Кіровоградської області
"30" жовтня 2012 р.Справа № 5013/1287/12
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 5013/1287/12
за позовом: Кіровоградського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, в інтересах держави, уповноваженим органом, якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор", Кіровоградська область, Добровеличківський район, м. Помічна
про стягнення 10824,45 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - Макаренко О.І., наказ № 523к від 31.07.2012 р.;
від позивача - Куца В.В., довіреність № 04-4/119 від 10.01.2012 р.;
від відповідача - Березняк В.Г., довіреність № 30 від 04.10.2012 р.
Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор" - 10 824,45 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування, з покладенням на відповідача судових витрат.
Позивач у своїх поясненнях заявлені прокурором позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач в відзиві на позов позовні вимоги не визнав, та зазначає, що вимога про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу суперечить положенням статті 23 Кодексу України про надра, оскільки таке право землекористувача прямо передбачено законом.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
За приписами частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (стаття 16 Конституції України).
Відповідно до статей 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ екологічного розвитку і соціального добробуту.
Стаття 109 Водного кодексу України передбачає, що спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів розглядаються державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства, геології, місцевими Радами, судом або третейським судом у порядку, встановленому законодавством.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають, зокрема, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Пунктами "б" частини 1 статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням норм екологічної безпеки.
В силу вимог статті 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль у сфері охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання й відтворення природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 р. № 136.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Як вбачається з матеріалів справи, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства публічним акціонерним товариством "Помічнянський елеватор".
В ході перевірки встановлено, що для господарсько-побутових потреб підприємство здійснює забір води із одного шахтного колодязя, глибиною 18,0 м., продуктивністю 6,0 м. куб./год. Крім того, встановлено, що на час перевірки забір води підземних вод здійснювався без дозволу на спеціальне водокористування. Так, термін дії дозволу на спеціальне водокористування за № 11199, виданого 20.06.2011 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області закінчився 11.03.2012 р. , що є порушенням вимог статей 48, 49 Водного кодексу України.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16.05.2012р. (а.с. 10-11), з яким ознайомлений директор ПАТ "Помічнянський елеватор" Козакевич В.С. та отриманий останнім, про що свідчить відмітка на акті.
Згідно довідки ПАТ "Помічнянський елеватор" № 141 від 16.05.2012р. підприємством з трьох шахтного колодязя для господарсько-побутових потреб підприємства з 12.03.2012 р. по 16.05.2012 р. забрано підземних вод в кількості 195 м/куб. (а.с. 16).
Постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 16.05.2012р. директора ПАТ "Помічнянський елеватор" Козакевича В.С. визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. (а.с. 14).
Штраф у розмірі 136,00 грн. сплачено гр. Козакевичем В.С. в повному обсязі згідно квитанції (а.с. 15).
Згідно припису від 16.05.2012р. (а.с. 12) відповідача зобов'язано у строк до 16.06.2012р. оформити дозвіл на спеціальне водокористування.
В силу вимог частини 1 статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Стаття 48 Водного кодексу України передбачає поняття спеціального водокористування. Так, згідно частини 1 цієї статті спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено обов'язок водокористувача здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Як визначено пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного господарства несуть особи, винні у: недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.
Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов"язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно приписів статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (надалі - Методика).
На підставі матеріалів перевірки та Методики, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області відділу екологічного контролю атмосферного повітря та водних ресурсів здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування за період з 12.03.2012р. по 15.05.2012р. Згідно вказаного розрахунку розмір збитків становить 10824,45 грн. (а.с. 24).
Доказів відшкодування завданої шкоди відповідач суду не надав.
Господарський суд не може погодитися з твердженням відповідача що вимога про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу суперечить положенням статті 23 Кодексу України про надра, оскільки таке право землекористувача прямо передбачено законом, оскільки стаття 23 Кодексу України про надра, яка звільняє певних суб"єктів від отримання спеціальних дозволів на користування надрами, не може поширюватися на спірні водні правовідносини, які пов"язані з обов"язковістю отримання відповідачем дозволу на спеціальне водокористування та вичерпно врегульовані статтями 44,48,49 Водного кодексу України як нормами спеціального закону. Крім того, стаття 23 Кодексу України про надра звільняє певних суб"єктів (землевласників і землекористувачів в межах наданих їм земельних ділянок) від отримання спеціальних дозволів на користування надрами, що не слід ототожнювати з дозволами на спецводокористування.
З огляду на викладені обставини, господарський суд вважає позов прокурора обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор" (27030, Кіровоградська область, Добровеличківський район, м. Помічна, вул. Гагаріна, 54, ідентифікаційний код 00951899) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 38037110) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 10 824,45 грн., перерахувавши кошти на р/р 33116331700321 спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23680948, код бюджетної класифікації 24062100.
Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор" (27030, Кіровоградська область, Добровеличківський район, м. Помічна, вул. Гагаріна, 54, ідентифікаційний код 00951899) в дохід Державного бюджету (отримувач коштів: УДКС України у м. Кіровограді; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області; рахунок №31211206783002; МФО 823016; ідентифікаційний код 38037409; код бюджетної класифікації 22030001 "Судовий збір") судовий збір в сумі 1073,00 грн.
Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 05.11.2012 р.
Суддя С. Б. Колодій