13 серпня 2012 р.Справа № 2020/2а-8329/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.02.2012р. по справі № 2020/2а-8329/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради
про визнання визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,
30.09.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради , в якому просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, виражені у відмові перерахувати та виплатити їй разову грошову допомогу до 5 травня 2011 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради перерахувати та виплатити гр. ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2011 року (до Дня Перемоги) у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, який згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» дорівнюється встановленому Законом України про Державний бюджет України на 2011 рік прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність за відповідний рік з 01 квітня 2011 року у розмірі 764,00 грн.
Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.02.2012р. позов задоволено . Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради та Харківського обласного центру по рахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації щодо не здійснення перерахунку, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня у відповідності зі ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2011 рік у відповідності зі ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту», з урахуванням фактично виплачених виплат. Зобов'язано Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну грошову допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 15 ікону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням здійснених вилат .
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідь суддю доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач має посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№3551 -XII від 22.10.1993 року має право на пільги для осіб, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем здійснено нарахування та виплату разової грошової допомоги позивачу у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно листа Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради від 30.09.2011 року за № 320 виплату щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни до 5 травня здійснено в квітні у розмірі 245,0 грн. за 2011 рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Соціальний захист інвалідів війни визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 21 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена вище зазначена стаття Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме зазначено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Частиною 1 ст. 17-1 Закону № 3551-XII визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Відповідно до ч. 4 цієї статті, - особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року "Про розміри разової грошової допомоги" встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
З матеріалів справи вбачається, що в 2011 році до 5 травня позивачу сплачувалась щорічна разова грошова допомога в розмірі, визначеному урядовою постановою Кабінету Міністрів України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" дію статті 15 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було зупинено.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Посилання відповідача, як на правомірність своїх дій щодо проведення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу відповідно до постанов Кабінету Міністрів України є безпідставним, оскільки протягом 2011 року такі повноваження у нього були відсутні.
Таким чином, відповідач, провівши нарахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня у 2011 році в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про зобов'язання УПСЗН здійснити перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є обґрунтованими.
Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову в частині зобов'язання Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну грошову допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 15 ікону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням здійснених виплат, з наступних підстав.
Згідно з п. 4.2. 4.6. Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 р. № 147, Центр перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат, забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків; проводить перерахунки розмірів грошової допомоги та уживає заходів попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги та інших грошових виплат.
Обов'язок щодо нарахування та вчинення дій щодо виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення позивачу відповідно до закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" законодавством держави покладений на Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання позивача.
Отже в даному випадку, головним розпорядником коштів для виплати щорічної разової грошової допомоги є Міністерство праці та соціальної політики України.
Також, Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 26 серпня 1999 року N 1081/99 не надано повноважень, щодо перерахування коштів переведення коштів органам соціального захисту населення, для проведення виплат щорічної грошової допомоги.
Головний розпорядник бюджетних коштів розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, належного їх виконання, визначених нормативно-правовими актами, та виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів своєї діяльності за рахунок бюджетних коштів.
Граничний обсяг видатків загального фонду бюджету на плановий рік доводиться до головного розпорядника в цілому, що дає можливість головному розпоряднику здійснити розподіл граничного обсягу видатків з урахуванням пріоритетних напрямів своєї діяльності.
Бюджетні запити розробляються головним розпорядником бюджетних коштів за участю підпорядкованих йому установ на основі їх проектів кошторисів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо зобов'язання Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну грошову допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 15 ікону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням здійснених виплат, тому в цій частині постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
В іншій частині постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції в цій частині - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.02.2012р. скасувати в частині зобов'язання Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну грошову допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 15 ікону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням здійснених виплат.
В цій частині прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
В іншій частині постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.02.2012р. залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді (підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.