Постанова від 02.11.2012 по справі 2121/2-а-3066/11

02.11.2012

Справа № 2121/2а-3066/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2012 року Цюрупинський районний суд

Херсонської області

в складi суддi ОСОБА_1

при секретарi ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засiданнi в залi суду в м. Цюрупинську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі про зобов'язання УПФ України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок отримуваної пенсії як “дитині війни”,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до суду з зазначеним адміністративним позовом, відповідно до якого просить зобов'язати УПФ України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до отримуваної пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2011р. У позовній заяві зазначила, що вона має статус дитини війни і відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії з 2006 року. Але ця норма Закону відповідачем не виконується, вона не отримує таке підвищення у розмірі, встановленому ст. 6 Закону незважаючи на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. та 22.05.2008 р., чим порушено її права, тому просить позов задовольнити.

У адміністративному позові позивач просить розглянути справу за її відсутності.

Від представника відповідача надійшло заперечення на позов, в якому просить розглядати справу за відсутності їх представника, та зазначає, що у Державному бюджеті України на 2011 рік не передбачено видатків на виконання рішень судів про стягнення такої пенсії понад розміри, встановлені законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Змінами до Закону України „ Про Державний бюджет України на відповідний рік" № 3491-VІ від 14.06.2011р., а саме п. 4 Прикінцевих положень визначає, що норми статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Кабінетом Міністрів України 06.07.2011р. прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», п.6 якої передбачено, що дітям війни підвищення проводиться у розмірі 49,80грн. Також зазначено, що законом України «Про соціальний захист дітей війни»фінансування проводиться з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, також не визначено у якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення пенсій. До 2008 року позивачеві надбавка до пенсії не виплачувалася. З травня 2008 року розмір підвищення пенсії був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно п.8 цієї постанови дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10грн., з 1 липня - 48,20грн., з 1 жовтня - 49,80грн. Тому у задоволені позову просять відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та має статус дитини війни відповідно до пенсійного посвідчення виданого Управлінням Пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі, та отримує пенсію. До 2008 року підвищення до пенсії, як дитині війни, позивачеві не нараховувалось і не виплачувалось. З травня 2008 р. таке підвищення їй виплачується. При цьому розмір виплати складав: у травні - червні 2008 року - 48,10 грн. у липні - вересні 2008 року - 48,20 грн., а з жовтня 2008 року по даний час - 49,80 грн. щомісячно, що визнано відповідачем.

Ці обставини підтверджуються копією пенсійного посвідчення та письмовим запереченням відповідача про розмір нарахованого пенсіонеру підвищення до пенсії.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»№2195-І/ від 18.11.04р. встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

На 2007 рік дію статті 6 Закону № 2195 було зупинено пунктом 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 р, який рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 09.07.2007 р. вищезазначені норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність, а, отже, з цього часу положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»діяли в повному обсязі, але всупереч рішенню Конституційного Суду України підвищення до пенсії позивачеві за період з 09.07.07 р. по 31.12.07 р. відповідачем не нараховувалось і не виплачувалось. Законом України від 28.12.2007р. до п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік»було внесено зміни до Закону України «Про соціальний статус дітей війни»і стаття 6 була викладена в новій редакції, якою встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зазначені зміни були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Тому, з 22.05.2008 р. вищезазначені норми Закону України Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратили чинність, а, отже, з цього часу діє положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції від 18.11.04 року.

За конституційними нормами, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, і виходячи з пріоритетності Законів над підзаконними актами, при визначенні розміру підвищення до пенсії; підлягає застосуванню стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.04р., але всупереч цьому підвищення до пенсії позивачеві відповідачем нараховувалось і виплачувалось не в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленому законом, а в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме, з 22 травня 2008р. -48,10грн., з 1 липня 2008р.-48,20грн., з 1 жовтня 2008р. -49,80грн., чим істотно звужується обсяг встановлених Законом № 2195 прав.

Таким чином, зазначені правовідносини регулюються ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції Закону, яка діяла до 01 січня 2007 року.

Розмір мінімальної пенсії за віком, на який міститься посилання у зазначеному Законі, визначається лише ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому саме виходячи з вказаного розміру має проводитися розрахунок, і він не може бути змінений постановою Кабінету Міністрів України, як підзаконним актом.

Разом з тим, Законом України від 14.06.2011 року за №3491-VІ “Про державний бюджет України на відповідний рік”, зокрема п. 4 Прикінцевих положень, визначено, що норми ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України. КМ України 06.07.2011 року за №745 прийнято постанову “Про встановлення деяких розмірів, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” на виконання вказаного вище закону, якою встановлено щомісячний розмір підвищення до пенсії дітям війни в сумі 49,80 грн. Ця постанова вступила в дію з 23.07.2011 року строком дії до кінця поточного 2011 року.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України орган державної влади зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав і свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.8 ч.3 ст.2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод і інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

В порушення зазначених вище норм відповідач не здійснив у визначеному законом порядку нарахування та виплату підвищення належної позивачеві пенсії.

Позивач вже зверталася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі про поновлення строку звернення до суду та зобов'язання УПФ України в Цюрупинському районі щодо здійснення перерахунку отримуваної пенсії як дитині війни. Постановою від 24.12.2010 року позов ОСОБА_3 було задоволено частково, постановлено здійснити необхідні виплати, починаючи з 09.06.2010р. за рахунок Державного бюджету України. Відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2012р. апеляційну скаргу УПФ України в Цюрупинському районі на постанову Цюрупинського районного суду від 24.12.2010р. по справі за позовом ОСОБА_3 до УПФ України в Цюрупинському районі про поновлення строку звернення до суду та зобов'язання УПФ України в Цюрупинському районі щодо здійснення перерахунку отримуваної пенсії як дитині війни задоволено частково та змінено в постанові словосполучення «…починаючи з 09.06.2010р….»на словосполучення «…з 09.06.2010р. по 09.12.2010р…».

Позивач знову звернулася до суду з адміністративним позовом 03.08.2011р. та просить здійснити перерахунок отримуваної пенсії як дитині війни, починаючи з 01.01.2011р.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З урахуванням Закону України від 14.06.2011 року та постанови КМ України від 06.07.2011 року, на які суд послався вище, обов'язок щодо здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії суд покладає на відповідача станом на дату набрання чинності постанови КМ України за №745, тобто на 23.07.2011 року. Позицію УПФ України в Цюрупинському районі, викладену у запереченні на позов суд вважає необґрунтованою, оскільки саме на відповідача покладено обов'язок щодо призначення, нарахування та виплати пенсій громадянам відповідно до чинного законодавства, що останнім не виконано.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню з 03.02.2011р. по 22.07.2011р., в іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 99 КАС України, ч.1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” в редакції від 18.11.2004 р., ЗУ від 14.06.2011 року за № 3491-VІ “Про державний бюджет України на відповідний рік”, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА_3 пенсії з її підвищенням в 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням проведених виплат та здійснити необхідні перерахунок та виплати за період з 03 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року за рахунок Державного бюджету України.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

На постанову протягом десяти днів з дня отримання її копії може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Цюрупинський районний суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: С.І. Сіденко