24 жовтня 2012 р.Справа № 2-а-319/11/1512
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Луняченко Валеріан Олександрович
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого -Шеметенко Л.П.
суддів - Домусчі С.Д.
- Кравець О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Київського районного суду м. Одеси від 28 липня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він у 1995 році вийшов на пенсію, займаючи посаду заступника начальника оперативного напрямку військової частини А-0371, на якій безпосередньо виконував розвідувальну діяльність. Посилаючись в аспекті редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», вважав незаконною відмову відповідача у нарахуванні і виплаті встановленої законодавством надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність. Наведені обставини стали підставою для звернення до суду.
Відповідач проти задоволення вимог заперечував, вказуючи, що надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність враховується, якщо органом виконавчої влади буде прийнято рішення про перерахунок пенсії, зазначаючи, крім цього, що уповноважені органи Пенсійного фонду України з 2007 року здійснюють функції щодо призначення (перерахування) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на підставі ст. 99 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян». За положеннями зазначених нормативних актів органи Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсії виключно після отримання документів від уповноважених органів, оскільки до компетенції Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення. Оскільки ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області не отримувало відомостей про зміну розміру грошового забезпечення позивача у зв'язку із запровадженням надбавки, то підстави для перерахунку йому пенсії відсутні.
Представник третьої особи - Одеського обласного військового комісаріату, в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 28 липня 2011 року позов задоволено, визнано право позивача на призначення з 01.09.2009 року пенсії з урахуванням надбавок, встановлених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Зобов'язано відповідача звернутися до Одеського обласного військового комісаріату за довідкою для перерахунку пенсії, що відповідає Додатку до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зобов'язано відповідача призначити позивачеві з 01.01.2009 року пенсію з урахуванням надбавок, встановлених для військовослужбовців розвідувальних органів Міністерства оборони України пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з проведенням відповідного перерахунку та сплатою різниці між призначеною пенсією та фактично отриманою.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано апеляційну скаргу, в якій відповідач, посилаючись на те, що при винесенні постанови суд першої інстанції порушив норми матеріального права та неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, зазначаючи, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови та прийняття нового рішення, просив відмовити повністю у задоволенні позовних вимог позивача.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади, місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи повинні діяти в порядку та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Правову основу порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію складають Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Наказ|Інструкція, МВС, від 31.12.2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрована в Мінюсті України 12.03.2008 року за №205/14896, постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», а також інші нормативно-правові акти.
Дії відповідачів щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачеві надбавки перевірялися судом на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме: чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо.
Суд першої інстанції, приймаючи постанову про задоволення позовних вимог, виходив з того, що пунктом 5 постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" введено наступні нові види грошового забезпечення: надбавку у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за безпосереднє виконання функцій з добування інформації, забезпечення та участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, надбавку у розмірі 70 відсотків посадового окладу за безпосереднє виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, надбавку у розмірі 50 відсотків посадового окладу за проведення оперативно-розшукової, розвідувальної чи контррозвідувальної діяльності та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність. Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій,призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням щодо них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. У зв'язку з цим судом першої інстанції був зроблений висновок про наявність права у позивача на перерахунок пенсії.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, вважає їх такими, що не відповідають фактичним обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах закону, виходячи з наступного.
Так, позивач стверджував, що встановлену постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 спірну надбавку належить нарахувати і виплачувати, здійснивши йому відповідний перерахунок пенсії.
Проте, такі доводи позивача не ґрунтуються на законі.
Відповідно до ст. 63 ч.ч. 1-3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09.04.1992 року №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п. 8 абз.1, п. 9 постанови №4 від 15.04.2005 року «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», відповідно до ст. 63 Закону N 2262-XII та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії. Судам потрібно мати на увазі, що з 1 січня 2006 р. набуває чинності Закон N 2255-IV, яким передбачено зміну редакції ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII і запроваджено новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій. Ним, зокрема, встановлено, що всі призначені відповідно до Закону N 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок і провадиться у строки, встановлені у ч. 2 ст. 51 Закону N 2262-XII. Пунктом 2 розд. II "Прикінцеві положення" Закону N 2255-IV передбачено обов'язковий перерахунок пенсій, призначених раніше згідно із Законом N 2262-XII, з урахуванням змін розмірів і введення нових видів грошового забезпечення, що відбулися чи були введені після призначення пенсій, з яких останні обчислюються відповідним категоріям військовослужбовців та особам, котрі мають право на пенсію згідно із Законом N 2262-XII. Цей Закон також не має зворотної сили.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»дійсно передбачена надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність.
Однак, право запровадження такої надбавки надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання (п. 5 постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294).
Отже, право установлювати надбавку надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а її розмір установлюється індивідуально, що у свою чергу виключає можливість призначення та забезпечення виплати її позивачеві ОСОБА_2, з огляду на правову природу, умови встановлення і порядок виплати такої надбавки.
Враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.3 ч.1 ст. 198; п.п.3,.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 28 липня 2011 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Л Л.П. Шеметенко
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: О.О. Кравець