Постанова від 10.10.2012 по справі 2а-21/12

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Єзерська І.В.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"10" жовтня 2012 р. Справа № 2а-21/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю представників сторін,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського районного суду Житомирської області від "21" червня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Кам'янської сільської ради Житомирського району, третіх осіб: управління Держкомзему у Житомирському районі, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та скасування державних актів на право власності на землю ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про визнання незаконним рішення 14 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради Житомирського району від 29 лютого 2008 року "Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок" в частині надання в приватну власність земельної ділянки за адресою вул.Чкалова, 67 та 67-Б з с.Сонячне Житомирського району ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 та скасування державних актів на землю.

Постановою Житомирського районного суду Житомирської області позов задоволено повністю.

Не погодившись з прийнятим рішенням, третя особа на стороні відповідача, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, у якій, покликаючись на порушення судом першої інстанції матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язанні діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 4 статті 120 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент винесення оспорюваного в судовому порядку рішення) при переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.

Відповідно до положень статті 1225 Цивільного кодексу України до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, а також - право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Судом встановлено, що рішенням Кам'янської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17 березня 1994 року ОСОБА_9 передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку розміром 0,25 га для обслуговування житлового будинку та земельну ділянку розміром 0,39 га для ведення особистого підсобного господарства. Державний акт на вказану земельну ділянку на ім'я ОСОБА_9 не виготовлявся.

Згідно заповіту від 20.05.1997 року, ОСОБА_9 заповіла все своє майно в рівних долях дочкам ОСОБА_7, ОСОБА_4 та сину ОСОБА_3

Земельна ділянка площею 0,64 га користувачем якої була ОСОБА_9 до спадкової маси не ввійшла.

В 2011 році сторони звернулися до суд з позовом про поділ майна в натурі. Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 05 квітня 2011 року поділені в натурі житловий будинок та господарські споруди по АДРЕСА_2 по 1/3 реальній частці між ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_7.

Рішення набуло законної сили 18.04.2011 року.

Рішенням 14 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради Житомирського району від 29 лютого 2008 року "Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок" ОСОБА_3 передано в приватну власність земельну ділянку площею 0,2000 га. за адресою АДРЕСА_2 (а.с.83); ОСОБА_8 передано в приватну власність земельну ділянку площею 0,10 га. за адресою АДРЕСА_2 (а.с.59), ОСОБА_6 передано в приватну власність земельну ділянку площею 0,10 га. за адресою АДРЕСА_2 (а.с.84).

На підставі вищезазначеного рішення сільської ради ОСОБА_3 виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку за №727271 (а.с12), ОСОБА_6 виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку за №727270 (а.с.13), ОСОБА_8 виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку за №727272(а.с.96).

Приписами ст.12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частиною 2 ст.78 ЗК України встановлено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Ст. 121 цього Кодексу встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно із ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.

Колегія суддів вважає, що при прийнятті оспорюваного рішення Кам'янська сільська рада Житомирського району діяла в межах закону, оскільки земельна ділянка в розмірі 0,25 га для обслуговування будинку підлягає поділу між спадкоємцями, відповідно до виділених їм часток у майні, а земельною ділянкою в розмірі 0,39 га сільська рада вправі була розпорядитись в межах свої повноважень.

Державний акт на право власності на земельну ділянку є правовстановлюючим документом, який видається на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тому вимога про скасування державного акта на право приватної власності на земельну ділянку є похідною й залежить від доведеності незаконності рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого виданий оспорюваний державний акт.

Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Житомирського районного суду Житомирської області від "21" червня 2012 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову ОСОБА_4 до Кам'янської сільської ради Житомирського району, третіх осіб: управління Держкомзему у Житомирському районі, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та скасування державних актів на право власності на землю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: Г.І. Майор А.Ю.Бучик

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Є.В.Одемчук

Повний текст Постанови виготовлений "15" жовтня 2012 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Кам'янська сільська рада Житомирського району вул. Соснова,1,с.Кам'янка,Житомирська область, Житомирський район,12499

4-третя особа Управління Держкомзему у Житомирському районі Житомирської області, вул. Лесі Українки, буд. 1 м. Житомир.

5-третя особа( апелянт) ОСОБА_3, АДРЕСА_2

6-третя особа ОСОБА_6, АДРЕСА_2.

третя особа ОСОБА_11, АДРЕСА_3.