Постанова від 03.11.2012 по справі 2а-4493/12/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2012 р.Справа № 2а-4493/12/2170

Категорія: 1.1.5 Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого -Милосердного М.М.,

суддів -Бітова А.І. та Алєксєєва В.О.,

при секретарі -Дубчак Ю.В.,

за участю: представника кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1 -ОСОБА_2; представника окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №183 -Лошкарьова Дениса Олександровича; представників Політичної партії "Удар" в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_4 та ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року по справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №183, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_4 - уповноваженої особи Політичної партії "Удар" в одномандатному виборчому окрузі №183, про визнання протиправними дії та бездіяльності по встановленню підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №183,

ВСТАНОВИЛА:

01 листопада 2012 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1 звернувся до суду адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №183, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_4 - уповноваженої особи Політичної партії "Удар" в одномандатному виборчому окрузі №183 про визнання протиправними дії та бездіяльності окружної виборчої комісії №183 по встановленню голосування в одномандатному виборчому окрузі №183, скасування протоколу від 31 жовтня 2012 року про встановлення підсумків голосування та з вимогою зобов'язати Окружну виборчу комісію №183 провести перерахунок голосів виборців на дільницях за №№ 650717, 650681, 650687,650718, 650688,650674,650685, 650686.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідачем всупереч положень Закону України "Про вибори народних депутатів України" складено протокол про встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №183 без врахування наявності факту виправлень в протоколах дільничних виборчих комісій за №№ 650717, 650681, 650687,650718, 650688, 650674, 650685, 650686, що в свою чергу ставить під сумнів результат волевиявлення виборців.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова винесена з порушенням норм процесуального права, а тому ставиться питання про її скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем порушень діючого законодавства при розгляді скарг та затвердженні результатів голосування не допущено. Посилання позивача щодо деяких порушень при оформленні протоколів дільничних комісій відповідачем були враховані і суд вважав, що такі порушення не вплинули на волевиявлення виборців та підрахунок їх голосів. На думку суду першої інстанції окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 183 діяла на підставі, в межах повноважень і у спосіб, визначені Законом.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Положеннями ч. 5 ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, зокрема, що за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

- прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

- відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

- провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Також, відповідно до вимог ч. 6 ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" - рішення, передбачене ч.5 цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №183 (а.с. 5-19) підписаний головою ОВК, його заступником, секретарем, та членами ОВК (всього 17 підписів).

При цьому 11 членів ОВК підписали протокол з окремою думкою (а.с. 20), в якій вказували, що вважають за потрібне здійснити перерахунок голосів по одномандатному виборчому округу №183, в цілому, так як встановлені результати виборів вважали недостовірними.

Суд першої інстанції не дав належної оцінки цій обставині, взагалі проігнорував її, і тому прийшов до хибного висновку, що ОВК в даних правовідносинах діяла на підставі, в межах повноважень і у спосіб, визначені Законом.

Колегія суддів вважає, що за таких обставин, при наявності сумнівів у достовірності даних з дільничних комісій у більшості членів ОВК, комісії належало діяти відповідно до приписів ч.5 ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та здійснювати заходи спрямовані на встановлення дійсних результатів волевиявлення виборців, і , відповідно, проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях в порядку, встановленому Законом по виборах, в межах одномандатного округу.

Доводи окремої думки 11 членів ОВК співпадають з доводами позову та апеляційної скарги.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання представника відповідача та третіх осіб на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 31.10.2012 року (яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2012 року), оскільки предметом розгляду вищевказаної справи були події пов'язані з розглядом ОВК скарги ОСОБА_6 які мали місце 29.10.2012 року.

Предметом же даної справи є дії ОВК, по встановленню підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №183, які мали місце 31.10.2012 року.

Разом тим, колегія суддів вважає необґрунтованими вимоги апелянта про винесення ухвали про призупинення розгляду ЦВК протоколу від 31 жовтня 2012 року та заборону використання даних, що в ньому зазначені, для встановлення результатів виборів депутатів у одномандатному виборчому округу № 183, оскільки це питання вже було вирішено судом першої інстанції ухвалою від 01 листопада 2012 року. Ухвала учасниками процесу оскаржена не була та набрала законної сили.

Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти по справі нову, якою частково задовольнити позовні вимоги кандидата у народні депутати України ОСОБА_1

Керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позов кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №183 ОСОБА_1.

Визнати протиправними дії окружної виборчої комісії №183 по встановленню голосування в одномандатному виборчому окрузі №183.

Скасувати протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №183 від 31 жовтня 2012 року.

Зобов'язати окружну виборчу комісію №183 здійснити заходи щодо проведення перерахунку голосів виборців на дільницях за №№ 650717, 650681, 650687, 650718, 650688, 650674, 650685, 650686. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий:

Судді: