79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
20.09.11 Справа№ 5/79
Господарський суд Львівської області, розглянувши скаргу Фермерського господарства „Рисовський", с. Зубра Пустомитівського району Львівської області, на дії відділу Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції у справі № 5/79:
за позовом:Фермерського господарства „Рисовський", с. Зубра Пустомитівського району Львівської області
до відповідача-1:Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради, с. Зубра Пустомитівського району Львівської області
до відповідача-2:Пустомитівської районної державної адміністрації, м. Пустомити Львівської області
про:надання земельної ділянки
Суддя Артимович В.М.
При секретарі Савчин І.О.
Представники:
від позивача (скаржника):Рисовський І.Г.- голова ФГ «Рисовський»;
від ВДВС:не з'явився;
від відповідачів-1,-2:не з"явилися.
На розгляд господарського суду Львівської області Фермерським господарством „Рисовський", с. Зубра Пустомитівського району Львівської області, подано скаргу на дії відділу Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції у справі № 5/79 за позовом Фермерського господарства „Рисовський", с. Зубра Пустомитівського району Львівської області, до відповідачів Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради, с. Зубра Пустомитівського району Львівської області та до Пустомитівська районна державна адміністрація, м. Пустомити Львівської області, про надання земельної ділянки.
Ухвалою суду від 01.07.2011 р. скаргу прийнято до розгляду та призначено її розгляд на 08.07.2011 р.
Розгляд скарги неодноразово відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.
Повний текст ухвали виготовлено, оформлено і підписано 23.09.2011 р.
Судом встановлено, що арбітражним судом Львівської області 10.03.1994 р. у справі № 5/79 за позовом Фермерського господарства „Рисовський" до Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради та Пустомитівської районної державної адміністрації про примусове виділення 4 га землі позов задоволено в частині позовних вимог до Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради та зобов'язано Зубрівську сільську раду до 10.04.1994 р. виділити позивачеві 4 га землі із 55 га вільних земель запасу (станом на 15.03.1994 р.).
Згодом 04.09.1996 р. арбітражним судом Львівської області у справі № 5/79 винесено ухвалу, якою уточнено п. 2 резолютивної частини рішення від 10.03.1994 р., а саме: зобов'язано Зубрівську сільську раду народних депутатів до 13.11.1994 р. виділити Фермерському господарству „Рисовський" 4 га землі із ділянки 17 га землі, яку додатково відведено Зубрівській сільській раді в запас земель із заготхудобовідгодівельного господарства «Львівське».
На виконання зазначених вище рішень та ухвали арбітражного суду 13.10.1994 р. було видано відповідний наказ арбітражного суду.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 17.12.2010 р. позивачеві видано дублікат наказу від 13.10.1994 р. у справі 5/79 за позовом ФГ „Рисовський" до Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради про надання земельної ділянки, виданого на виконання рішення арбітражного суду Львівської області від 10.03.1994 р. з врахуванням ухвали арбітражного суду Львівської області від 04.09.1994 р. у справі 5/79.
З матеріалів справи вбачається, що 16.02.2011 р. постановою ВДВС Пустомитівського РУЮ відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу № 5/79 від 13.10.1994 р. та надано термін для добровільного виконання до 23.02.2011 р.
Постановою ВДВС Пустомитівського РУЮ від 28.02.2011 р. на Зубрянську сільську раду накладено штраф в сумі 510,00 грн. за невиконання вимог наказу № 5/79 від 13.10.1994 р. Згодом постановою ВДВС Пустомитівського РУЮ від 21.03.2011 р. на Зубрянську сільську раду повторно накладено штраф в сумі 1020,00 грн. за невиконання вимог наказу № 5/79 від 13.10.1994 р.
В матеріалах виконавчого провадження, поданих для огляду суду представником ВДВС, міститься подання № 09-20/1435 від 14.04.2011 р. про притягнення до кримінальної відповідальності боржника за невиконання рішення суду. Проте, належних і допустимих доказів направлення даного подання до прокуратури Пустомитівського району на вимогу суду ВДВС не представлено.
15.04.2011 р. державним виконавцем ВДВС Пустомитівського РУЮ винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження». В мотивувальній частині постанови державним виконавцем констатовано, що ним вжито всіх передбачених законом заходів щодо виконання вимог вищевказаного виконавчого документа. З копії супровідного листа від 15.04.2011 р. до постанови вбачається, що оскаржувану постанову позивач отримав 20.06.2011 р.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи скаржника та ВДВС, суд дійшов висновку щодо необхідності задоволення скарги повністю, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 124 Конституції України cудові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Цей конституційний принцип обов'язковості до виконання на всій території України рішень судів закріплений і в ст. 4-5 ГПК України.
Як свідчать матеріали справи, рішення арбітражного суду у справі № 5/79 набрало законної сили, наказ арбітражного суду та його дублікат перебували на виконанні у Пустомитівському районному суді, а згодом у відділі Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регулюються нормами Закону України «Про виконавче провадження»(з наступними змінами і доповненнями).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону України „Про виконавче провадження" державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій понятих, працівників органів внутрішніх справ, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; у разі необхідності залучати до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача (п. п. 12, 19 ч. 3 ст. 11 Закону України „Про виконавче провадження".
Частина 2 ст. 75 Закону України „Про виконавче провадження" вказує на те, що у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
Крім того, ст. 49 Закону України „Про виконавче провадження" містить вичерпний перелік підстав закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України „Про фермерське господарство", який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств, у разі відмови органів державної влади та органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки для ведення фермерського господарства питання вирішується судом. Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або укладання договору оренди. Відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться після збирання врожаю на цій ділянці попереднім землекористувачем. Зважаючи на те, що скаржник є фермерським господарством, норми вказаного закону є спеціальними.
Нормою ст. 50 Закону України «Про землеустрій»передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України постановою від 26.05.2004 р. № 677 затверджено Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, згідно п. 3 якого однією з підстав для розроблення проекту відведення земельної ділянки є судове рішення. При цьому розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону.
Аналіз господарським судом наведених норм законодавства дає підстави стверджувати, що необхідною умовою виділення земельної ділянки позивачеві у даній справі є виготовлення проекту відведення спірної земельної ділянки. Відтак, державний виконавець вправі був залучити без участі Зубрівської сільської ради, як боржника, до виготовлення проекту відведення земельної ділянки відповідного ліцензованого суб'єкта господарювання на платній основі за рахунок авансового внеску стягувача -скаржника у справі.
Отже, державним виконавцем не було вжито всіх передбачених чинним законодавством України заходів для примусового виконання дублікату наказу від 13.10.1994 р. у справі 5/79, у зв'язку з чим постановлення державним виконавцем постанови від 15.04.2011 р. про закінчення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Львівської області від 13.10.1994 р. у справі № 5/79 є передчасним.
У зв'язку з цим скарга Фермерського господарства „Рисовський" про визнання незаконною постанови від 15.04.2011 р. ВДВС Пустомитівського РУЮ про закінчення виконавчого провадження, а відповідних дій державного виконавця неправомірними є підставною, обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Беручи до уваги викладене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 7 Закону України „Про фермерське господарство", ст.ст. 11, 49, 75 Закону України „Про виконавче провадження", ст.ст. 4-5, 33, 34, 86, 121-2 ГПК України, суд, -
1. Скаргу Фермерського господарства „Рисовський", с. Зубра Пустомитівського району Львівської області, задоволити.
2. Визнати постанову ВДВС Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області від 14.04.2011 р. про закінчення виконавчого провадження у справі 5/79 незаконною, а відповідні дії державного виконавця неправомірними.
Суддя Артимович В.М.