23 жовтня 2012 р.Справа № 2а-1670/6980/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2012р. по справі № 2а-1670/6980/11
за позовом Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області
до Державної фінансової інспекції в Полтавській області
про визнання нечинним та скасування рішення,
Позивач, Регіональний фонд підтримки підприємництва по Полтавській області звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної фінансової інспекції в Полтавській області, про визнання нечинним та скасування рішення Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області № 16-06-3-14/5182 від 22.07.2011 року.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2012р. по справі №2а-1670/6980/11 вимоги позивача були задоволені частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 22.07.2011 року № 16-06-3-14/5182 "Про усунення виявлених порушень" в частині зобов'язання відшкодувати збитки шляхом повернення Фонду коштів всієї раніше наданої підприємцям фінансової підтримки в сумі 263550 грн., з якої кошти фінансової підтримки в сумі 161443,22 грн., що використані підприємцями на цілі не передбачені умовами договорів та бізнес планів. В іншому випадку стягнути з осіб, що уклали договори з підприємцями про надання фінансової підтримки, кошти в сумі 263550 грн., у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 07052012р. по справі №2а-1670/6980/11 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Позивач вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 07052012р. по справі №2а-1670/6980/11 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст. 196, п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
У відповідності до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції межах апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що Регіональний фонд підтримки підприємництва по Полтавській області створений відповідно до Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва", засновниками Фонду є Український фонд підтримки підприємництва та Полтавська обласна державна адміністрація, що підтверджується статутом (том 1 а.с. 78-82). РФПП по Полтавській області є юридичною особою (том 1 а.с. 72-73) та внесений до Реєстру неприбуткових організацій (установ) (том 1 а.с. 74).
Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Відповідачем було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області за 2004-2010 роки та завершений звітний період 2011 року, за результатами якої складено акт № 06-21/262 від 21.06.2011 року (том 1 а.с. 12-58).
22.07.2011 року на підставі пункту 7 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" КРУ в Полтавській області на адресу позивача направлено письмову вимогу за вих. № 16-06-3-14/5182 про усунення виявлених порушень, яка отримана позивачем 22.07.2011 року вх. № 143 (том 1 а.с. 71-72).
Даним рішенням відповідач пред'явив РФПП по Полтавській області наступні вимоги:
1. Поновити в обліку дебіторську заборгованість за внески учасників та стягнути із підприємців недоотримані Фондом внески в загальній сумі 25050 грн. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні Фондом доходів, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
2. Відшкодувати збитки шляхом повернення Фонду коштів всієї раніше наданої підприємцям фінансової підтримки в сумі 312050 грн., з якої кошти фінансової підтримки в сумі 220253,92 грн., що використані підприємцями на цілі не передбачені умовами договорів та бізнес-планів. В іншому випадку стягнути з осіб, що уклали договори з підприємцями про надання фінансової підтримки, вищевказані кошти в сумі 312050 грн., у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Запропоновано відобразити в обліку дебіторську заборгованість по пені, нарахованій підприємцям за несвоєчасну сплату коштів фінансової підтримки та штрафів, нарахованих за нецільове використання коштів фінансової підтримки, стягнути із підприємців кошти пені в сумі 7916,69 грн. та штрафів в сумі 1397,85 грн.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Матеріали справи свідчать про те, що проведеною КРУ в Полтавській області вибірковою ревізією договорів про участь у Фонді за 2010 рік та І квартал 2011 року, встановлено недотримання строків повернення внесків учасників шістьма суб'єктами підприємницької діяльності, не відображення по даних бухгалтерського обліку фонду дебіторської заборгованості за внески учасників, не пред'явлення до оплати учасникам фонду внесків, які передбачені умовами укладених договорів на загальну суму 25050 грн., чим порушено умови п. 3.1, 3.2 Положення про порядок та умови участі у Регіональному фонді підтримки підприємництва по Полтавській області, затвердженим рішенням наглядової ради Фонду (протокол № 2 від 21.02.2007); вимоги ст.ст. 193, 179 Господарського кодексу України (том 1 зворотній бік а.с. 15).
Відповідно до реєстру суб'єктів підприємницької діяльності, що є додатком № 4 до акту ревізії та його невід'ємною частиною (том 2 а.с. 187), станом на 01.04.2011 року по договорам, укладеним між позивачем та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, останніми не сплачені до Фонду внески Учасників в загальній сумі 25050 грн. Зазначена заборгованість Учасників по сплаті внесків до Фонду не відображена по даних бухгалтерського обліку позивача як дебіторська заборгованість.
Виходячи з вищевикладеного, пунктом 1 оскаржуваної вимоги позивача було зобов'язано поновити в обліку дебіторську заборгованість за внески учасників та стягнути із підприємців недоотримані Фондом внески в загальній сумі 25050 грн. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні Фондом доходів, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Пунктом 2.1 Статуту Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області (том 1 а.с. 78-81) визначена мета діяльності Фонду: реалізація державної політики з питань розвитку та фінансової підтримки підприємництва, ефективне використання його можливостей в соціально-економічному розвитку регіону; об'єднання фінансово-економічного та науково-технічного потенціалу Засновників та Учасників для розробки і здійснення програм та проектів, спрямованих на всебічний розвиток та підвищення ефективності підприємницької діяльності та інше.
Відповідно до п. 4.2 Статуту учасником Фонду може бути юридична особа, яка підтримує статутні вимоги і завдання Фонду, визнає суспільну корисність статутної мети Фонду і приймає участь у поповненні майна і коштів. Учасники можуть приймати участь у діяльності фонду шляхом внесення майнових та немайнових внесків, допомагаючи розробці і реалізації програм і проектів Фонду, виконанню окремих завдань Фонду, участі у роботі органів управління Фонду та ін. (п. 4.3 Статуту). Учасники Фонду можуть вийти або бути виключені з його складу в порядку, встановленому Наглядовою радою Фонду (п. 4.4). Згідно п.п. 5.2.2 п. 5.2 Статуту майно Фонду формується з внесків його Засновників та Учасників.
Порядок та умови участі у Регіональному фонді підтримки підприємництва по Полтавській області визначені у Положенні, затвердженому рішенням Наглядової ради Фонду (протокол № 2 від 21.02.2007 р.).
Відповідно до п. 1.1, 1.2, 1.6 цього Положення учасниками Фонду можуть бути суб'єкти господарювання фізичні та інші юридичні особи, об'єднання громадян, об'єднання підприємців та інші особи, органи місцевого самоврядування та державної виконавчої влади, які підтримують статутні завдання Фонду, приймають участь у поповненні майна і коштів Фонду. Участь у поповненні майна і коштів Фонду виражається у формі внесення Учасником, який займається підприємницькою діяльністю добровільних внесків учасника Фонду. Відношення між Учасником та Фондом регулюється цим Положенням.
Згідно розділу 2 Положення фізичні та юридичні особи, суб'єкти підприємницької діяльності, асоціації, спілки, громадські організації, органи місцевого самоврядування та державної виконавчої влади, які бажають бути Учасниками Фонду подають заяву установленої форми та необхідні документи у виконавчу дирекцію Фонду. Прийняття в Учасники Фонду здійснюється відповідно до Статуту за письмовою заявою на ім'я Генерального директора Фонду. Результатом розгляду заяви є укладення Договору про вступ Учасника до Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області.
Відповідно до п.п. 3.2.1, 3.2.2 п. 3.2 Положення Учасник зобов'язаний вносити внески Учасника Фонду та сприяти Фонду у здійсненні його діяльності. Фонд має право одержувати фінансову підтримку від Учасника у вигляді внесків (п.п. 4.1.1 п. 4.1 Положення). П. 5.1 Положення визначено, що при вступі до Фонду в якості Учасника, суб'єкти підприємницької діяльності, які приймають участь в розробці та впровадженні спільних з Фондом проектів, реалізації регіональних програм, які направлені на розвиток та підвищення ефективності підприємницької діяльності та вирішення соціальних проблем регіону, відповідно до Статуту приймають участь у поповненні майна, грошових коштів Фонду в вигляді внесків Учасника Фонду. Учасник Фонду укладає Договір про вступ Учасника до Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області (п. 5.3). При вступі Учасника до Фонду розмір, порядок та строки перерахування внеску учасника Фонду на розрахунковий рахунок Фонду визначається Договором про вступ Учасника до Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області в кожному випадку окремо (п. 5.4).
Фізичними особами-підприємцями ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 подано на ім'я генерального директора Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області письмові заяви з проханням прийняти їх в якості Учасника та укласти Договір про вступ до Фонду (том 4 а.с. 138, 140, 143, 145, 147).
На підставі поданих заяв між позивачем та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 були укладені договори про вступ Учасника в Регіональний фонд підтримки підприємництва по Полтавській області (том 4 а.с. 139, 141, 142, 144, 146, 148).
Предмет даних договорів є аналогічним та визначений у розділі 1 договорів, відповідно до якого сторони даного договору зобов'язуються діяти в межах своєї статутної діяльності з метою виконання завдань Фонду. При цьому координація спільної діяльності покладається на Фонд, який визнається сторонами головною організацією.
Згідно п. 2.3 договорів Учасник Фонду зобов'язується: виконувати положення Статуту Фонду; сприяти Фонду в здійсненні ним своєї статутної діяльності; сторони згідно даного договору не несуть солідарну відповідальність по зобов'язанням сторін перед третіми особами, за шкоду, заподіяну їх діями або бездіяльністю сторони відповідають самостійно; сторони зобов'язуються не розголошувати відомості конфіденційного характеру, які можуть зашкодити сторонам цього договору.
Розділом 3 даних договорів визначено, що згідно п. 4.3 Статуту Фонду, у зв'язку з вступом до Фонду, Учасник Фонду перераховує внесок Учасника Фонду на розрахунковий рахунок Фонду у визначеній договором сумі та у строки, що обумовлені в розділі "Особливі умови" даних договорів.
На виконання вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" РФПП по Полтавській області видано наказ № 1 від 11.01.2010 року "Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства" (том 5 а.с. 31). Згідно п. 1.5 даного наказу у Фонді зобов'язано застосовувати аналітичний облік Учасників Фонду на забалансовому рахунку.
Наказом № 1/1 від 04.04.2011 року "Про внесення доповнень до наказу № 1 від 11.01.2010 р." пункт 1.5 наказу № 1 від 11.01.2010 р. доповнено наступним реченням: "Дохід від отримання внесків Учасників Фонду визнається за касовим методом (по даті отримання коштів на поточний рахунок Фонду) та відображається у бухгалтерському обліку 746 (том 5 а.с. 32).
В бухгалтерському обліку Фонду порядок відображення операцій з надходження коштів, майна та їх витрачання залежить від джерел таких надходжень. Доходи та витрати щодо здійснення статутної діяльності відповідно до кошторису (бюджету) Фонду в бухгалтерському обліку відносяться до цільових надходжень і для їх обліку відповідно до наказу № 1/1 від 04.04.2011 р. використовується рахунок 746 "Інші доходи від звичайної діяльності" по факту отримання коштів на поточний рахунок.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 р. N 290 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999 р. за N 860/4153.
Згідно п. 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).
Відповідно до п. 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід" визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: а) дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); б) інші операційні доходи; в) фінансові доходи; г) інші доходи; д) надзвичайні доходи.
Склад доходів, що відносяться до відповідної групи, встановлено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати".
Згідно п.п. 5,6,7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999 р. N 237 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 1999 р. за N 725/4018, дебітори - юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів. Дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Поточна дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу.
Дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигод та може бути достовірно визначена її сума.
Поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги визнається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг та оцінюється за первісною вартістю.
Відповідно до пунктів 16, 17 цього Положення цільове фінансування не визнається доходом доти, аж поки не буде підтверджено того, що воно буде отримано та підприємство виконає умови щодо такого фінансування. Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були понесені витрати, пов'язані з використанням умов цільового фінансування. До отриманих доходів, які є основою статутної діяльності Фонду належать: внески засновників та учасників Фонду; безоплатні майнові та безповоротні грошові надходження від фізичних та юридичних осіб (благодійні внески); інші операційні доходи.
Згідно висновку судово-економічної експертизи № 1 у справі № 2а-1670/6980/11, складеному 14.03.2012 року, при підписанні сторонами Договору про вступ учасника до Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області не виникає подій, які можуть бути відображені у бухгалтерському обліку Фонду. Перша подія, яка має бути відображена у бухгалтерському обліку Фонду це внесення Учасником внеску в сумі узгодженій у договорі. Отже, за 2010 рік та І квартал 2011 року відсутні законодавчі та нормативні підстави для включення до складу дебіторської заборгованості Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області несплачених внесків учасників Фонду в розмірі 25050 грн. (том 5 а.с. 12).
Таким чином висновки акту ревізії щодо необхідності відображення по даних бухгалтерського обліку Фонду дебіторської заборгованості за внески учасників в загальній сумі 25050 грн. не ґрунтуються на вимогах законодавства України, а пункт 1 оскаржуваної письмової вимоги, яким Фонд зобов'язано поновити в обліку дебіторську заборгованість за внески учасників та стягнути із підприємців недоотримані Фондом внески в загальній сумі 25050 грн., а в іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні Фондом доходів, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України - є протиправним.
Пунктом 2 оскаржуваної вимоги РФПП по Полтавській області зобов'язано відшкодувати збитки шляхом повернення Фонду коштів всієї раніше наданої підприємцям фінансової підтримки в сумі 312050 грн., з якої кошти фінансової підтримки в сумі 220253,92 грн., що використані підприємцями на цілі не передбачені умовами договорів та бізнес-планів. В іншому випадку стягнути з осіб, що уклали договори з підприємцями про надання фінансової підтримки, вищевказані кошти в сумі 312050 грн., у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України. Запропоновано відобразити в обліку дебіторську заборгованість по пені, нарахованій підприємцям за несвоєчасну сплату коштів фінансової підтримки та штрафів, нарахованих за нецільове використання коштів фінансової підтримки, стягнути із підприємців кошти пені в сумі 7916,69 грн. та штрафів в сумі 1397,85 грн.
Відповідач пов'язує нецільове використання коштів фінансової підтримки в сумі 220253,92 грн. із використанням суб'єктами господарювання отриманих згідно укладених з позивачем договорів про надання фінансової підтримки, коштів на цілі, що не були передбачені бізнес-планами фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб.
Для виконання статутних завдань Фонду розроблені та затверджені: Положення про інвестиційну раду Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області, затверджене рішенням Наглядової ради Фонду від 30.11.2009 р., протокол № 6; Положення Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області про порядок використання коштів, отриманих на розвиток та підтримку підприємництва, затверджене рішенням Наглядової ради Фонду від 11.09.2003 р., протокол № 3 зі змінами, внесеними відповідно до рішення Наглядової ради Фонду від 30.11.2009 р., протокол № 6; Положення Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області про порядок проведення конкурсного відбору інвестиційних проектів, програмних заходів для надання фінансової підтримки на їх реалізацію, затверджене рішенням Наглядової ради Фонду від 30.11.2009 р., протокол № 6.
Положеннями пункту 1.6 Положення Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області про порядок проведення конкурсного відбору інвестиційних проектів, програмних заходів для надання фінансової підтримки на їх реалізацію, затвердженого рішенням Наглядової ради Фонду від 30.11.2009 р., протокол № 6, передбачено, що бізнес-план - це цілісний проектний документ, який містить відомості про комерційні, технічні, технологічні, фінансові, економічні та інші аспекти інвестиційного проекту та етапи його реалізації; інвестиційний проект - це форма планування та реалізації інвестицій, він є складовою інвестиційної діяльності; фінансова підтримка - цільова грошова допомога на поворотній або безповоротній основі, що надається за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, в тому числі коштів Фонду, отриманих внаслідок повернення раніше виданої фінансової підтримки на поворотній основі суб'єктам малого підприємництва, відповідно до умов укладених договорів; цільове використання коштів - використання коштів фінансової підтримки відповідно до умов договору на цілі, що пов'язані з реалізацією проекту.
Відповідно до п. 3.8 даного Положення рішення про фінансування проектів, визначення суми, терміну надання та строків повернення допомоги, форми забезпечення приймаються на засіданні Інвестиційної Ради Фонду, що діє на підставі Положення про Інвестиційну Раду Фонду.
Згідно пункту 3.6 Положення про використання Регіональним фондом підтримки підприємництва коштів, передбачених на розвиток підприємництва в Полтавській області, фінансова підтримка Фондом надається на умовах, передбачених договором, укладеним у письмовій формі, який визначає взаємні права, обов'язки та відповідальність сторін по виконанню умов договору (том 5 а.с. 22-24).
Між позивачем та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, Приватним підприємством "ОДА-2009" укладено договори про надання фінансової підтримки, копії яких наявні у матеріалах справи.
В акті ревізії зафіксовано тринадцять випадків нецільового використання позивальниками отриманих коштів фінансової підтримки:
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_8 - договір № 6 від 09.08.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, обладнання, інвентарю для облаштування цеху по виробництву меблів. Придбано: будівельні матеріали на суму 30036,15 (шифер, лист оцинкований, керамзітоблоки, шифер);
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_9 - договір № 25 від 18.12.2009 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, обладнання, інвентарю для організації роботи міні пекарні. Придбано: електропіч -27456 грн., тістоміс -22544 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_10 - договір № 26 від 17.12.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, обладнання, інвентарю для організації виробництва паливних брикетів (полетів). Придбано: молоткова мельниця SG40 (6,HP CHIPPER SHREDER) -24960 грн., прес-гранулятор кл230В -30084 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_11 - договір № 5 від 19.10.2009 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання комплектуючих, запчастин, обладнання, матеріалів та сировини для хлібобулочного виробництва. Придбано: тістомісильна машина -60000 грн., борошно -20000 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_12 - договір № 22 від 17.11.2008 р., додаткова угода № 4 від 21.12.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання запчастин та технічного переобладнання автотранспорту. Витрачено на переобладнання двох автобусів ЛАЗ на газове обладнання -46000 грн., ремонт газобалонного обладнання -4000 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_13 - договір № 2 від 15.03.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання технологічного обладнання для облаштування цеху по переробці борошна. Кошти в сумі 50000 грн. використано на покриття боргу за придбане раніше обладнання;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_14 - договір № 28 від 17.12.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, обладнання, інвентарю для облаштування продовольчого магазину в смт. Чорнухи. Придбано: холодильні вітрини -24890 грн. кондиціонери -10300 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_15 - договір № 11 від 20.10.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, обладнання, інвентарю для облаштування цеху по виробництву будівельних матеріалів. Придбано: на 52373,65 грн.: Ferrotini 5300 (жовтий інтенсивний -порошкова форма) -2826,25 грн.; гранвідсів ПЩС -6347,40 грн., матриця цеглова -9500 грн., матриця брук -9700 грн., автонавантажувач "Львів"24000 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_16 - договір № 6 від 20.10.2009 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів та інвентарю для облаштування закладу громадського харчування та проведення дозвілля. Придбано: садовий інвентар -1771 грн., бензопила -2429 грн., човен "Чайка"6200 грн., фризери для морозива -39600 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_17 - договір № 20 від 14.08.2008 р., додаткова угода від 01.09.2009 р., додаткова угода № 3 від 21.12.2010 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання будівельних матеріалів. Придбано: сировина та матеріали для виготовлення кондитерських виробів на суму 92462,50 грн., в тому числі 8810,70 грн. для придбання : дисперсії ПВА -3П-3547,50 грн., послуг по реєстрації торгової марки -1015,20 грн., штанц-форми для виготовлення виробів із картону -1098 грн., мікрогофрокартону -3150 грн..;
-Приватне підприємство "ОДА-2009"- договір № 10 від 21.10.2009 р., № 14 від 17.11.2009 р. -цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, інвентарю, запчастин та обладнання для реконструкції та обладнання майстерні - салону. Придбано: дошку суху -26943 грн., трубу профільну, куток, листи -23056,60 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_18 - договір № 4 від 12.10.2009 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання обладнання, матеріалів та стандартизації виробів (столярних виробів). Придбано матеріалів та обладнання на суму 88842,70 грн., в тому числі: станок деревообробний -18582 грн., матеріалів -70260,70 грн.;
-Фізична особа-підприємець ОСОБА_19 - договір № 18 від 23.11.2009 р. - цільове призначення фінансової підтримки: придбання матеріалів, обладнання та інвентарю для облаштування майстерні - салону по виготовленню (сувенірних) ляльок. Витрати, які визнані нецільовими в сумі 3643,22 грн., витрачені на придбання: фрези, пилки точило, папір, клей та інше.
У розділі 1 договорів про надання фінансової підтримки, укладених між позивачем та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, Приватним підприємством "ОДА-2009" (Позичальники), визначено предмет договорів: Фонд надає фінансову підтримку у грошовій формі Позичальнику на здійснення його підприємницького проекту на встановлений термін, в порядку та на умовах, передбачених цим Договором.
Розділ 4 договорів про надання фінансової підтримки містить зобов'язання та права Позичальника. Згідно підпункту 4.1.1 пункту 4 цього розділу Позивальник зобов'язується використати кошти фінансової підтримки, що надається йому за цим Договором, за цільовим призначенням - на придбання….(без деталізації сум по видам та витратам). Кошти фінансової підтримки не можуть бути витрачені Позичальником на оплату праці та на покриття боргів.
Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Відповідно до положень статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Таким чином, зобов'язання щодо цільового використання коштів виникають саме з укладених договорів про надання фінансової підтримки, а не з бізнес-планів, тому не можуть вважатись обґрунтованими твердження відповідача про нецільове використання коштів фінансової підтримки з посиланням на положення бізнес-планів суб'єктів господарювання, які, у свою чергу, є лише проектними документами, намірами суб'єктів господарювання та не породжують жодних правових наслідків як для самих суб'єктів господарювання, так і для Фонду.
Згідно висновку № 1 судово-економічної експертизи у справі № 2а-1670/6980/11, складеного 14.03.2012 року (том 5 а.с. 12-13), з тринадцяти випадків нецільового використання Позивальниками отриманих коштів фінансової підтримки, викладених у акті Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 21.06.2011 р. № 06-21/262 про результати планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області за 2004-2010 роки та завершальний звітний період 2011 року, в ході дослідження встановлено документальне підтвердження лише двох таких випадків на загальну суму 58810 грн.:
- Фізична особа - підприємець ОСОБА_13 - договір № 2 від 15.03.2010 р. на суму 50000 грн. - використано на покриття боргу за придбане обладнання;
- Фізична особа - підприємець ОСОБА_17 - договір № 20 від 14.08.2008 р. на суму 50000 грн. - замість придбання будівельних матеріалів придбано сировину та матеріали для виготовлення кондитерських виробів і гофротари на суму 8,810 тис. грн.
Таким чином, фізичними особами-підприємцями ОСОБА_13 та ОСОБА_17 порушено вимоги п.п. 4.1.1 п. 4.1 договорів про надання фінансової підтримки щодо використання коштів фінансової підтримки згідно цільового призначення, встановлених договорами. Крім того, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 використано кошти фінансової підтримки на покриття боргів, що прямо заборонено п.п. 4.1.1 п. 4.1 договору.
За висновком судово-економічної експертизи Фонд не реагував належним чином на вказані порушення, тому Фондом порушені вимоги таких нормативних актів та договірних документів, що регламентують умови надання та використання фінансово підтримки:
- Ст. 7 "Звітність та контроль" Положення Регіонального фонду підтримки підприємництва по Полтавській області про порядок надання фінансової підтримки на їх реалізацію, затверджене рішенням Наглядової ради Фонду від 30.11.2009 р., протокол № 6;
- Ст.7 "Відповідальність сторін" договорів про надання фінансової підтримки.
Суд першої інстанції правомірно зазначив, що висновки акту щодо нецільового використання суб'єктами господарювання коштів фінансової підтримки, отриманих за укладеними договорами про надання фінансової підтримки, в частині 58810,7 грн. по фізичній особі - підприємцю ОСОБА_13 та фізичній особі -підприємцю ОСОБА_17 ґрунтуються на вимогах законодавства України. В іншій частині (220253,92 грн. - 58810,7 грн.) = 161443,22 грн. - висновки перевіряючих щодо нецільового використання суб'єктами господарювання коштів фінансової підтримки, отриманих за укладеними договорами про надання фінансової підтримки, є необґрунтованими.
Відповідно до пунктів 7.1, 7.2 договорів про надання фінансової підтримки у разі невиконання чи неналежного виконання умов Договору Сторони несуть відповідальність згідно з Договором та чинним законодавством України. У разі нецільового використання Позивальником коштів фінансової підтримки, позичальник зобов'язаний у безспірному порядку забезпечити Фонду повернення усієї раніше отриманої суми фінансової підтримки, а також сплатити штраф у розмірі облікової ставки НБУ від суми використаних не за цільовим призначенням коштів. Кошти повинні повернути протягом одного місяця з дня встановлення факту нецільового використання коштів, останнє може бути підтверджене банківською випискою зі спеціального рахунку Позичальника або іншими документами (накладні, фінансові звіти, тощо).
Згідно пункту 46 Порядку проведення інспектування органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Частиною 2 статті 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, є законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби.
Ухвалою суду від 26.10.2011 року від Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області витребувано обґрунтований розрахунок із зазначенням назви суб'єктів господарювання та сум збитків, відшкодувати які позивача зобов'язано пунктом 2 оскаржуваної вимоги. Відповідачем вимоги даної ухвали не виконано, натомість, представником відповідача надано до суду додаткові пояснення від 06.12.2011 року, в яких він зазначає, що під час ревізії встановлено, що із загального обсягу фінансової підтримки в сумі 312050 грн., кошти в сумі 220253,92 грн. використані підприємцями на цілі, не передбачені умовами договорів та бізнес-планів. При цьому, оскільки умовами укладених договорів на надання цієї підтримки було передбачено стовідсоткове повернення наданої підтримки, письмова вимога КРУ в Полтавській області містить запис про забезпечення повернення всієї наданої фінансової підтримки (том 4 а.с. 232).
Актом ревізії та додатком № 12 до акту ревізії, який є його невід'ємною частиною підтверджено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 станом на 15.04.2011 року сплачено позивачу згідно укладеного договору кошти в сумі 20650 грн. (том 1 а.с. 41, том 3 а.с. 63). Крім того, платіжними дорученнями № 400 від 16.05.2011 р., № 409 від 15.06.2011 р., № 420 від 16.07.2011 р., копії яких наявні у матеріалах справи, підтверджено сплату фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 позивачу у рахунок повернення фінансової підтримки згідно договору коштів у загальній сумі 8850 грн.
Таким чином, станом на момент винесення оскаржуваного рішення - письмової вимоги від 22.07.2011 року № 116-06-3-14/5182 - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 повернуто позивачу кошти фінансової підтримки згідно укладеного договору в загальній сумі 29500 грн., кошти в сумі 20500 грн. (50000 грн. - 29500 грн.) станом на 22.07.2011 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 до Фонду не повернуто.
Актом ревізії та довідкою від 12.05.2011 року № 05-21/169 (додаток № 92 до акту ревізії), яка є його невід'ємною частиною підтверджено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_17 станом на 01.04.2011 року не повернуто позивачу згідно укладеного договору кошти фінансової підтримки в сумі 38500 грн. (том 1 а.с. 49-50, том 3 а.с. 229-231). Разом з тим, платіжними дорученнями № 1011 від 14.04.2011 р., № 1012 від 14.04.2011 р., № 1030 від 12.05.2011 р., № 1029 від 12.05.2011 р., № 1068 від 14.05.2011 р., № 1069 від 14.06.2011 р., № 1097 від 14.07.2011 р., копії яких наявні у матеріалах справи, підтверджено сплату позивачу фізичною особою-підприємцем ОСОБА_17 у рахунок повернення фінансової підтримки згідно договору коштів у загальній сумі 10500 грн.
Таким чином, станом на момент винесення оскаржуваного рішення - письмової вимоги від 22.07.2011 року № 116-06-3-14/5182 - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_17 до Фонду не повернуто кошти в загальній сумі 28000 грн. (38500 грн. -10500 грн.).
Відтак, станом на момент винесення оскаржуваної письмової вимоги від 22.07.2011 року № 116-06-3-14/5182 - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_17 до Фонду не повернуто кошти фінансової підтримки, отримані згідно умов укладених договорів, на загальну суму 48500 грн. (20500 грн. + 28000 грн.).
Таким чином пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 22.07.2011 року № 16-06-3-14/5182 "Про усунення виявлених порушень" в частині зобов'язання позивача відшкодувати збитки шляхом повернення Фонду коштів всієї раніше наданої підприємцям фінансової підтримки в сумі 48500 грн., а в іншому випадку стягнути з осіб, що уклали договори з підприємцями про надання фінансової підтримки, кошти в сумі 48500 грн., у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України - ґрунтується на вимогах законодавства України.
Разом з тим, пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 22.07.2011 року № 16-06-3-14/5182 "Про усунення виявлених порушень" в частині зобов'язання позивача відшкодувати збитки шляхом повернення Фонду коштів всієї раніше наданої підприємцям фінансової підтримки в сумі 263550 грн. (312050 грн. -48500 грн.), з якої кошти фінансової підтримки в сумі 161443,22 грн., що використані підприємцями на цілі, що не передбачені умовами договорів та бізнес планів, а в іншому випадку стягнути з осіб, що уклали договори з підприємцями про надання фінансової підтримки, кошти в сумі 263550 грн., у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України - прийнято необґрунтовано.
Стосовно пропозиції відповідача відобразити в обліку дебіторську заборгованість по пені, нарахованій підприємцям за несвоєчасну сплату коштів фінансової підтримки та штрафів, нарахованих за нецільове використання коштів фінансової підтримки, стягнути із підприємців кошти пені в сумі 7916,69 грн. та штрафів в сумі 1397,85 грн. Зазначена пропозиція не є зобов'язанням, має виключно рекомендаційний характер та не породжує для позивача будь-яких обов'язків і не порушує будь-яких прав позивача.
Пунктом 3 оскаржуваного рішення, позивача було зобов'язано стягнути зайво виплачені кошти за компенсацію проїзду в таксі в сумі 370 грн. з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 127,136 Кодексу законів про працю України. У разі пропуску встановленого строку - відшкодувати порушення за рахунок працівника, що допустив зайві грошові виплати.
Дана вимога відповідача ґрунтується на висновках акту ревізії, відповідно до яких кошти в сумі 370 грн., витрачені Фондом на проїзд у таксі, чим порушено вимоги п. 6 розділу ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59 (том 1 а.с. 57-58).
Проте листом за вих. № 16-06-3-14/4478 від 07.05.2012 року "Про скасування пунктів вимог" відповідачем самостійно відкликано виконання п. 3 письмової вимоги КРУ в Полтавській області "Про усунення виявлених порушень" від 22.07.2011 року № 16-06-3-14/5182 (том 5 а.с. 85), що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині скасування пункту 3 оскаржуваної вимоги.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, керуючись ст. ст. 160,167, 195, 196, 198, 200, 205 ,206, 209, 254 КАС України, -
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2012р. по справі № 2а-1670/6980/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.
Судді Водолажська Н.С. Тацій Л.В.