Рішення від 30.10.2012 по справі 5013/1216/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"30" жовтня 2012 р.Справа № 5013/1216/12

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Мохонько К.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж м. Кіровоград

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради м. Кіровоград

про стягнення 55201 грн. 98 коп.

Представники сторін:

від позивача - Колісниченко М.М. довіреність № 11525/07 від 27.12.11р.

від відповідача - Хандусенко Є.П. довіреність № 2718/20-1 від 20.09.12р.

Стешенко О.О. довіреність № 1247/20-1 від 24.05.12р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача 55201 грн. 98 коп. боргу по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію в період з січня по липень 2012 року включно.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов, представники відповідача позовні вимоги заперечили надали відзив.

На підставі ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній документами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд з'ясував наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 року № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001 року № 9-рп/2001 визначено, що Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність та зміст законів. Пунктами 1 і 6 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці тощо.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Згідно Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99р. № 1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, в період з січня по липень 2012 року включно позивач постачав споживачам електричну енергію, з урахуванням пільг визначених в Законах України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" та "Про державну податкову службу в Україні".

Частинами 4, 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.

Частинами 6, 7 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" встановлено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону.

Статтею 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено, держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Як визначає ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електроенергію повинні бути відшкодовані.

Згідно ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу (звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, державної пожежної охорони) проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р. затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (зі змінами та доповненнями).

Згідно пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до пунктів 10,11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117 (зі змінами та доповненнями), підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".

Уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосується виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільги".

Позивач дотримався правил вищевказаного порядку і подавав до уповноваженого органу розрахунки витрат по наданим пільгам, що підтверджується копіями документів доданих до позову, однак відшкодування проводилось відповідачем не в повному обсязі.

В період з січня по липень 2012 року включно заборгованість відповідача перед позивачем по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, пожежної охорони та державної податкової служби, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років складає 55201 грн. 98 коп.

Позов підлягає задоволенню.

Наведені у відзиві обгрунтування не є підставою для відмови в позові через наступне.

Дійсно, пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" визначено, що у 2012 році норми і положення окремих статей базових законів застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України на 2012 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.12р. № 3-рп/2012 визначено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та Законів України. Рішення суду пов'язує всі соціальні виплати з можливостями державного бюджету.

Таким чином, в 2012 році всі соціальні пільги, що надаються громадянам на підставі законів, перелік яких міститься в пункті 3 "Прикінцевих положень" здійснюється в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Однак, після прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" Кабінет Міністрів України не прийняв свого нормативного акту (постанови, розпорядження...) на виконання цього закону. Змін чи доповнень до раніше прийнятих ним нормативних актів, або вказівок в них про розповсюдження на правовідносини сторін, що виникли в 2012 році, також не було.

Тому, постанова Кабінету Міністрів України № 879 від 01.08.1996 року на яку посилається відповідач, не може бути застосована до його правовідносин з позивачем. При прийнятті такої постанови в 1996 році, або 16 років назад, Кабінет Міністрів України не міг передбачити можливість її застосування в 2012 році на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 53 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції та законів України видає постанови і розпорядження, обов'язкові для виконання.

Тобто, спочатку приймається Закон України, потім на його виконання приймається постанова (розпорядження) Кабінету Міністрів України, а не навпаки.

Посилання відповідача на лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.07.12р. не є вірним, так як даний лист не є нормативно-правовим актом і оцінюється судом разом з іншими доказами зібраними по справі в порядку ст. 43 ГПК України.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради м. Кіровоград вул. Дворцова 53/39 код ЄДРПОУ 03197629 на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" м. Кіровоград пр. Комуністичний 15 код ЄДРПОУ 23226362 від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж м. Кіровоград вул. Велика Перспективна 78 п/р 260323121425 в філії Кіровоградське облуправління АТ "Ощадбанк" МФО 323475 код ЄДРПОУ 23226362 - 55201 грн. 98 коп. заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію, 1609 грн. 50 коп. судового збору.

Наказ видати.

Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку визначеному ГПК України.

Примірники рішення направити позивачу за адресою: 25001 м. Кіровоград вул. Велика Перспективна 78; відповідачу - 25006 м. Кіровоград вул. Дворцова 53/39 рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Повне рішення складено 05.11.12р.

Суддя К.М.Мохонько