-VI), дія якого поширюється на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок".
Відповідно до пункту 2.2 статті 2 Закону № 3319-VI підлягає списанню заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Згідно з п. 2.5 Закону № 3319-VI списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Дія Закону № 3319-VI була встановлена до 30.06.2012 р. (з урахуванням змін, внесених Законом України від 22.12.2011 р. № 4277-VI). .
Постановою Кабінету Міністрів України № 894 від 08.08.2011 р. затверджено Порядок списання заборгованості за природний газ та електричну енергію (далі -Порядок), який визначає механізм списання заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ та електричну енергію, зокрема зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, що нараховані на заборгованість за природний газ, а також за кам'яне і буре вугілля, газ нафтопереробки, нафтопродукти і природний газ підприємств, що виробляють електричну енергію, перед Держрезервом, яку реструктуризовано відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".
Дія цього Порядку поширюється на підприємства незалежно від форми власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України"та її дочірні компанії "Газ України", "Укртрансгаз", "Укргазвидобування", а також державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"і державне підприємство "Енергоринок"(далі - учасники процедури списання).
Відповідно до пункту 4 Порядку обсяг заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ визначається з урахуванням вимог законодавства з питань інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів та розрахунків і списується:
- учасниками процедури списання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом або виробляють, транспортують і постачають теплову енергію, перед дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"(далі - компанія "Газ України") - у сумах, що обліковуються в бухгалтерському обліку таких учасників;
- компанією "Газ України" у сумах, що обліковуються в її бухгалтерському обліку, включаючи заборгованість ліквідованих підприємств, що виробляють, транспортують і постачають теплову енергію.
Відповідно до п. 6 Порядку для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входить керівник такого учасника як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів. Списання заборгованості проводиться на підставі протоколів зазначеної комісії, затверджених її головою. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу.
Згідно з пунктом 8 Порядку учасники процедури списання подають протягом 10 днів після затвердження зазначеного в пункті 6 цього Порядку протоколу, але не пізніше 31 грудня 2011 р. кредиторам інформацію про суми списаної заборгованості (основної суми заборгованості, пені, штрафних та фінансових санкцій) в розрізі договорів щодо постачання природного газу, а також видів заборгованості.
Таким чином, виходячи з встановленого вище законодавством порядком, відповідний протокол комісії є єдиною та достатньою підставою списання заборгованості, у тому числі і щодо пені, штрафних та фінансових санкцій.
01.01.2012 р. набрав чинність Закон України "Про внесення зміни до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" щодо продовження терміну дії" від 22.12.2011 р., № 4277-VI, яким продовжено дію Закону № 3319-VI до 30.06.2012 р..
Отже, враховуючи, що затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку мало місце у зв'язку з виконанням приписів Закону № 3319-VI, який надавав можливість в рамках строку його дії здійснити списання заборгованості, визначена Порядком процедура списання підлягає застосуванню протягом всього строку дії Закону № 3319-VI, тобто до 30.06.2012 р..
05.09.2011р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Смілаенергопромтранс" було створено комісію з питань списання заборгованості, до складу якої ввійшли керівник -генеральний директор, головний інженер, головний бухгалтер, головний економіст, юрист.
29.12.2011 р. даною комісією затверджено протокол № 2, відповідно до якого вирішено списати 1 167 128,50 грн. заборгованості з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), нарахованих на заборгованість з природного газу по договору № 12/488 від 01.04.2008 р.
30.12.2011 р. даний протокол надіслано позивачем на адресу Черкаської філії ДК "Газ України".
З огляду на викладене, оскільки, як зазначено вище, протокол комісії є єдиною та достатньою підставою списання заборгованості, у тому числі і щодо пені, штрафних та фінансових санкцій, заборгованість позивача перед ДК "Газ України" є списаною з дати затвердження протоколу -з 29.12.2011 р..
Списання заборгованості свідчить про відсутність обов'язку його сплати, тобто про припинення зобов'язання з підстави, передбаченої законом, що допускається ст. 598 ЦК України.
Як зазначено вище, дана заборгованість була предметом судового розгляду і рішенням господарського суду Черкаської області від 19.12.2011 р. у справі № 07/12/11/1924 вирішено її стягнути.
Виконання судового рішення є однією із стадій господарського процесу, нормами якого врегульовані наслідки відсутності у боржника обов'язку на даній стадії. Зокрема, відповідно до ч. 2 та ч. 4 ст. 117 Господарського процесуального кодексу України, у разі відсутності у боржника обов'язку господарський суду визнає наказ таким, що не підлягає виконанню.
Таким чином, наслідком списання заборгованості є право позивача звернутися з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню. Вимога про зобов'язання ДК "Газ України" провести списання заборгованість із сплати пені, штрафних та фінансових санкції у розмірі 1 167 129,39 грн. пов'язана з зобов'язанням останнього здійснити певні записи у своєму бухгалтерському обліку, що, в свою чергу, не має наслідком відновлення прав та охоронюваних інтересів позивача.
Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача визнати заборгованість позивача та списати її, не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
1. В позові відмовити повністю.
2. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
(Повний текст рішення підписано 05.11.2012р.)
Суддя В.І.Мельник