Ухвала від 26.09.2012 по справі 2а-1870/7424/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2012 р.Справа № 2а-1870/7424/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Тростянецької міської ради на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.02.2012р. по справі № 2а-1870/7424/11

за позовом Прокуратури Тростянецького району

до Тростянецької міської ради третя особа ОСОБА_1

про визнання незаконним рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Тростянецького району звернувся до суду з адміністративним позовом до Тростянецької міської ради, третя особа ОСОБА_1, в якому з урахуванням уточнень, просив визнати незаконним рішення Тростянецької міської ради № 732 від 22.12.2010 р. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по вул. Б.Хмельницького гр. ОСОБА_1.".

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 28.02.2012р. адміністративний позов Прокуратури Тростянецького району задоволено. Визнано незаконним рішення Тростянецької міської ради № 732 від 22.12.2010 р. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по вул. Б.Хмельницького гр.ОСОБА_1 ".

Не погоджуючись з прийнятою постановою Тростянецька міська рада подала апеляційну скаргу , вважає , що рішення № 732 від 22.12.2010 р. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по вул. Б.Хмельницького гр.ОСОБА_1" прийнято радою в межах повноважень та у спосіб визначений чинним законодавством, просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.02.2012р., прийняти нову постанову, відмовивши у задоволені позову.

Відповідно до вимог ст. 55 КАС України колегією суддів замінено ОСОБА_1 на ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про шлюб.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено, що 10.11.2010 року ОСОБА_1 звернулась до Тростянецької міської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по вул. Б.Хмельницького.

22.12.2010 р. Тростянецькою міською радою прийнято рішення № 732, яким надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 1000 м. кв. та ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1200 м. кв. за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по Б.Хмельницького .

01.04.2011 року прокурором Тростянецького району в порядку ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» внесено протест № 36 на рішення Тростянецької міської ради № 732 від 22.12.2010 року, оскільки при проведенні перевірки встановлено , що даним рішенням надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 1000 м. кв. та ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1200 м. кв. з категорії земель водного фонду , а тому при її відчудженні слід дотримуватись вимог ст.ст. 58, 59 Земельного кодексу України.

На розгляд 8 сесії 6 скликання Тростянецької міської ради 11.05.2011р. виносився проект рішення про задоволення протесту прокурора району № 36 від 01.04.2011 року на рішення сесії Тростянецької міської ради № 732 від 22.12.2010 року, але рішення не набрало достатньої кількості голосів, внаслідок чого протест не задоволено.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по вул. Б.Хмельницького гр. ОСОБА_1 згідно зі ст. 21 ЗК України є протиправними в зв'язку з порушенням порядку встановлення і зміни цільового призначення земельної ділянки.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, виходячи з наступного.

Так, згідно зі статтями 18 - 21 Земельного кодексу україни земельний фонд України відповідно до цільового призначення поділяється на дев'ять категорій, кожна з яких має свій правовий режим залежно від характеру землекористування, системи державних органів, що здійснюють функції державного управління землями та обсягом компетенції цих органів у галузі управління використання земельних ділянок.

Цільове призначення земель - це встановлені законодавством порядок, умови та межі використання земель для конкретних цілей відповідно до їх категорій.

Цільове призначення конкретної земельної ділянки залежить від категорії земель, з яких її виділено, від планування та зонування території і є встановленою компетентним органом при наданні земельної ділянки межею її використання для конкретного призначення відповідно до затверджених планів розвитку території, зонування земель, а також правового режиму відповідної категорії земель.

До категорії земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови (п. "б" ч. 1 ст. 19, статті 38, 39 ЗК).

Порядок використання вказаних земельних ділянок регулюється Законами від 16 листопада 1992 р. N 2780-XII "Про основи містобудування", від 20 квітня 2000 р. N 1699-III "Про планування і забудову територій", Типовими регіональними правилами забудови, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10 грудня 2001 р. N 219, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 3 січня 2002 р. за N 4/6292.

Як вбачається з матеріалів справи - листа віддіду регіонального розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області від 25.03.2011 року № 65 згідно Генерального плану забудови міста земельна ділянка по вул.. Б.Хмельницького запланована під озеленення і належить до земель водного фонду, згідно листа Боромлянського міжрайонного управління водного господарства Сумського обласного виробничого управління водного господарства від 28.03.2011 року № 45 спірна земельна ділянка відноситься до категорії земель водного фонду.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, землі, щодо яких надається дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 1000 м. кв. та ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1200 м. кв. ОСОБА_1 , є землями житлової та громадської забудови.

Як встановлено судом апеляційної інстанції така зміна цільового призначення землі здійснена Тростянецькою міськрадою на підставі проектної пропозиції забудови нового мікрорайону під будівництво індивідуальних житлових будинків та ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 10.09.14-22- ГП Державного науково- дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІ проект реконструкція» Сумської філії .

Згідно ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Правила щодо встановлення та зміна цільового призначення земель визначені ст. 20 Земельного кодексу України, згідно ч. 1 та ч. 2 якої віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель визначені ст. 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;

б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок;

в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною;

г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 р. N 526 «Про заходи щодо упорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» передбачено обовязкове погодження проекту землеустрою щодо відведення земель Водного фонду з органами Держводгоспу України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доказів зміни цільового призначення земель водного фонду з дотриманням встановленої законом процедури, в тому числі, отримання погоджень органів виконавчої влади на таку зміну, відповідачем не надано, не зважаючи на витребування таких доказів судом апеляційної інстанції відповідно приписів ст. 11 КАС україни.

Будь-якого рішення про переведення зазначених земель з земель водного фонду матеріали справи не містять.

Приймаючи оскаржуване рішення радою не досліджувалость питання щодо якої категорії відноситься земельна ділянка по АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Всупереч вказаній статті, відповідачем не доведено того, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась у відповідності до закону.

При прийнятті Тростянецькою міською радою оспорюваного позивачем рішення вищенаведені правові норми було порушено, то судом першої інстанції правомірно визнано визнано незаконним зазначене рішення відповідача.

Колегія суддів зазначає , що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правомірність прийнятого рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду , переглянувши судове рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, вважає , що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови були повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, постанова прийнята з дотриманням норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, , 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Тростянецької міської ради залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.02.2012р. по справі № 2а-1870/7424/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.

Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 01.10.2012 р.