Рішення від 01.11.2012 по справі 5004/1102/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2012 р. Справа № 5004/1102/12

за позовом Заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства у Волинській області

до відповідачів 1) Луцької міської ради

2) Товариства з обмеженою відповідальністю ВТП

"Буратіно"ЛТД, м.Луцьк

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" в особі Волинського відділення

про визнання незаконним та скасування рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40; визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки; визнання незаконним та скасування Державного акту про право власності на землю

Суддя: Сур'як О. Г.

зПредставники :

від позивача: Житкова А.С. (довіреність від 31.10.2012р.)

від відповідача 1): н/з

від відповідача 2): Козюра А.Г.(довіреність №10/01/12 від 10.01.2012р.), Туз С.О. (довіреність №01/12/2011 від 01.12.2011р.)

від третьої особи: Савчук Ю.Н. (довіреність №02-07/2574 від 12.09.2012р.)

В судовому засіданні взяв участь старший прокурор прокуратури Волинської області Оліферчук Н.П.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".

Сторонам та третій особі роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.

Заяви про відвід судді не поступило.

В судовому засіданні відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: Заступник прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства у Волинській області звернувся до суду з позовом до відповідачів: Луцької міської ради та ТОВ ВТП "Буратіно"ЛТД, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1 в м.Луцьку; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 29.10.2007р. між територіальною громадою м.Луцька Волинської області від імені якої діє Луцька міська рада та ТОВ ВТП "Буратіно", посвідчений нотаріусом Луцького міського нотаріального округу 29.10.2007р.; визнати незаконним та скасувати Державний акт про право власності на землю серії ЯД №306034, виданий ТОВ "Буратіно"ЛТД 19.03.2008р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає наступне. Прокуратурою Волинської області проведено перевірку з питань правомірності передачі у власність ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Луцьку. Встановлено, що Луцькою міською радою 29.09.2007 року прийнято рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" на АДРЕСА_1 в м. Луцьку". На підставі вказаного рішення між Луцькою міською радою та ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД 29.10.2007 року укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 905 кв.м., кадастровий номер 110270015. Вказане рішення прийняте з порушенням вимог земельного законодавства, зокрема:

- відповідачем - ТзОВ ВТП "Буратіно" не було дотримано умов відведення земельної ділянки щодо збереження зелених насаджень та використання її за цільовим призначенням;

- частина земельної ділянки, що відводилась згідно оспорюваного рішення Луцької міської ради, розташована під сквером та у відповідності до вимог земельного законодавства не могла передаватись у приватну власність;

- на земельній ділянці, що підлягала відведенню, знаходилось нерухоме майно, що було власністю Луцької міської ради, а саме: приміщення літнього кафе (юридична адреса м. Луцьк, вул. Винниченка, 4а). Вказаний об'єкт нерухомості був збудований у 1965 році та перебував у власності Луцької міської ради з того часу. За таких обставин право власності до 2004 року, згідно діючих на той час вимог законодавства, не підлягало обов'язковій державній реєстрації. Рішення Луцької міської ради "Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна" від 318-1 від 17.05.07 на цей об'єкт нерухомості підтверджує право власності на приміщення кафе за Луцькою міською радою. Майно комунальної власності, літнє кафе, належало Луцькій міській раді, про що остання достовірно знала, а тому не могла відчужувати земельну ділянку під ним. Крім цього, кафе потребувало земельної ділянки для його обслуговування, тобто, земельна ділянка під будівлею кафе та навколо неї не могла Луцькою міською радою виділятись будь-кому у власність, у тому числі ТзОВ ВТП "Буратіно" ЛТД;

- відчуження земельної ділянки по АДРЕСА_1 м. Луцька проводилось без конкурсу, що є порушенням частини 2 статті 127 ЗК України;

- якщо на земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна, продаж цієї земельної ділянки може бути здійснений лише власнику вказаного майна шляхом її викупу. В разі ж відсутності будь- якого нерухомого майна на земельній ділянці продаж її здійснюється лише на конкурентних засадах. Як вбачається з матеріалів перевірки, частина відчуженої земельної площею 0.0594 га, надана у постійне користування для обслуговування приміщення кафе "Буратіно", а тому її продаж не потребує проведення конкурсу, решта площі 0.0311 га на якій, як вказує Луцька міська рада, об'єкти нерухомого майна були відсутні - на конкурсній основі;

- цільове призначення переданих земельних ділянок у постійне користування, оренду та проданої було обслуговування приміщення кафе "Буратіно", однак з 2006 року з цією метою вона не використовувалась. Натомість у 2011 році почалась її забудова, хоча це не є її цільове призначення.

Оскільки рішення прийняте з порушенням вимог земельного законодавства, воно підлягає визнанню судом незаконним. Договір між Луцькою міською радою та ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД про продаж земельної ділянки площею 0,0905 га по АДРЕСА_1 в м. Луцьку, укладений з порушенням цивільного законодавства, тому він підлягає визнанню судом недійсним.

Прокурор зазначив, що про наявність порушень земельного та цивільного законодавства при винесенні Луцькою міською радою 29.09.2007 року рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" на АДРЕСА_1 в м. Луцьку" та при укладенні 29.10.2007р. на його підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 905 кв.м., прокуратурі області стало відомо в результаті розгляду звернення депутата Луцької міської ради ОСОБА_6 від 11.01.2012р. Зважаючи на це, встановлений ст.257 ЦК України строк позовної давності порушено з поважних причини.

Просив поновити строк позовної давності.

Позивач - Державна інспекція сільського господарства у Волинській області письмових пояснень щодо заявленого прокурором позову суду не надав. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов прокурора.

Відповідач 1 - Луцька міська рада в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву (доводів та заперечень) не подав та не скористався своїм правом взяти участь в судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи в суді, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 22.10.2012р.

Відповідач 2 - ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД у відзиві на позовну заяву від 25.10.2012р. (вих.№25-2/10/12) та представники в судовому засіданні заперечили проти позову. Вважають позов безпідставним та необґрунтованим, зазначивши наступне.

Прокурором не підтверджено належними та допустимими доказами те, що частина земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 в місті Луцьку, розташована під сквером та у відповідності до вимог земельного законодавства не могла передаватись у приватну власність ТОВ ВТП "Буратіно"ЛТД.

Посилання прокурора на те, що на земельній ділянці, яка підлягала відведенню для наступного продажу ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД знаходилось нерухоме майно, що було власністю Луцької міської ради, а саме: приміщення літнього кафе (юридична адреса м. Луцьк, вул. Винниченка, 4а), а тому Луцька міська рада не могла відчужувати земельну ділянку під ним, є безпідставним та не підтвердженим належними доказами.

03 серпня 2001 року між ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД та Луцькою міською радою було укладено договір купівлі-продажу майна комунальної власності №50 п/в. На підставі зазначеного договору 13 серпня 2001 року Волинським обласним бюро технічної інвентаризації було видано реєстраційне посвідчення серії АЮ №01028 на об'єкт нерухомого майна "нежитлове приміщення кафе "Буратіно", площею 360,4 кв.м.

Тобто, на підставі рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" та згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року, ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД купувало земельну ділянку, на якій знаходилось належне товариству майно - "нежитлове приміщення кафе "Буратіно", площею 360,4 кв.м. А тому, в даному випадку проведення конкурсу згідно ч.2 ст. 127 Земельного кодексу України (в редакції яка діяла на момент продажу земельної ділянки) не вимагалося.

При проведенні робіт по реконструкції нежитлового приміщення кафе "Буратіно", товариством з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" ЛТД не вчинялось дій, які б порушували використання належної товариству земельної ділянки всупереч її цільовому призначенню.

Належна товариству з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" ЛТД земельна ділянка площею 0,0905 га, що розташована на АДРЕСА_1, м. Луцьк, Волинська обл. відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови (п. б ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України).

Згідно державного акту серії ЯД № 306034, цільове призначення земельної ділянки площею 0,0905 га, що розташована на АДРЕСА_1, м. Луцьк, Волинська обл. "для обслуговування приміщення кафе "Буратіно."

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Тобто, з викладеного вище випливає, що товариством з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" ЛТД земельна ділянка площею 0,0905 га, що розташована на АДРЕСА_1, м. Луцьк, Волинська обл. використовується з дотриманням вимог п. а) ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України.

Твердження прокурора про те, що договір купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року укладений з порушенням норм статей 203, 215 Цивільного кодексу України, оскільки він суперечить іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, є безпідставним.

На момент укладення договору купівлі- продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" було чинним і ніким не оспорювалось.

Крім цього, відповідач - ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД подав суду заяву, в якій просив відмовити в задоволенні позову Заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі державної інспекції сільського господарства у Волинській області до Луцької міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" ЛТД про визнання незаконним та скасування рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40; визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки; визнання незаконним та скасування Державного акту про право власності на землю у зв'язку із спливом позовної давності.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 01.11.2012р. було залучено ПАТ "Укрсоцбанк" в особі Волинського відділення до участі у справі №5004/1102/12 в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ ВТП "Буратіно"ЛТД.

В судовому засіданні представник третьої особи пояснив, що спірну земельну ділянку передано в іпотеку банку згідно іпотечного договору від 21.03.2008р., який укладено в забезпечення виконання зобов'язань ОСОБА_2 за Договором про надання невідновлювальної кредитної лінії №078-12/144 від 21.03.2008р., відповідно до умов якого позичальнику було видано кредит в сумі 3 500 000 грн. на реконструкцію комерційної нерухомості за адресою: АДРЕСА_1, який на даний час не погашений. Припинення права власності на земельну ділянку грубо порушить встановлений законом пріоритет банку як іпотекодержателя на задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки, так як призведе до того, що в разі невиконання позичальником умов кредитного договору та звернення стягнення у зв'язку з цим на предмет іпотеки, реалізувати споруду, яка розташована на вказаній земельній ділянці без відчуження земельної ділянки не буде можливим. Підтримав заперечення ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД та просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін та третьої особи, господарський суд встановив наступне.

23.09.1997р. виконавчим комітетом Луцької міської ради було прийнято рішення №462, яким ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД передано у постійне користування для торгівлі та експлуатації приміщень земельну ділянку площею 0,0594 га, за адресою АДРЕСА_1, про що видано державний акт №000769.

03.08.2001 року між ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД та Луцькою міською радою було укладено договір купівлі-продажу майна комунальної власності №50 п/в, який посвідчений приатним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу ОСОБА_7 за №2941. На підставі зазначеного договору 13.08.2001 року Волинським обласним бюро технічної інвентаризації було видано реєстраційне посвідчення серії АЮ №01028 на об'єкт нерухомого майна "нежитлове приміщення кафе "Буратіно", площею 360,4 кв.м.

Рішенням Луцької міської ради від 18.04.2005 №23/8.26 "Про надання ТОВ ВТП "Буратіно" дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1", ТОВ ВТП "Буратіно"ЛТД надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для обслуговування приміщення кафе "Буратіно", при умові збереження зелених насаджень на АДРЕСА_1 загальною площею 0,111 га, за рахунок земель комунальної власності при виконанні умов, визначених власником землі або землекористувачем, державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами при погодженні місця розташування об'єкта.

Луцьке міське Управління земельних ресурсів 16.05.2005 №134 видало умови відведення земельної ділянки, якими передбачено, що земельна ділянка надається заявнику для обслуговування приміщення кафе при умові збереження зелених насаджень.

Така ж умова відведення була поставлена Державним управлінням екології та природних ресурсів в Волинській області (висновок 24.06.2005 за №137), яке погодило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за умови збереження зелених насаджень, забезпечення використання та утримання земельної ділянки за цільовим призначенням.

01.07.2005р. Луцька міська санепідемстанція надала висновок №156 щодо вибору земельної ділянки під забудову, в якому зазначила, що земельна ділянка, що відводилась, в минулому була сквером.

Проте, з листа за підписом заступника Луцького міського голови, керуючого справами виконкому №1.1.8/1162 від 02.03.2012 року вбачається, що територія в районі реконструкції кафе "Буратіно" на вул. Винниченка, відповідно до наявної містобудівної документації, яка знаходиться в управлінні містобудування та архітектури Луцької міської ради, не відносилась і не відноситься до скверу. Крім цього, в архівному відділі міської ради відсутні рішення Луцької міської ради або рішення виконавчого комітету про надання статусу скверу земельній ділянці на вул. Винниченка в районі реконструкції кафе "Буратіно" та плану земельної ділянки, відведеної під сквер.

Отже, посилання прокурора на порушення ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД норми ст.83 Земельного кодексу України є безпідставними та не підтверджені належними доказами.

29 вересня 2007 року Луцькою міською радою було прийнято рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1", яким продано у власність ТОВ ВТП "Буратіно" земельну ділянку (кадастровий номер 110270015) на АДРЕСА_1 площею 0,0905га.

29 жовтня 2007 року між ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД, як покупцем, та Луцькою міською радою, як продавцем, було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області ОСОБА_7 за №3810.

Як вбачається з матеріалів справи та зазначено представником відповідача ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД, на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, оспорюване рішення було чинним та в судовому порядку недійсним не визнавалось.

Згідно ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

На підставі зазначеного договору купівлі-продажу земельної ділянки, 19 березня 2008 року ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД було оформлено державний акт серії ЯД №306034 на земельну ділянку площею 0,0905 га, що розташована на АДРЕСА_1, м. Луцьк, Волинська обл. Цільове призначення даної земельної ділянки - для обслуговування приміщення кафе "Буратіно".

Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням.

Згідно ст. 1 Закону України "Про землеустрій", цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Тобто, цільове призначення земельної ділянки - це встановлені законодавством і конкретизовані відповідним органом влади допустимі межі використання земельної ділянки її власником або користувачем. Основа для визначення цільового призначення земельної ділянки - її належність до відповідної категорії земель і відповідного способу використання. Вичерпний перелік категорій земель міститься в ст. 19 Земельного кодексу України, якою передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Як вбачається з листа управління містобудування та архітектури Луцької міської ради № 1437/20.1-17 від 16 жовтня 2012 року, у відповідності з умовними позначеннями до генерального плану міста Луцька, затвердженого рішенням міської ради від 24 червня 2009 року №42/1, земельні ділянки, обмежені вулицями Винниченка, С.Бандери, Потапова, Бойка є територією багатоквартирної та громадської забудови.

Тобто, спірна земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови (п. б ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України).

Згідно п. 4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України від 30 березня 2012 року №6 "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)", під метою надання земельної ділянки слід розуміти вид використання земельної ділянки (стаття 19 ЗК, Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548), зазначений у рішенні відповідного компетентного органу державної влади чи місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у користування або передачу у власність з урахуванням цільового призначення земельної ділянки.

Відповідно до п. 03.07 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, землі для обслуговування будівель торгівлі відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови.

З рішення Луцької міської ради №18/40 від 29 вересня 2007 року "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" та договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року, вбачається, що цільове призначення земельної ділянки ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, м. Луцьк, Волинська обл. - для обслуговування приміщення кафе "Буратіно".

Отже, на підставі рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" та згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року, ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД купувало земельну ділянку, на якій знаходилось належне товариству майно - "нежитлове приміщення кафе "Буратіно", площею 360,4 кв.м. А тому, в даному випадку, проведення конкурсу згідно ч.2 ст. 127 Земельного кодексу України (в редакції яка діяла на момент продажу земельної ділянки) не вимагалося.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року в момент його укладення не суперечив актам законодавства, в тому числі й рішенню Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1". На момент укладення договору купівлі- продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року рішення Луцької міської ради від 29.09.2007 року №18/40" було чинним і ніким не оспорювалось.

В судовому засіданні представник відповідача ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД та третьої особи зазначили, що прокурором пропущено строк звернення до суду з даним позовом та не доведено поважності причин пропуску строку позовної давності.

Відповідач ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД звернувся до суду із заявою від 25.10.2012р. №25/10/12 про застосування позовної давності.

Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 даного Кодексу загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, а ч.І ст. 258 передбачено, що для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

Згідно з ч.1 ст.261 ЦК України встановлено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Доводи прокурора про те, що про наявність порушень земельного та цивільного законодавства при винесенні Луцькою міською радою 29.09.2007 року рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" на АДРЕСА_1 в м. Луцьку" та при укладенні 29.10.2007р. на його підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 905 кв.м., прокуратурі області стало відомо в результаті розгляду звернення депутата Луцької міської ради ОСОБА_6 від 11.01.2012р., не заслуговують на увагу суду з огляду на наступне.

Оспорюване рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" було прийнято Луцькою міською радою 29 вересня 2007 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про прокуратуру", органи прокуратури України становлять єдину централізовану систему, яку очолює Генеральний прокурор України, з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим.

З метою здійснення прокурорського нагляду за законністю рішень що приймаються міською радою, ст. 9 Закону України «Про прокуратуру», передбачена участь прокурора в засіданнях міської ради.

Тобто, на момент прийняття Луцькою міською радою рішення №18/40 від 29.09.2007р., прокурор повинен був обізнаний про прийняття рішення щодо відчуження спірної земельної ділянки.

Також, з протоколу №30 засідання виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області від 15 листопада 2007 року вбачається, що на засіданні виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області на якому приймалось рішення №760-5 "Про дозвіл на будівництво", яким ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД дозволено провести реконструкцію нежитлового приміщення кафе "Буратіно" на вул. Винниченка 4, був присутній перший заступник прокурора міста Луцька.

Окрім цього, з акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у м. Луцьк на АДРЕСА_1 від 02 квітня 2008 року вбачається, що 02 квітня 2008 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Степанюком В.В. з участю помічника прокурора м. Луцька Грибкова С.М. було проведено перевірку щодо законності знесення зелених насаджень на земельній ділянці розташованій у м. Луцьку на АДРЕСА_1, яка примикає до кафе "Буратіно" і огороджена металічним парканом. В ході перевірки було встановлено, що згідно рішення Луцької міськради від 29.09.2007 №18/40 Луцька міська рада вирішила продати у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" ЛТД земельну ділянку у м. Луцьк на вул. Винниченка,4 площею 0,0905 га для обслуговування приміщення кафе "Буратіно". Даний акт особисто підписав помічник прокурора м. Луцька Грибков С.М., тобто останній був ознайомлений із змістом акту.

19 січня 2009 року Господарським судом Волинської області було винесено рішення по справі №4/134-40 за позовом прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД про стягнення 6 295,00 грн., з якого вбачається, що в судовому засіданні досліджувались обставини щодо прийняття Луцькою міською радою рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" від 29 вересня 2007 року, укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року та оформлення ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,0905 га для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" 19 березня 2008 року.

З рішення по справі №4/134-40 також вбачається, що в судовому засіданні 19.01.2009р. взяв участь прокурор відділу представництва прокуратури Волинської області Остапчук С.О.

Однак, незважаючи на те, що органам прокуратури було відомо про прийняття Луцькою міською радою рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" від 29 вересня 2007 року, укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року та оформлення ТОВ ВТП "Буратіно" ЛТД державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,0905 га для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" 19 березня 2008 року, жодних заходів прокурорського реагування з метою визнання незаконним та скасування зазначеного рішення, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки визнання незаконним та скасування державного акту на право власності на землю не вживалось.

З огляду на викладене вище, станом на 19 січня 2009 року прокуратурі Волинської області достеменно було відомо про прийняте рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" від 29 вересня 2007 року.

Позивачу - Державній інспекції сільського господарства у Волинській області було відомо про прийняття Луцькою міською радою рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" в момент його прийняття на пленарному засіданні сесії Луцької міської ради Волинської області 29 вересня 2007 року. Зазначене підтверджується наступним.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України №1300 від 12 грудня 2011 року "Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства" було утворено територіальні органи Державної інспекції сільського господарства, у тому числі й державну інспекцію сільського господарства у Волинській області. Відповідно до п. 2 вказаної Постанови, територіальні органи Державної інспекції сільського господарства утворені згідно з пунктом 1 цієї Постанови, є правонаступниками територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів, у частині виконання такими територіальними органами повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Оспорюване рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" було прийнято Луцькою міською радою 29 вересня 2007 року. Як вбачається із протоколу вісімнадцятої сесії Луцької міської ради від 29 вересня 2007 року питання про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1 було включено до порядку денного під №12 у списку земельних питань, доповідачем із даного питання був начальник Луцького міського управління земельних ресурсів Державного комітету із земельних ресурсів Кухарчук Б.М.

Тобто, позивачу було відомо про прийняття Луцькою міською радою рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" в момент його прийняття на пленарному засіданні сесії Луцької міської ради Волинської області 29 вересня 2007 року. Однак, з цього часу Позивачем не вживалось будь- яких дій щодо оскарження рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на АДРЕСА_1" від 29 вересня 2007 року, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29 жовтня 2007 року та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,0905 га для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" від 19 березня 2008 року.

Отже, позивач міг довідатися про порушення свого права ще 29 вересня 2007 року.

Встановлений строк позовної давності в три роки для прокурора та позивача за даними спірними відносинами закінчується 29.09.2010р., а позов подано до господарського суду Волинської області 23.04.2012р.

У розумінні положень статті 256 Цивільного кодексу України, право на задоволення позову або право на позов в матеріальному розумінні - це право позивача вимагати від суду задоволення позову і, як наслідок, можливість примусового виконання вимоги позивача. Зі спливом позовної давності особа втрачає право на позов саме в матеріальному розумінні. Отже, сплив позовної давності є підставою для відмови у позові.

Частиною третьою статті 267 вказаного Кодексу передбачена можливість застосування позовної давності лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення судом.

Сплив позовної давності є самостійною підставою для відмови у позові, як це визначено ч. 4 ст. 267 Цивільного кодексу України, незалежно від того, чи має місце порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Проте, за приписами частини п'ятої цієї статті позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причини пропуску строку позовної давності.

Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Прокурор не обґрунтував поважності причин пропуску строку позовної давності. Посилання прокурора на те, що викладені обставини стали відомі прокуратурі області в результаті розгляду звернення депутата Луцької міської ради ОСОБА_6 від 11.01.2012, є безпідставними та спростованими матеріалами справи, а тому встановлений ст. 257 Цивільного кодексу України строк позовної давності поновленню не підлягає.

Клопотання прокурора про поновлення строку позовної давності відхилено судом у зв'язку з його необґрунтованістю та відсутністю поважних причин для його поновлення.

Відповідно до ч.4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Враховуючи вищезазначене, господарський суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити через сплив строку позовної давності та відсутності поважних причин для його поновлення.

Керуючись ст.ст.256, 257, 261, 267 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Повне рішення складено та підписано 05.11.2012р.

Суддя О. Г. Сур'як