Ухвала від 16.10.2012 по справі 2а-1870/1253/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2012 р.Справа № 2а-1870/1253/12

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Коцури Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2012р. по справі № 2а-1870/1253/12

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумський автотранспортний завод", звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної податкової інспекції в м. Суми, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0008411502/0/72614 від 09 вересня 2011 року, яким відповідачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 110881,40 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 01,00 грн.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2012р. по справі №2а-1870/1253/12 в задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2012р. по справі №2а-1870/1253/12 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача та представника позивача колегія суддів встановила, що підставою прийняття оскаржуваного повідомлення - рішення був акт № 6230/152/05422065 від 17.08.2011 про результати документальної невиїзної перевірки ПАТ "Сумський авторемонтний завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період січень -травень 2011 року, в якому зроблені висновки, що позивач у податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік (а.с. 40) узгодив податкове зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по пр. Курському, 26, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за зазначений період. Крім того, суб'єкт господарювання занизив об'єкт оподаткування - площу земельної ділянки на 230 кв. м., що призвело до заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної ті комунальної власності за січень-травень 2011 року в сумі 870,26 грн.

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення позову та апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Матеріали справи свідчать про те, що між ПАТ "Сумський авторемонтний завод" та Сумською міською радою був укладений договір № 253 від 05.11.1998 (а.с. 10-11) на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах орендни) загальною площею 6,2312 га.

Протягом 2000-2006 років орендодавець земельних ділянок державної та комунальної власності - Сумська міська рада, рішеннями сесії Сумської міської ради № 1627-МР від 22.02.2006 (а.с. 17), № 779-МР від 28.09.2011 (а.с. 16) вилучав у позивача частини земельних ділянок по проспекту Курському, 26 площею:

- 0,25 га, яка була передана в користування ТОВ "Суми Петрол";

- 1,1334 га, яка була передана в користування Міжрегіональній академії управління персоналом;

- 0,8901 га, яка була передана до земель запасу Сумської міської ради.

Відповідно до матеріалів справи рішення про вилучення земельної ділянки площею 230 кв. м. Сумською міською радою не приймалось та зміни до договору оренди земельної ділянки не вносились, а відтак позивач повинен був сплатити орендну плату за вказану площу земельної ділянки.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим Кодексом України.

Відповідно до підпункту 14.1.72, пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно із статтею 269 Податкового Кодексу України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Статтею 270 Податкового Кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону .

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового Кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі", однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.

Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, з 01 січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.

Отже, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.

З оглядом на викладене суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми від 09.09.2011 року № 0008411502/0/72614 прийняте на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а тому підстави для визнання протиправним та скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення відсутні.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, керуючись ст. ст. 160,167, 195, 196, 198, 200, 205 ,206, 209, 254 КАС України, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2012р. по справі № 2а-1870/1253/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Філатов Ю.М.

Судді Водолажська Н.С. Тацій Л.В.

Повний текст ухвали виготовлений 22.10.2012 р.