Постанова від 19.10.2012 по справі 1807/2а-11398/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2012 р. Справа № 1807/2а-11398/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 13.10.2011р. по справі № 1807/2а-11398/11

за позовом ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_2, звернулась до Конотопського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області, в якому просила: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та додаткової пенсії з урахуванням мінімальної пенсії за віком; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок державної пенсії, як інваліду 3 групи, щодо захворювання якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, починаючи з 28.12.2007 року, з урахуванням проведених виплат та з урахуванням зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно діючого законодавства та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 50, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з 28.12.2007 року, з урахуванням проведених виплат та з урахуванням зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно діючого законодавства та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 23.09.2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 в частині позовних вимог за період з 28.12.2007 року по 21.03.2011 року - залишено без розгляду.

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 13.10.2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі щодо невиконання приписів ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не проведення ОСОБА_2 як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунку основної та додаткової пенсії відповідно до вимог вказаного Закону та проведення відповідних виплат за період з 22 березня 2011 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі здійснити ОСОБА_2 як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інваліду Ш групи внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок основної та додаткової пенсії в розмірах, визначених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.1996 року та ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 05.10.2006 року, а саме - здійснити перерахунок основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплати за період з 22 березня 2011 року, з урахуванням здійснених ОСОБА_2, як інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплат за вказаний період.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 50, ч.5 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та постанови КМУ "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16 липня 2008 року №654.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України, апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є інвалідом 3 групи, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 28.12.2007 року (а.с. 4) та довідкою МСЕК № 047956 від 26.02.2009 року. (а.с. 3).

На звернення позивача Управлінням Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області, листом від 19.07.2011 року за вих. № 585/Х надано відповідь та повідомлено заявника, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні, розмір пенсії розрахований згідно вимог чинного законодавства, згідно вимог діючого законодавства, на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 530, № 654 (а.с. 8 )

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, надавши перевагу ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" над постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та №654 від 16.07.2008 року як нормативно-правового акту, що має вищу юридичну силу.

Також судом першої інстанції визначено розмір мінімальної пенсії за віком, виходячи із приписів ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншими законами такий розмір не врегульовано.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч.4 статті 54 Закону №796, в редакції, яка діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007, тобто до 01.01.2008 року, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3-й групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 вищезазначеного Закону особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. І як передбачає ст. 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до п.28 розділу 11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", статтю 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: "У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році: по ІІІ групі інвалідності 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; у 1987 - 1990 роках: по ІІІ групі інвалідності 140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність"; статтю 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції: "Особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами."

Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст. ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", дію статей 50 і 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинено не було.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 врегульовано деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, зокрема громадян, які отримують пенсії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Так, ст. 4 зазначеної постанови передбачена щомісячна додаткова пенсія інвалідам IІІ групи у розмірі 15% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, судом першої інстанції правомірно застосовані норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року та постанови № 654 від 16.07.2008 року.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

При цьому, положення ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки ч.1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком.

Разом з цим, 14 червня 2011 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 ч.1 цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п.4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

Таким чином, з 23.07.2011р. розмір додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, визначається постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 23.07.2011р.

Враховуючи, що до 23.07.2011 року законодавчо не було встановлено застосування положення ст.ст. 50, 54 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у порядку та розмірах, встановлених будь-якими іншими нормативно-правовими актами, колегія суддів, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, дійшла висновку, що до зазначеної дати при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягав розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю встановлений ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постановою Кабінету Міністрів України № 530 "Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Таким чином, з 22.03.2011 року по 22.07.2011 року позивач має право на отримання державної пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, а тому дії відповідача щодо нарахування та виплати зазначеної пенсії у меншому розмірі є протиправними.

При цьому колегія суддів зауважує, що, приймаючи рішення 13.10.2011 року, суд першої інстанції необґрунтовано не обмежив строк таких виплат 22.07.2011 року, оскільки після зазначеної дати виплати повинні проводитись у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 23.07.2011 року.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Отже, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 13.10.2011 року, в частині задоволених позовних вимог за період з 23.07.2011 року, через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ч. 10 ст. 183-2, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області задовольнити частково.

Постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 13.10.2011р. по справі № 1807/2а-11398/11 скасувати в частині визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області здійснити ОСОБА_2 як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок основної та додаткової пенсії в розмірах, визначених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону України від 06.06.1996 року та ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону України від 05.10.2006 року, а саме - здійснити перерахунок основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести виплати, з урахуванням здійснених виплат, за період з 23 липня 2011 року.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні зазначених позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.

В іншій частині постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 13.10.2012 року по справі № 1807/2а-11398/11 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Дюкарєва С.В.