Головуючий у 1 інстанції - Дибова О.А.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
03 листопада 2012 року справа №2а/1270/8327/2012
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гімона М.М., Карпушової О.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_2, кандидата в народні депутати України по загальнодержавному одномандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі №2а/1270/8327/2012 за позовом ОСОБА_2, кандидата в народні депутати України по загальнодержавному одномандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110, голови Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_3, члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_4 про визнання протиправними дій та скасування результатів голосування, -
29 жовтня 2012 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 про визнання протиправними дій та скасування результатів голосування, в якому просив визнати протиправними дії відповідача - окружної виборчої комісії, а також голови Окружної виборчої комісії ОСОБА_3 та члена окружної виборчої комісії ОСОБА_4 стосовно відмови усунути порушення виборчого законодавства; скасувати результати голосування по виборчій дільниці № 440660; прийняти окрему ухвалу, яку
направити до прокуратури для притягнення до відповідальності конкретних винних осіб ( а. с. 2, 3).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року до справи у якості відповідачів також залучені голова Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_3 та член Окружної виборчої комісії виборчого округу № 110 ОСОБА_4 ( а. с. 1).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/1270/8327/2012 у задоволенні зазначених позовних вимог ОСОБА_2, кандидата в народні депутати України по загальнодержавному одномандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» відмовлено в повному обсязі ( а. с. 19 - 23).
Позивачем на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм процесуального права, оскільки ним не отримано копію рішення суду першої інстанції, яким на його думку відмовлено в задоволенні позову. Просив справу розглянути в письмовому провадженні ( а. с. 35).
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені, розгляд справи за приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України здійснений в письмовому провадженні за наявними матеріалами у справі.
Колегія суддів, заслухала суддю-доповідача, вивчила матеріали справи за доводами апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач ОСОБА_2 є кандидатом в народні депутати України по загальнодержавному одномандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода», що підтверджено посвідченням №КД-29997 від 10.08.2012 року (а. с. 3).
Перший відповідач - Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу №110 утворена Постановою Центральної виборчої комісії від 28.04.2012 року № 82 «Про утворення одномандатних виборчих округів на постійній основі у межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя».
Другий відповідач - голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 з виборів народних депутатів України 28.10.2012 року ОСОБА_3.
Третій відповідач - член окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 з виборів народних депутатів України 28.10.2012 ОСОБА_4.
Вищевказані сторони у справі є суб'єктами виборчого процесу згідно статті 12 Закону України від 17 листопада 2011 року №4061-VI «Про вибори народних депутатів України» ( далі Закон №4061).
Вказані обставини справи не є спірними.
Під час розгляду справи судом першої інстанції в судовому засіданні встановлено, що 28 жовтня 2012 року почалось безперервне засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 по прийняттю протоколів від дільничних виборчих комісій, яке не закінчилось на час розгляду справи в суді.
До суду апеляційної інстанції до початку розгляду справи надійшла письмова інформація за №77 від 03.11.2012 року з Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №110 про те, що протоколи про підсумки голосування були підписані 30 жовтня 2012 року о 12 годині та о 12 годині 15 хвилин. Протоколи дільничної виборчої комісії №440660 розглядалися ОВК №110 29 жовтня 2012 року приблизно о 10 годині 10 хвилин.
Статтею 31 Закону №4061 встановлено, що окружна виборча комісія у числі іншого: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає рішення з цих питань.
Згідно положень статті 33 Закону №4061 виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Статтею 35 Закону №4061 встановлено, що документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання).
Згідно положень статті 94 Закону №4061 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Окружна виборча комісія опрацьовує відомості, зазначені у частині тринадцятій статті 85 цього Закону, та передає такі відомості до Центральної виборчої комісії через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему не пізніше 24 години дня голосування. Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.
На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничих виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них.
Позивач в адміністративному позові вказав, що 29 жовтня 2012 року о 5 годині 29 хвилин він звернувся до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 зі скаргою на дії дільничної виборчої комісії № 440660 (а. с. 11)
Порядок організації роботи виборчої комісії визначено статтею 27 Закону № 4061-VI, постановами Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350 "Про порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму" та № 351 "Про Порядок організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі - Порядок).
Згідно п. 5 Порядку, скарги, що подаються до окружних комісій, приймаються та реєструються відповідно до Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою ЦВК від 15.09.2010 № 350.
Відповідно до п.п. 5.2., 5.4., 5.9, 5.16 Порядку документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії.
Документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму.
Документ, заява, скарга щодо порушення законів України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" розглядаються у строки, встановлені відповідними законами.
Документи, заяви щодо порядку організації та проведення виборів, референдумів розглядаються, як правило, на засіданні комісії. Скарги, подані до комісії, розглядаються виключно на засіданні комісії.
Згідно ч. 1, 4, 5, 6 ст. 108 Закону №4061 кандидат у народні депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109-113 цього Закону.
Виборець може оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів оскарження, зазначених у частині другій цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
Рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії. її члена може бути оскаржено до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію.
Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.
З матеріалів справи встановлено, що 29.10.2012 року позивач повідомив відповідачів про бажання подати скаргу на дії дільничної виборчої комісії № 440660. Так як на час звернення позивача тривало безперервне засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 і члени ОВК були зайняті прийняттям та розглядом документів дільничних виборчих комісій та не могли бути залучені до виконання інших функцій, позивачу було запропоновано зачекати до прийняття Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №110 документів від дільничної виборчої комісії № 440660 та одночасно заслухати скаргу позивача на дії ДВК.
З урахуванням вказаного та положення ст.94 Закону №4061 колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що оскільки під час вказаного безперервного засідання окружної виборчої комісії ОВК № 110, секретарем комісії ОСОБА_5 вівся протокол, тому до закінчення безперервного засідання ОВК виписки з протоколу не могли бути надані до закінчення засідання ОВК та встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу..
Виходячи з положень пункту 5 Постанови ЦВК «Про Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України» документи, заяви щодо порядку організації та проведення виборів, референдумів розглядаються, як правило, на засіданні комісії. Скарги, подані до комісії, розглядаються виключно на засіданні комісії.
Встановлено, що засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №110, на якому позивачем 29.10.2012 року повідомлено про бажання подати скаргу на дії дільничної виборчої комісії №440660, ще не закінчилося, у зв'язку з чим питання щодо прийняття або відмови у прийнятті скарги ОВК №110 не було вирішене.
Зі змісту скарги позивача від 29.10.2012 року вбачається, що він просив визнати незаконними дії дільничної виборчої комісії № 440660 при підрахунку голосів виборів щодо врахування виборчих бюлетенів неправомірними та провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440660 територіального виборчого округу № 110.
Відповідно до частини 9 статті 94 Закон №4061 за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати, підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до частини 10 статті 94 Закон №4061 у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до частини 5 статті 94 Закон №4061 за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Відповідно до частини 15 статті 94 Закон №4061 Окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі:
1) виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону;
2) виявлення фактів, підтверджених судовим рішенням, навмисного створення перешкод у здійсненні повноважень членами виборчих комісій в день, що передує дню голосування, у день голосування чи при підрахунку голосів, навмисного неправомірного усунення з приміщення для голосування чи приміщення, де відбувається підрахунок голосів, осіб, зазначених у частині третій статті 34 цього Закону, а так само неправомірного недопущення зазначених осіб у приміщення для голосування чи приміщення, де проводиться підрахунок голосів.
З урахуванням положень частини 7 статті 111 Закону №4061 скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, подана до виборчої комісії вищого рівня, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
Скарги, подані до комісії, розглядаються виключно на засіданні комісії, проте засідання ОВК № 110, під час якого позивачем було заявлено бажання подати скаргу до ОВК № 110 на дії ДВК № 440660 ще не закінчилось.
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів, цілісність упаковки усіх пакетів, та за результатами розгляду скарг на дії ДВК, приймає рішення на підставі ч. 5 ст. 94 Закону №4061, проте на час подання скарги, документи від ДВК № 440660 окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 110 ще не отримала, позивач не дочекавшись розгляду його питання про прийняття скарги, залишив приміщення ОВК, у зв'язку з чим скарга не була зареєстрована.
В зв'язку з вищенаведеним, позовна вимога про визнання протиправними дій Окружною виборчою комісією щодо відмови в усуненні порушень виборчого законодавства є необґрунтованою та такою що не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110, позовні вимоги до голови Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_3 та члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_4 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позовна вимога про скасування результатів голосування по виборчий дільниці №440660 є похідною від попередньої вимоги, тому не підлягає задоволенню, так як у задоволенні визнання протиправними дій відповідачів відмовлено.
Щодо доводів апелянта про неповідомлення його судом першої інстанції про результати розгляду справи, призначеної на 30.10.2012 року, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи є доказ про відправлення позивачеві копії постанови Луганського окружного адміністративного суду від 30.10.2012 року у справі №2а/1270/8327/2012 в електронному вигляді на зазначену в позові електронну адресу позивача 30.10.2012 року ( а. с. 24) та в паперовому вигляді від тієї ж дати поштовим відправленням ( а. с. 25).
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне та обґрунтоване рішення за суттю заявлених вимог, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.172, ст.175, ст. 177, ст.179, ст.195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, кандидата в народні депутати України по загальнодержавному одномандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі №2а/1270/8327/2012 за позовом ОСОБА_2, кандидата в народні депутати України по загальнодержавному одномандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110, голови Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_3, члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 110 ОСОБА_4 про визнання протиправними дій та скасування результатів голосування залишити без змін.
Ухвала прийнята в письмовому провадженні 3 листопада 2012 року є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.М. Гімон
О.В. Карпушова