04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
29.10.2012 № 13/514-37/309-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Зеленіна В.О.
суддів: Синиці О.Ф.
Мальченко А.О.
при секретарі: Волуйко Т.В.
Представники сторін:
позивача:Ткаченко К.О., довіреність № 10-01/12 від 10.01.2012;
відповідача: Жовтун О.В., довіреність № 93/2012/02/15-3 від 15.02.2012;
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго»
на рішення
господарського суду
міста Києва
від 05.09.2012
у справі № 13/514-37/309-2012 (суддя: Гавриловська І.О.)
за позовом Приватного акціонерного товариства «Особливе конструкторське бюро будівельних і шляхових машин»
до Публічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго»
про стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 67 941,27 грн.
Приватне акціонерне товариство «Особливе конструкторське бюро будівельних і шляхових машин» звернулось до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго» про стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 67 941,27 грн..
Рішенням господарського суду міста Києва від 05.09.2012 у справі № 13/514-37/309-2012 позов задоволено повністю.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на користь Приватного акціонерного товариства "Особливе конструкторське бюро будівельних і шляхових машин" 67941 грн. 27 коп. безпідставно набутих коштів та 1411 грн. 50 коп. витрат на сплату судового збору.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Публічне акціонерне товариство «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго» звернулось з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення господарського суду міста Києва від 05.09.2012 у справі № 13/514-37/309-2012 скасувати повністю і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
Скарга мотивована тим, що господарським судом міста Києва не в повному обсязі були з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а також були порушені, неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, а саме суд не надав належної оцінки умовам договору, не з'ясував обов'язки відповідача щодо здійснення розрахунків з позивачем за спожиту теплову енергію.
Розпорядженням Заступника голови Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2012 № 13/514-37/309-2012 у справі № 13/514-37/309-2012 сформовано для розгляду апеляційної скарги колегію суддів у складі: головуючий суддя: Зеленін В.О., судді: Синиця О.Ф., Мальченко А.О.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2012 прийнято до розгляду справу № 13/514-37/309-2012. Розгляд апеляційної скарги призначений на 29.10.2012 о 10:00.
29.10.2012 представник скаржника в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу і просив суд її задовольнити.
29.10.2012 представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача і просив суд рішення господарського суду міста Києва від 05.09.2012 у справі № 13/514-37/309-2012 залишити без змін.
Розглянувши мотиви апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів встановила наступне.
04.08.1999 між Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго", яка була перейменована на Публічне акціонерне товариство "Київенерго", (енергопостачальна організація) та Закритим акціонерним товариством "Особливе конструкторське бюро будівельних і шляхових машин", яке було перейменовано на Приватне акціонерне товариство "Особливе конструкторське бюро будівельних і шляхових машин", (абонент) був укладений договір на постачання теплової енергії у гарячій воді № 1110636 (надалі - договір).
Відповідно до умов договору енергопостачальна організація зобов'язується постачати теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби: опалення та вентиляцію в період опалювального сезону, гарячого водопостачання протягом року, в кількості та обсягах згідно з додатком № 1 до цього договору, а абонент зобов'язується виконувати умови та порядок оплати в обсягах і терміни, які передбачені в додатку № 4 до даного договору.
В п. 2.1. договору визначено, що при виконанні умов цього договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися тарифами, затвердженими Київською міською держадміністрацією, положеннями про Держенергоспоживнагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж, нормативними актами з питань користування та взаєморозрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.
Згідно з п. 5.1. договору облік споживання абонентом теплової енергії проводиться по приладах обліку.
Відповідно до п. 5.3. договору, абонент, який має прилади обліку, щомісячно надає енергопостачальній організації звіт по фактичному споживанню теплової енергії, в терміни передбачені у додатку № 1 до даного договору.
Сторони в п. 8.4 договору погодили, що цей договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.
З аналізу положень договору вбачається, що він за своєю правовою природою є договором енергопостачання.
Так відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі-енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Пунктом 6 статті 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Згідно з ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
В п. 4 додатку № 1 до договору сторони передбачили, що дата зняття абонентом показників приладів обліку - по 25 число поточного місяця, надання звіту в РВТ № 1 - не пізніше 28 числа. При відсутності звіту розрахунок виконується згідно максимальних договірних навантажень.
Додатками № 3 та № 4 до договору визначено тарифи на теплову енергію та порядок розрахунків за спожиту теплову енергію.
Відповідно до додатку № 4 до договору, абонент щомісяця з 12 по 15 число самостійно отримує в районному відділі теплозбуту № 1 за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 63, тел. 221-05-89, табуляграму фактичного споживання теплової енергії за попередній період, акт звірки на початок розрахункового періоду (один примірник оформленого акту звірки абонент повертає в РВТ).
В додатку № 4 до договору сторони визначили, в разі, якщо абонент розраховується за показниками приладів обліку: при перевищенні фактичного використання теплової енергії понад заявленого та сплаченого до початку розрахункового періоду, ця кількість перевищення самостійно сплачується абонентом не пізніше 28 числа поточного місяця; у випадку, якщо фактичне використання теплової енергії нижче від заявленого та сплаченого до початку розрахункового періоду, сальдо розрахунків визначається за фактичними показниками приладів обліку.
Також додатком № 4 до договору визначено, що абонентам, які не мають приладів обліку кількість фактично спожитої теплової енергії визначається згідно договірних навантажень з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія від теплових джерел енергопостачальної організації, та кількості годин (діб) роботи тепловикористовуючого обладнання абонента в розрахунковому періоді. Різниця між заявленою та фактично спожитою абонентом теплової енергії сплачується ним самостійно, не пізніше 15 числа слідуючого за розрахунковим.
Згідно з додатком № 4 до договору, абонент до початку розрахункового періоду (місяця) сплачує енергопостачальній організації вартість заявленої у договорі кількості теплової енергії на розрахунковий період, з урахуванням сальдо розрахунків на початок місяця, або оформлює договір про заставу майна, згідно з законом України "Про заставу", як засіб гарантії сплати теплової енергії, що споживається.
У відповідності до п. 23 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.07 р. № 1198, розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідності), відповідно до договору на підставі показників вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було нараховано позивачу до сплати 122 709,40 грн. за поставлені ним 258,937 ГКал теплової енергії на підставі договору.
Постачання теплової енергії відповідачем та її отримання позивачем підтверджуються: актом 12/2008-110636 приймання-передавання товарної продукції, де зазначено, що в грудні 2008 року відповідач поставив позивачу 64,055 ГКал теплової енергії на суму 32 847,62 грн. керуючись тарифами затвердженими розпорядженнями Київської міської держадміністрації від 27.11.08 р. № 1662, № 1663 та від 25.12.08 р. № 1780/1; актом ОД/2009-1110636 приймання-передавання товарної продукції, де зазначено, що в січні 2009 року відповідач поставив позивачу 86,301 ГКал теплової енергії на суму 53 302,06 грн. керуючись тарифами затвердженими розпорядженнями Київської міської держадміністрації від 30.05.07 р. № 643, від 27.11.08 р. № 662 та № 1663, від 25.12.07 р. № 1780/1, від 30.12.08 р. № 1792 та від 16.01.09 р. № 33; актом 02/2009-1110636 приймання-передачі товарної продукції, де зазначено, що в лютому 2009 року відповідач поставив позивачу 58,181 ГКал теплової енергії на суму 24 738,53 грн. керуючись тарифами затвердженими розпорядженнями Київської міської держадміністрації від 31.01.07 р. № 86, від 30.05.07 р. № 643, від 25.12.07 р. № 1780/1, від 30.12.08 р. № 1792, від 05.02.09 р. № 127 та 128; актом 03/2009-1110636 приймання-передавання товарної продукції, де зазначено, що в березні 2009 року відповідач поставив позивачу 57,400 ГКал теплової енергії на суму 11 821,19 грн. керуючись тарифами затвердженими розпорядженнями Київської міської держадміністрації від 27.02.09 р. № 229 та від 02.03.09 р. № 230.
Зазначені вище акти підписані сторонами та скріплені їх печатками.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується банківськими виписками з особового рахунку від 21.11.08 р., 26.12.2009 року, 18.02.2009 року, 20.02.2009 року нараховані відповідачем кошти було сплачено позивачем в повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 67 941,27 грн. в зв'язку з тим, що відповідач при нарахуванні вартості теплової енергії застосував завищені тарифи, нараховані на підставі скасованих розпоряджень, що вбачається з наступного.
Так під час дії договору тарифи на постачання теплової енергії неодноразово змінювались, так 31.01.07 р. КМДА було прийняте розпорядження № 86 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам", яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АЕК "Київенерго" для постачання іншим споживачам, в розмірі 205,94 грн., з урахуванням ПДВ, за 1 ГКал, згідно яких відповідач поставляв позивачу теплову енергію та здійснювалися між ними розрахунки.
27.11.08 КМДА було прийняте розпорядження № 1662 "Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів", яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АЕК "Київенерго"для постачання іншим споживачам, в розмірі 642,28 грн., з урахуванням ПДВ, за 1 ГКал.
Вказаним розпорядженням було визнано, що з набуттям чинності нових тарифів, втрачає силу розпорядження КМДА від 31.01.07 р. № 86.
24.12.2008 Указом Президента України № 1199/2008 були скасовані, як такі, що не відповідають Конституції та законам України, іншим законодавчим актам, розпорядження голови КМДА від 27.11.08 р. № 1661 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з постачання холодної і гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних та інших споживачів" та від 27.11.08 р. № 1662 "Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів".
25.12.2008 КМДА були прийняті розпорядження № 1780 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів" та № 1780/1 "Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів", яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АЕК "Київенерго" в розмірі 610,16 грн., з урахуванням ПДВ, за 1 ГКал.
Цим же розпорядженням було визнано, що втратило чинність, розпорядження КМДА від 27.11.08 р. № 1662.
До того ж, Указом Президента України від 03.02.09 р. № 65/209 також були скасовані, як такі, що не відповідають Конституції та законам України, іншим законодавчим актам, розпорядження голови КМДА від 25.12.08 р. № 1780 і № 1780/1.
05.02.2009 КМДА було прийняте нове розпорядження № 128, яким затвердила тарифи на теплову енергію, що виробляється АЕК "Київенерго"для постачання бюджетним установам, до яких відноситься також і абонент, в розмірі 310,25 грн., з урахуванням ПДВ, за 1 ГКал.
Цим же розпорядженням було визнано, що втратило чинність, з моменту введення в дію тарифів, розпорядження КМДА від 25.12.08 р. № 1780 і № 1780/1.
09.02.2009 Указом Президента України № 76/2009 були скасовані, як такі, що не відповідають Конституції, законам України та іншим актам законодавства розпорядження КМДА від 05.02.09 р. № 127 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для інших споживачів" та розпорядження КМДА від 05.02.09 р. № 128 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної і гарячої води для бюджетних установ" в частині при рівняння підприємств, установ та організацій до бюджетних установ при застосуванні тарифів на теплову енергію , на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води.
02.03.2009 прийнято розпорядження КМДА № 230, яким були визнані такими, що втратили чинність, розпорядження КМДА від 05.02.09 р. № 127 і 128. Крім того даним розпорядженням було поновлено в дії розпорядження КМДА від 31.01.07 р. № 86 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення (погодження) на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам" (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням КМДА від 18.06.07 р. № 715).
Отже в зв'язку з поновленням дії розпорядження КМДА від 31.01.07 р. № 86, визнанням інших розпоряджень щодо плати за теплову енергію нікчемними, встановленням тарифів на теплову енергію у розмірі 205,94 грн. з ПДВ, з 1 ГКал., позивач вважає, що у нього наявна переплата за надані відповідачем послуги за грудень 2008 року та січень-березень 2009 року в розмірі 67 941,27 грн.
За змістом ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 599 Цивільного кодексу України, угода (договір) є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язань), зобов'язання повинні виконуватися належним чином.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як зазначалось вище у період з грудня 2008 року до березня 2009 року відповідач плату за поставлену теплову енергію визначав на підставі тарифів, встановлених розпорядженнями Київської міської державної адміністрації № № 86 від 31.01.07 р., 643 від 30.05.07 р., 1662 від 27.11.08 р., 1780/1 від 25.12.07 р., 1663 від 27.11.08 р., 1792 від 30.12.08 р., 33 від 16.01.09 р., 127 від 05.02.09 р. та 128 від 05.02.09 р.
Однак, указами Президента України відповідно № № 1199/2008 від 24 грудня 2008 р., 65/2009 від 3 лютого 2009 р. розпорядження Київської міської державної адміністрації № № 1662 від 27.11.08 р., 1663 від 27.11.08 р., 1780/1 від 25.12.07 р., 1792 від 30.12.08 р. та 33 від 16.01.09 р. були скасовані як такі, що суперечать Конституції та законам України.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на зазначене вище, у сторін відсутній обов'язок виконувати рішення про встановлення тарифів на теплову енергію, які суперечать Конституції та Законам України, з часу прийняття цих рішень.
Зазначена позиція викладена зокрема і в постанові Вищого господарського суду України № 42/380 від 03.02.2010.
З огляду на викладене вище колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем необґрунтовано було нараховано позивачу до сплати 67 941,27 грн., а відповідачем розмір оспорюваної суми грошових коштів не спростовано в розумінні ст. 33, 36 Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, відповідачем було безпідставно отримано зазначені кошти від позивача.
Згідно зі статтею 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
- повернення виконаного за недійсним право чином;
- витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
- повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;
- відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Отже, факт безпідставно набуття коштів в розмірі 67 941,27 грн. відповідачем належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростований, тому позовні вимоги щодо стягнення безпідставно набутих коштів визнаються судом обґрунтованими та такими, що правомірно були задоволені судом першої інстанції в розмірі 67 941,27 грн.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто, підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.
Таким чином, наведене вище та докази, які містяться в матеріалах справи, спростовують доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі.
За таких обставин висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, а тому рішення господарського суду міста Києва від 05.09.2012 у справі № 13/514-37/309-2012 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго» залишити без задоволення, а рішення господарського суду міста Києва від 05.09.2012 у справі № 13/514-37/309-2012 - без змін.
2. Матеріали справи № 13/514-37/309-2012 повернути до господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Зеленін В.О.
Судді Синиця О.Ф.
Мальченко А.О.